کد خبر : ۲۶۷۵۸۹
با اعلام مرکز آمار اروپا؛
۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
مرکز آمار اروپا (یورواستات) متوسط نرخ تورم ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نخستین ماه سال جاری میلادی را ۱۰ درصد اعلام کرد.

نرخ تورم اروپا همچنان ۲ رقمی است

به گزارش بورس نیوز، مرکز آمار اروپا (یورواستات) متوسط نرخ تورم ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نخستین ماه سال جاری میلادی را ۱۰ درصد اعلام کرد. نرخ تورم اتحادیه اروپا در ژانویه ۲۰۲۳ حدود دو برابر نرخ تورم ثبت شده برای این اتحادیه در ژانویه ۲۰۲۲ بوده است. متوسط نرخ تورم اتحادیه اروپا در نخستین ماه سال قبل ۵.۶ درصد اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش، ششمین ماه متوالی است که نرخ تورم در اتحادیه اروپا همچنان بالای ۱۰ درصد باقی مانده است. از اوت سال ۲۰۲۲ نرخ تورم در این اتحادیه دو رقمی شده است.

از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا ۱۲ کشور با تورم دو رقمی در ژانویه ۲۰۲۳ مواجه بوده‌اند که اقتصاد بزرگی مثل ایتالیا با تورم ۱۰.۷ درصدی نیز در این بین جای گرفته است. اتریش با تورم ۱۱.۵ درصدی، اسلواکی با تورم ۱۵.۱ درصدی، رومانی با تورم ۱۳.۴ درصدی، لهستان با تورم ۱۵.۹ درصدی، لیتوانی با تورم ۱۸.۵ درصدی، لتونی با تورم ۲۱.۴ درصدی، کرواسی با تورم ۱۲.۵ درصدی، استونی با تورم ۱۸.۶ درصدی، جمهوری چک با تورم ۱۹.۱ درصدی، و بلغارستان با تورم ۱۴.۱ درصدی نیز در این فهرست جای گرفته‌اند.

با این حال، در ژانویه امسال نرخ تورم اتحادیه اروپا کاهشی بوده و از ۱۰.۴ درصد در دسامبر ۲۰۲۲ به ۱۰ درصد در ژانویه امسال رسیده است.

مجارستان بالاترین نرخ تورم را در میان اعضای اتحادیه اروپا در ژانویه امسال به خود اختصاص داده است. نرخ تورم این کشور ۲۶.۲ درصد اعلام شده است.

سوئیس با تورم ۳.۲ درصدی کمترین نرخ تورم را در میان کشور‌های اروپایی در ژانویه داشته است. در عین حال نرخ تورم این کشور نسبت به ماه قبل افزایش یافته و از ۲.۷ درصد در دسامبر ۲۰۲۲ به ۳.۲ درصد در ژانویه امسال رسیده است.

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا با تورم ۹.۲ درصدی در ژانویه ۲۰۲۳ مواجه شده است. آلمان در ژانویه سال قبل تورم ۵.۱ درصدی را تجربه کرده بود.

نرخ تورم برخی کشور‌های دیگر عبارت است از: اسپانیا ۵.۹ درصد، هلند ۸.۴ درصد، پرتغال ۸.۶ درصد، سوئد ۹.۶ درصد، ایسلند ۸.۱ درصد، و نروژ ۸ درصد.

نرخ تورم فرانسه در ژانویه امسال نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته و از ۶.۷ درصد به ۷ درصد رسیده است.

این گزارش متوسط نرخ تورم منطقه یورو در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ را نیز ۸.۶ درصد برآورد کرده که نسبت به تورم ۹.۲ درصدی ثبت شده در دسامبر ۲۰۲۲ کاهش داشته است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: