بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳
منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)
وش نوسان گیری در بورس، یکی از سبک‌های پرطرفداری است که معامله‌گران تایم فریم‌های کوتاه مدت در بورس از آن استفاده می‌کنند.
کد خبر : ۲۶۷۷۱۷

منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)

به گزارش بورس نیوز، روش نوسان گیری در بورس، یکی از سبک‌های پرطرفداری است که معامله‌گران تایم فریم‌های کوتاه مدت در بورس از آن استفاده می‌کنند؛ امروز در این مطلب به طورکامل شرح خواهیم داد که نوسان‌گیری در بورس چیست، اهمیت آن در چه چیزی است، چه مزایا و معایبی دارد و...؛ همچنین یک دوره از آکادمی پارسیان بورس برای آموزش بورس در مشهد به علاقه‌مندان معرفی خواهیم کرد.

نوسان‌گیری چیست؟

همان‌طور که می‌دانید تغییرات قیمت بورس در مدت‌زمان کوتاه به‌عنوان نوسان شناخته می‌شود. نوسان‌گیری در بورس روشی برای کسب درآمد در بازار‌های مالی محسوب است که تخصص، تکنیک و مهارت خاص خود را می‌طلبد و البته بیش از دانش نیاز به تجربه دارد.

درصورتی که می خواهید نوسانگیری کنید باید شاخص‌های مربوطه را بشناسید، بر ابزار‌های فنی تسلط داشته باشید و مرتب آینده سهام را مورد بررسی قرار دهید. شاخص‌ها و سایر ابزار‌های فنی، گذشته سهام را نشان می‌دهند و می‌توانند از این اطلاعات برای کمک به‌پیش بینی آینده سهام استفاده کنند. بااین‌حال، آگاهی از سهام شرکت، بازارها، اطلاعات قابل‌اعتماد، اطلاعات محرمانه، گزارش‌های مالی، یادداشت‌های توضیحی، گزارش‌های هیئت‌مدیره، اطلاعات مالی و مزیت رقابتی شرکت نیز می‌تواند بر پیش‌بینی تأثیر بگذارد.

ازآنجایی‌که این روش می‌تواند خیلی سریع سود زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد، می‌تواند باعث از دست‌دادن سرمایه شما نیز شود. به‌عنوان یک توضیح کلی، معاملات نوسانی در واقع یک سبک معاملاتی است که سعی می‌کند در یک بازه زمانی چند روز یا هفته سود‌های کوتاه‌مدت تا میان‌مدت را در یک بورس (هر ابزار مالی) به دست آورد.

معامله‌گران نوسانی از ابزار‌های تحلیل تکنیکال و خواندن نمودار برای یافتن فرصت‌های معاملاتی استفاده می‌کنند.

با توجه به اینکه راه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری و سود در بورس وجود دارد که یکی از این روش‌ها معامله است. این روش برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت کاملا مناسب بوده و همچنین در روش نوسان، سرمایه‌گذار در مدت‌زمان کوتاهی (یک تا سه روز) سهام بورس را خریداری کرده و پس از نوسان به فروش می‌رساند.

درست است که این روش کسب درآمد آسان نیست، اما به دلیل اشتیاق و هیجان از سود به‌دست‌آمده بسیاری از سرمایه‌گذاران از این روش استفاده می‌کنند.

نوسان معنای خاص خود را دارد. بورس یک بازار بی‌ثبات بوده بااین‌حال، گاهی اوقات، کوتاه‌مدت است، اما ماهیت بازار فراز و نشیب‌های آن است.

در بورس، هر معامله‌گری استراتژی خاص خود را دارد و برخی می‌توانند در بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری کنند. اگرچه سودآور است، اما باید در برداشت آنها صبور باشید. از سوی دیگر، برخی از سرمایه گذاران بورس تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری سرمایه خود در بورس بصورت بلندمدت را ندارند و ترجیح می‌دهند با بهره‌مندی از سود حاصله در آن زمان، اقدام به خریدوفروش بورس در کوتاه‌مدت کنند. البته چنین معاملاتی با ریسک بیشتری همراه است.

منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)

منظور از نوسان‌گیری در بورس

همان‌طور که گفتیم خریدوفروش سهام برای کسب سود اندک و در پاسخ به نوسانات کوتاه‌مدت در بازار سهام است. باید به‌خاطر داشت که سهام‌داران با ریسک محدود سرمایه اغلب به معاملات کوتاه‌مدت و بی‌ثبات علاقه‌مند هستند. این افراد معمولاً برای دو هفته تا یک ماه سرمایه را در یک سهام قرار می‌دهند.

در واقع آن‌ها سهامی را پیدا می‌کنند که در یک برهه زمانی معین بین دو قیمت در نوسان هستند و آن‌ها را با قیمت پایین می‌خرند و پس از چند روز به قیمت بالا می‌فروشند.

بعد از چند روز دوباره سهام را با قیمت کمتر می‌خرند و دوباره با قیمت بالاتر می‌فروشند. آن‌ها این کار را تا زمانی که نمودار سهم به آن‌ها اجازه دهد انجام می‌دهند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که نوسان گیر‌ها کمتر به ارزش بنیادی شرکت‌ها برای نوسان در بورس توجه می‌کنند و تحلیل فنی یا تکنیکال یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موردنیاز برای نوسان‌گیری است.

نوسان گیران معمولاً هدف قیمتی خریدوفروش برای بورس ندارند و می‌توانند در زمانی که روند قیمت مثبت است سهام بخرند و زمانی که روند قیمت منفی است بفروشند.

شخصی که نوسان‌گیری در بورس را دنبال می‌کند، قیمت‌های فعلی را پیگیری می‌کند و سفارش‌های خریدوفروش را دنبال می‌کند و بر اساس آن‌ها تصمیم می‌گیرد. اما ازآنجایی‌که تغییرات قیمت در واحد زمان نرخ‌های متفاوتی دارد، برخی از نوسانگر‌ها در مدت‌زمان طولانی‌تری نوسان می‌کنند و برخی در دوره کوتاه‌تری شروع به معامله می‌کنند.

نوسانگر‌ها را می‌توان با توجه به نحوه تغییر آن‌ها در بورس به چند گروه اصلی تقسیم کرد:

• گروه اول چرخش بلندمدت و چندماهه دارد و بر اطلاعات مالی و تحلیل بنیادی بورس تمرکز دارد.

• گروه دوم با استفاده از تحلیل تکنیکال نوسان‌گیری را معامله می‌کنند در این روش، سرمایه‌گذاران یک سهم را با استفاده از نمودار‌ها در مدت‌زمان کوتاهی خریداری می‌کنند و پس از افزایش چند درصدی قیمت، آن را می‌فروشند.

• گروه سوم نیز با استفاده از محیط موجود در بازار جریان‌های روزانه ایجاد می‌کنند. گاهی دیده می‌شود که با انتشار یک خبر، بورس یک گروه خاص افزایش می‌یابد.

• گروه خاصی از فعالان بازار که منابع مالی زیادی دارند تغییرات موقتی ایجاد می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر این افراد می‌توانند در مدت‌زمان کوتاهی قسمت زیادی از سهم را بفروشند. در نظر داشته باشید که این ایده موضوع خاصی در بازار مالی ندارد، این روز‌ها سیر تحول پول دیجیتال نیز بسیار غنی است.

اهمیت آموزش نوسان‌گیری در بورس چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاری و خریدوفروش اوراق بورس در بازار بورس بدون دانش تحلیلی لازم اشتباه بسیار بزرگی است و می‌تواند ریسک زیادی را برای سرمایه شما به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که با توجه به حساسیت بالای این روش درآمدزایی، اهمیت آگاهی از تغییرات بورس نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است. کوچک‌ترین اشتباه در روند معاملات می‌تواند منجر به فاجعه و ازدست‌دادن سرمایه قابل‌توجهی شود.

البته بسیاری از کاربران به دنبال استفاده از این روش برای کسب درآمد در بازار بدون داشتن آموزش‌های مناسب هستند و تنها به سیگنال‌های تغییر در بورس تکیه می‌کنند و فرد هرگز در این شرایط در بازار برنده نشده است. توصیه می‌کنیم شرکت در دوره‌های آموزش را دنبال کنید و سپس تمرین کنید و در این روش سرمایه‌گذاری تخصص کافی کسب کنید.

ضرورت و اهمیت آموزش نوسان‌گیری در بورس از دو منظر قابل‌تحلیل است. در سطح فردی و شخصی، استفاده از خدمات آموزشی بورس، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری را تضمین می‌کند. در واقع، بازیگران بازار باید ابتدا روی کسب دانش و مهارت سرمایه‌گذاری کنند. بورس مکانیسم‌ها و ادبیات خاص خود را دارد. ابزار‌ها و پایگاه‌های معاملاتی در این بازار منحصر به فرد هستند و یادگیری نحوه کار با آن‌ها کاملاً ضروری است.

کسانی که می‌خواهند به‌صورت غیرمستقیم (از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا از طریق خدمات مدیریت دارایی) سرمایه‌گذاری کنند، بهتر با مفاهیم اولیه بورس آشنا می‌شوند. در مرحله بعد فردی که می‌خواهد در بازار سرمایه فعالیت کند باید مهارت‌های تحلیلی داشته باشد و بتواند زمان مناسب برای خریدوفروش سهام را شناسایی کند. این مهارت با حضور در دوره آموزش بورس به دست می‌آید.

بعد دیگر نیاز به آموزش بورس به تأثیر سرمایه‌گذاران بر شرایط بازار مربوط می‌شود. قیمت‌ها در بازار متأثر از عرضه و تقاضا است و رفتار هیجانی و ناآگاهانه مردم در این بازار می‌تواند علیه همه سرمایه‌گذاران مؤثر واقع شود.

مانند هر قسمتی از بازار بورس، آموزش نوسان‌گیری در بورس بخش‌های خاص خود را دارد که از شما می‌خواهد گام‌به‌گام یاد بگیرید، از هوش خود استفاده کنید و خطر ازدست‌دادن حتی سهام را بپذیرید.

منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)

آموزش نوسان‌گیری در بورس برای چه کسانی لازم است؟

قبل از هر چیز یادآوری می‌کنیم که استفاده از این روش درآمدزایی در بازار سرمایه نیازمند شرایط خاصی است. علاوه بر بحث در مورد میزان سرمایه موجود که در ادامه به طور کامل به آن می‌پردازیم، ضروری است که کاربران با نوسان‌گیری در بورس، رویکرد لازم را برای معاملات داشته باشند.
• روحیه ریسک بالایی داشته باشید
• توانایی کنترل احساسات در شرایط مختلف در بورس
• توانایی تحمل ضرر‌های کوتاه‌مدت در هنگام انجام معاملات نوسانی
• طمع را در شرایط مختلف بازار کنترل کنید

چهار ویژگی مهم وجود دارد که سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در روش نوسان هستند باید داشته باشند یا آن‌ها را تقویت کنند. حقیقت این است که هیچ‌کس در اولین‌بار ورود به بورس چنین ویژگی‌هایی ندارد. برای تقویت آن‌ها در عمل باید آموزش‌ها و تمرین‌های لازم را پشت سر بگذارند.

برخی افراد این ذهنیت را دارند که حتی با تحصیل هم نمی‌توانند چیزی خلق کنند و برای این افراد نوسان‌گیری در بورس راه خوبی برای درآمدزایی نیست.

نکته مهم دیگری که در این زمینه باید به آن اشاره کرد این است که وب‌سایت‌ها و مقالات زیادی برای ورود به بازار‌های پرنوسان سرمایه به‌صورت گسترده تبلیغ می‌شوند و این تبلیغات اغلب اغراق‌آمیز هستند. در عرض یک ماه استراحت کنید، ۱۰ درصد در هفته درآمد کسب کنید، با شتاب میلیاردر شوید. سیگنال نوسانی راه‌حل میلیاردر شدن در بورس است و چنین تبلیغاتی اغلب باهدف خاصی ساخته می‌شوند.

اگر آموزش نوسانات بازار سهام را دنبال کنید متوجه می شوید که خبر‌های خوب شرکتی که سهام آن را خریداری کرده‌اید باعث افزایش ارزش سهام و خبر‌های بد یا حتی شایعه، باعث بی‌ارزش شدن سهام یک شرکت می‌شود.

برای نوسان گیری نیاز است که شرکت و بازار فعلی را به خوبی بشناسید، اخبار را از منابع موثق دنبال کنید و آگاه باشید که فردی که به دنبال نوسان‌گیری در بورس است، خبر‌های خوبی در مورد یک شرکت منتشر می‌کند که شما را تشویق به خرید سهام آن شرکت می‌کند. وقتی خبر درستی را دنبال نکنید به طبع از آن سهام اشتباهی را در زمان نادرست خریدوفروش می¬کنید که درنتیجه چیزی جز ضرر عاید شما نمی شود.

اگر در یادگیری نوسان‌گیری در بورس خوب فکر کنید و تجربه کسب کنید به این نکته مهم پی خواهید برد. برخلاف تصور رایج، سرمایه‌گذاری عادتی نیست که بتوان انجام داد. کاملاً بدون توجه و حضور شما، اما مانند سایر مشاغل، تنها زمانی سرمایه‌گذاری خوبی انجام می‌دهید.

شما باید همه عوامل را بسنجید، توجه کنید و برای نتیجه‌ای که انتظار دارید سخت تلاش کنید، بنابراین جدا از گزارش‌های مالی شرکت‌ها که توسط آن‌ها و تحت نظارت نوسان‌گیری در بورس منتشر می‌شود، باید توجه داشته باشید که این اطلاعات کافی باشند.

به‌خصوص زمانی که از بازار بورس منحرف می‌شوید که اقدامی بسیار پرخطر و حساس است، باید منابع اطلاعاتی خارجی و داخلی در مورد شرکتی را که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید به‌دقت تجزیه‌وتحلیل کنید، زمانی که در سهام شرکتی را خریده¬اید مانند این است که از سرمایه گذاران آن شرکت هستید.

برای آموزش بورس در مشهد کدام آموزشگاه را پیشنهاد می‌دهید؟

اگر قصد ورود به بورس و کسب سود با سرمایه‌گذاری در این بازار را دارید دوره آموزش بورس در مشهد آکادمی پارسیان بورس برای شما مناسب است. آکادمی بورس پارسیان یکی از معتبرترین و بهترین مجموعه‌ها در زمینه آموزش بورس می‌باشد که دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور بوده و فعالیت خود را با آموزش بورس در مشهد از سال ۱۳۷۵ و آموزش‌های تکمیلی آغاز نموده است.

همچنین می‌توانید به‌صورت ۲۴ ساعته با کارشناسان آموزش و پشتیبانی تماس بگیرید و در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد خدمات، نحوه آموزش و ... از طریق تماس مستقیم یا سایر راه‌های ارتباطی مجازی از آن‌ها دریافت کنید. سؤال‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارید، همکاران ما نیز پاسخگوی شما خواهند بود.

منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)

نکات مهمی که باید قبل از نوسان‌گیری بدانیم

نوسان‌گیری در بورس یکی از جالب‌ترین فرایند‌ها برای کسب سود دراسرع‌وقت است. معامله‌گران با استفاده از معاملات نوسانی از نوسان‌گیری روزانه در بورس بهره می‌برند. در این حالت معمولاً بورس موردنظر خود را باقیمت‌های پایین و منفی می‌خرند و تا تاریخ انقضا منتظر افزایش قیمت بورس می‌مانند و بورس را با قیمت بالاتری می‌فروشند.

در نوسان‌گیری در بورس باید بدانید که چه زمانی جلوی ضرر را بگیرید. گاهی اوقات آن‌ها در یک بورس می‌مانند و فکر می‌کنند قیمت بهبود می‌یابد و متحمل ضرر‌های زیادی می‌شوند.

اگر قیمت سهم در روند نزولی باشد (بازار نزولی) احتمالاً به سمت پایین حرکت کرده و زیان بیشتری به بار می‌آورد. همان‌طور که معامله‌گران نباید از فروش با ضرر در هنگام اشتباه در معامله تردید کنند، آن‌ها نیز باید با سود به فروش برسند زمانی که بورس به هدف خود رسید.

مراقب باشید از منظر نوسانی با بورس بمانید، در واقع در معاملات پرنوسان باید حد ضرر قیمت و محدودیت زمانی را رعایت کنید. از این نظر، اگر پیش‌بینی می‌کنید که بورس در عرض یک هفته برای شما سود خواهد داشت، پس از گذشت این زمان، صرف‌نظر از اینکه بورس شما سودآور است یا خیر، کنار بروید.

خرید بورس بیشتر با قیمت بسیار پایین به امید رسیدن به میانگین قیمت برای یک برنامه بلندمدت خوب است و یک استراتژی نوسانی نخواهد بود.

برای موفقیت در استراتژی نوسان، باید به زمان توجه بیشتری داشته باشید و از زمانی که معامله از ساعت ۹:۰۰ شروع می‌شود تا پایان معامله، باید به طور مداوم بازار را بررسی کنید و تمام‌وقت خود را صرف بررسی معاملات کنید.

در مورد تغییر، باید از واکنش‌ها و رفتار‌های احساسی دوری کنید، این کار استرس‌زا است و برای رسیدن به هدف تغییر باید برنامه‌ریزی منطقی داشته باشید.

از دریافت سیگنال‌هایی که پایگاه اطلاعاتی محکمی ندارند خودداری کنید. دریافت اطلاعات و سیگنال‌ها از اطلاعات لو رفته شرکت می‌تواند خطرناک باشد.

منظور از نوسان گیری در بورس چیست؟ (معرفی صفر تا ۱۰۰)

کدام حالت بازار نوسان‌گیری مناسب است؟

نوسان‌گیری یکی از جالب‌ترین استراتژی‌های معاملاتی در بازار سهام است و مورد استقبال معامله‌گران جدید قرار گرفته است. بسیاری برای بازدهی بالاتر به نوسانات روی می‌آورند. اما توجه به این نکته ضروری است که نوسان مانند هر استراتژی دیگری نیاز به تجربه و مهارت دارد.

نوسانات بازار مالی نوعی استراتژی معاملاتی است. هر استراتژی معاملاتی با توجه به خلق‌وخوی افراد طراحی و اجرا می‌شود. برای استفاده از استراتژی نوسان، روحیه و احساسات هر معامله‌گر باید در راستای این نوع استراتژی باشد.
سه حالت در بازار وجود دارد: صعودی، صعودی و خنثی. در بازار صعودی، مناسب‌ترین استراتژی خرید و نگهداری است، در بازار نزولی، بهترین اقدام تماشا و ورود در پایان یک‌روند نزولی است و بهترین راه برای نوسان، بازار خنثی است. به‌طوری‌که بورس با کف قیمت خریداری و زیر سقف فروخته می‌شود.

بازار‌های سرمایه معمولاً سه حالت دارند: صعودی، نزولی و خنثی که در این صورت بهتر است با آخرین نگاه به بورس وارد بازار بورس شوید. این یک‌روند نزولی است، اما در یک بازار خنثی، بهترین راه برای صعود در بورس، خرید بورس با کمترین قیمت و فروش بورس با بالاترین قیمت است.

مزایای نوسان‌گیری در بورس

اصطلاح "کیفیت چرخش" ممکن است شما را شگفت‌زده کند! چرا که در کشور ما اکثر معامله‌گران بازار افراد خیالی را به‌عنوان افراد خطرناکی می‌شناسند که داستان‌های خاصی در مورد رانت دارند، اما واقعیت چیز دیگری است.

بدون نوسانگر، بازار سرمایه از ثبات قابل‌توجهی برخوردار نیست و البته با وجود سفته‌بازان زیاد، نمی‌توان تعادل بازار را حفظ کرد. کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده، سفته‌بازی را به‌عنوان معامله‌گری تعریف می‌کند که ریسک معاملات را نادیده می‌گیرد یا دست‌کم می‌گیرد و به‌قصد سود بردن از پیش‌بینی دقیق تغییرات قیمت وارد معاملات می‌شود.

با مشاهده قیمت‌های بالا، تولیدکنندگان تشویق می‌شوند تا برای جبران کمبود‌ها و کمبودها، تولید را افزایش دهند و در نتیجه بازار وارد رکود می‌شود. از سوی دیگر، زمانی که قیمت بیش از انتظار دلالان باشد، میل به مصرف و صادرات کاهش می‌یابد و در آن زمان است که سوداگران شروع به فروش می‌کنند. این فروش باعث ایجاد احساسات منفی و کاهش قیمت می‌شود، برخی از مردم از خرید این کاهش قیمت خوشحال می‌شوند و بازار دوباره حرکت می‌کند.

لازم به ذکر است در فرایند سفته‌بازی، حجم معاملات روزانه زیاد می‌تواند به نقدشوندگی بازار کمک کند، بنابراین ریسک نقدینگی تا حدودی کاهش‌یافته و در نهایت شکاف قیمتی بین عرضه و تقاضا نیز پر می‌شود.

در نظر داشته باشید که فعالان بازار همیشه به دنبال بیشترین سود در کوتاه‌ترین زمان هستند و نوسان به شرطی که بامهارت بالا انجام شود می‌تواند شما را به این هدف برساند. در واقع، این دستاورد‌ها در مدت‌زمان کوتاهی باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال مقالات یا دوره‌های آموزشی در مورد نوسان‌گیری بورس باشند و استراتژی‌های معاملاتی خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

معایب نوسان‌گیری در بورس

اکنون که نیاز‌های سفته‌بازان در بازار را فهمیدیم، باید با مضرات نوسان‌گیری در بورس آشنا شویم، اما برای این منظور، بهتر است ابتدا بررسی مختصری در مورد تفاوت بین نوسان‌گیری و سهام‌داران انجام دهیم. نوسان گیر شخصی است که حد ضرر و حد سود مدل کاری خود را تعریف می‌کند؛ بنابراین، نوسانگر بدون توجه به رویداد‌های داخلی شرکت، سفارش‌های خریدوفروش را ایجاد می‌کند و معمولاً به وضعیت فعلی بازار بستگی دارد، اما در این حالت، معامله‌گر با یک استراتژی بلندمدت از سفارش‌های خریدوفروش اجتناب می‌کند و به فعالیت خود ادامه می‌دهد. حال با این تمایز می‌توان ضعف نوسان‌گیری در بورس را بررسی کرد.

حدس و گمان بیش از حد در یک بازار می‌تواند قیمت‌ها را از ارزش واقعی آن‌ها منحرف کند. به همین دلیل، مناسب‌بودن سفته‌بازی و مالکیت در بازار‌های مالی بسیار مهم است. در این زمینه، ابزار‌هایی برای «پشتیبانی» نوسان‌گیری در بورس ایجاد شده است.

نمونه‌هایی از رویداد‌های منفی ناشی از نوسان‌گیری در بازار‌های مالی شامل موارد زیر است:

استرس زیاد

نوسان‌گیری در بورس فشار بیشتری بر سهام‌داران وارد می‌کند. به‌گونه‌ای که افراد باید در بازه زمانی محدودی تصمیمات مهمی بگیرند که فشار و استرس زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. اما برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند استرس این تصمیمات را تا حد زیادی کاهش دهد.

محدودیت زمانی

کمبود وقت یکی دیگر از مشکلات تردید است. به‌عنوان‌مثال، اگر نوسانگر از ساعت ۱۲ شب وارد معامله شود، باید هر دقیقه بازار را بررسی کند.

حباب قیمتی در بورس انگلستان که باعث کاهش قیمت‌ها پس از رشد قابل‌توجه شد.

کاهش بورس آمریکا در سال ۲۰۰۸، یکی از دلایل اصلی آن عدم همبستگی بین نوسان‌گیری و مالکیت بورس بود.

در ایران در سال ۱۳۹۱ که بورس به طور مداوم در همه رسانه‌ها تبلیغ می‌شد، افرادی بدون هیچ شناخت و سابقه‌ای از بورس وارد شدند و همه به دنبال حداکثر بازدهی در کمترین زمان ممکن بودند.

مقایسه نوسان‌گیری در بورس با خرید‌های طولانی‌مدت

در دو بند قبل سعی کردیم مزایا و معایب نوسان بورس را با شما در میان بگذاریم تا با آگاهی کافی تصمیم بگیرید که روش سرمایه‌گذاری را در پیش بگیرید یا نه. ضمن بررسی معایب نوسان‌گیری در بورس، سعی کردیم راه‌هایی را نیز برای رفع معایب موجود به شما بگوییم. واقعیت این است که اگر اقدامات لازم برای رفع نواقص و معایب این روش سرمایه‌گذاری را در نظر نگیرید، رسیدن به موفقیت برای شما بسیار سخت خواهد بود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم یا این روش سرمایه‌گذاری را انتخاب نکنید و یا در صورت‌دادن حتماً همه شرایط و جوانان را در نظر بگیرید تا از این معایب در معاملات خود جلوگیری کنید.
اما برای نتیجه‌گیری مناسب لازم می‌دانیم بین دو روش سرمایه‌گذاری نوسان‌گیری بلندمدت بورس و خریدوفروش مقایسه‌ای انجام دهیم.

اول اینکه نوسان‌گیری در بورس نیازی به سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارد و می‌توانید در مدت‌زمان کوتاهی سرمایه خود را به طور کامل از بازار خارج کنید؛ اما با روش‌های معاملاتی بلندمدت در واقع سرمایه شما در بورس است. زمان قابل‌توجهی خواهد داشت.

با توجه به تورم شدید اقتصاد کشورمان، روند عمومی قیمت بورس برای بیش از ۵ سال معمولاً بالا است، در این مدت می‌توانید معاملات سودآوری داشته باشید، اما احتمال سوددهی نوسان کم است.

در روش نوسان‌گیری در بورس باید در طول دوره معاملاتی در بازار فعال باشید و زمان زیادی را صرف بررسی وضعیت بورس چه قبل و چه بعد از معامله کنید. اما در فرایند خریدوفروش بلندمدت نیازی به این موضوع ندارید.

انواع سهام مناسب برای نوسان‌گیری در بورس برای خریدوفروش بلندمدت متفاوت است و برای هر یک از این روش‌ها باید از استدلال‌ها و استراتژی‌های مختلفی استفاده کنید.

سرمایه‌گذاری خیلی کم در فرایند خریدوفروش بلندمدت نمی‌تواند سودی داشته باشد؛ یعنی شما را دنبال می‌کند و کسب سود بیش از ۲۰۰ درصد بعد از ۵ تا ۶ سال چیز خاصی نخواهد بود.

به‌طورکلی، معاملات نوسانی پیچیده‌تر است و معامله‌گران و تحلیلگران با چالش‌های بیشتری روبرو خواهند شد، اما در معاملات بلندمدت وضعیت متفاوت است.

برای خریدوفروش بلندمدت، باید تمام استدلال‌های اساسی مربوط به هر سهم را در نظر بگیرید تا در نهایت بتوانید کار بهتری در انتخاب بورس موردنظر خود انجام دهید.

با درنظرگرفتن این تفاوت‌ها، اکنون می‌توانید درک بهتری از آنچه برای معامله در بورس لازم است و اینکه چگونه اوضاع در مقابل شما آشکار می‌شود، داشته باشید. بهره بالا و ریسک کم اصطلاحی است که بهتر از سایر روش‌های سرمایه‌گذاری در این بازار می‌تواند نوسان‌گیری در بورس را برای شما توصیف کند و آن را بهتر نشان دهد.

اگرچه تجارت با استفاده از تکنیک‌های تحلیلی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی به‌هیچ‌وجه قمار نیست، اما اگر بخواهیم خریدوفروش بلندمدت را با نوسان مقایسه کنیم، نوسان ماهیتی به قمار نزدیک است و احتمال شکست زیاد است. البته این سؤال بسیار منطقی است، همیشه برای اینکه در مدت‌زمان کوتاهی به سود کلان برسید، نه‌تن‌ها در بورس، بلکه در هر بازار دیگری باید ریسک زیادی کنید.

برای درک بهتر این مشکل می‌توان یک مقایسه ساده با بازار خودرو انجام داد. خریدوفروش بلندمدت در بورس درست مثل خرید یک ماشین معمولی ۵ سال پیش است. حتی بدترین خودرو‌های موجود در بازار از پنج سال پیش تاکنون چندین برابر افزایش قیمت داشته‌اند. اما در بازار خودرو دلال‌هایی وجود دارد تا کل فرایند خریدوفروش خودرو در کمتر از چند روز به پایان برسد و در این فرایند سود مناسبی کسب کنند. بااین‌حال، این دسته از افراد به تلاش بیشتری نیاز دارند و همچنین با چالش‌های بیشتری روبرو خواهند شد.

برای سرمایه‌گذاری در بورس به چه میزان سرمایه نیاز داریم؟

یکی از مهم‌ترین موانعی که برای ورود به فرایند سرمایه‌گذاری سریع باید بر آن غلبه کنید، انتخاب میزان سرمایه برای ورود به تجارت است. انتخاب سرمایه برای تغییر بورس از چند جهت اهمیت پیدا می‌کند. اگر شرایط خوب حساب تجاری خود را در این زمینه در نظر نگیرید، خیلی سریع با چالش‌هایی روبرو خواهید شد و حتی با اتخاذ استراتژی‌های مناسب، باز هم ممکن است شکست را تجربه کنید. به‌طورکلی، برخلاف یک استراتژی تجاری بلندمدت، تغییر میزان سرمایه بسیار مهم می‌شود.

در حال حاضر افراد زیادی هستند که خیلی سریع شکست می‌خورند و علی‌رغم داشتن دانش تحلیل تکنیکال قوی برای انجام معاملات نوسانی، نمی‌توانند سود خوبی کسب کنند، از بازار خارج می‌شوند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد و کمبود سرمایه مناسب یکی از دلایل اصلی نوسان‌گیری در بورس است. در ابتدا و در جهت عکس عده‌ای با سرمایه بسیار اندک به امید کسب سود میلیاردی وارد چرخه نوسان‌گیری در بورس شدند و این افراد نیز میزان سرمایه خود را هدر می‌دهند.

بهتر است روش معامله را با توجه به تعریف فردی تعیین کنید. هر رویکرد دارای جنبه‌های منفی و مثبت است. نوسان‌گیری کوتاه‌مدت، اگرچه فشار زیاد است، اما بسیار هیجان‌انگیز هستند. اما نوسان‌گیری در بورس یک رویکرد پیچیده است که هزینه‌های قابل‌توجهی دارد. فشار و تشکیل حباب‌های ارزشی از دیگر جنبه‌های منفی این رویکرد است. توصیه می‌شود ابتدا مهارت کشیدن کافی برای استفاده از این روش را به دست آورید.

شما با هر مقدار پولی که دارید می‌توانید در بورس سرمایه‌گذاری کنید. بد نیست بدانید سود و زیان شما درصدی از این سرمایه خواهد بود و به‌ازای هر میزان سرمایه، این درصد سود یا زیان یکسان است؛ بنابراین، این ذهنیت اشتباهی است که فکر کنید اگر پول کمتری نسبت به افرادی که پول بیشتری دارند، در بازار بورس سود خواهید برد. چون درصد سود یا زیان یکسان است. تفاوت فقط به دلیل تفاوت در مبلغ سرمایه اولیه است.

مثلاً شما یک میلیون سهم می‌خرید و دیگری ۱۰ میلیون تومان. بعد از دو روز می‌بینید که شما ۱۰۰ هزار تومان درآمد داشته‌اید و یک نفر دیگر ۱ میلیون تومان سود برده است. هر دوی شما ۱۰ درصد سود واقعی داشتید. این تفاوت فقط به این دلیل است که سرمایه اولیه شما متفاوت است. نکته دیگر این است که کسانی که سرمایه بیشتری دارند، لزوماً سود بیشتری ندارند. سود در بورس یک نوع کاملاً متفاوت است.

در واقع یکی از مزیت‌های اصلی بورس، امکان سرمایه‌گذاری در مقادیر کم است. جالب است بدانید که با خرید بورس، مالک بخشی از یک شرکت به ارزش چند میلیارد تومان می‌شوید و در سود آن مشارکت می‌کنید که در شرایط عادی به‌دوراز احساس مالکیت آن است.

نتیجه گیری

یادگیری نوسان گیری در بورس می‌تواند برای افرادی که قصد دارند با تحلیل تکنیکال سود‌های کوتاه مدت کسب کنند بسیار مفید است؛ لذا در این مقاله ار بورس نیوز، به توضیح حول این موضوع پرداختیم و دوره عالی آموزش بورس در مشهد را معرفی کردیم.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.