در آیین گرامیداشت روز مهندس؛
۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۲
آیین گرامیداشت روز مهندس و تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور، پنج شنبه چهارم اسفند ماه با حضور رضا داوری رئیس فرهنگستان و جعفر توفیقی رئیس گروه علوم مهندسی این مجموعه، در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

پیشگام ذوب آهنی چهره برتر مهندسی معدن کشور شد

به گزارش بورس نیوز، در این رویداد، ۲۲ نفر از برگزیدگان مهندسی کشور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، شامل؛ " ۷ نفر به عنوان استاد برجسته، ۴ نفر به عنوان مهندس برجسته و ۱۱ نفر به عنوان پژوهشگر جوان برجسته"، در رشته‌های مختلف مهندسی، مورد تجلیل قرار گرفتند.

هرمز ناصرنیا که عضوی از خانواده بزرگ ذوب آهن اصفهان است و ریاست سازمان نظام مهندسی ایران و عنوان استادیار دانشکده فنی دانشگاه تهران را در کارنامه کاری خود دارد به عنوان یکی از چهار چهره منتخب این آیین و در رشته مهندسی معدن مورد تجلیل قرار گرفت.

این فرهیخته که خدمات ارزنده‌ای در عرصه‌های صنعت، معدن و دانشگاه در سطح کشور انجام داده پس از سال‌ها کار مهندسی و تجربه اندوزی در معادن مختلف، به عنوان مدیر وقت دفتر طراحی معادن شرکت ملی فولاد ایران برگزیده شد و در نهایت هنگامی که عهده دار مدیریت دفتر بررسی‌های فنی و اقتصادی این شرکت بود، به علت علاقه به تدریس در دانشگاه و با درخواست شخصی بازنشسته شد.

ناصر نیا که مسئولیت طراحی و راه اندازی بیش از ۳۰ معدن را نیز بر عهده داشته است، در حاشیه برگزاری این آیین به خبرنگار ما گفت: بنده در سال ۱۳۴۷ از دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی معدن فارغ التحصیل شدم و از همان سال در شرکت ملی ذوب آهن ایران فعالیت خود را آغاز نمودم.

وی افزود: ذوب آهن یک دانشگاه علمی و عملی به تمام معنا برای من بود. در این محیط تلاش و کوشش بی وقفه، کار سیستماتیک، مسئولیت پذیری و در کل بسیاری از خصوصیات ضروری برای حرفه مهندسی را آموختم و همواره پیشرفت‌های بعدی خودم را مرهون همان آموزش سال‌های اولیه حضورم در معادن شرکت ملی ذوب آهن ایران می‌دانم و با اینکه در سال ۱۳۶۸ بازنشسته شدم، هنوز هم خودم را ذوب آهنی می‌شناسم.

هیچ کارخانه‌ای به عظمت ذوب آهن اصفهان و در این مقیاس زمانی، ساخته نشد

ناصرنیا در خصوص عظمت ساخت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: کلیه مطالعات مربوط به تامین زیرساخت‌های کارخانه مانند پی‌جویی، اکتشاف، طراحی، تجهیز و آماده سازی معادن در گستره ایران و سپس تأمین آب، برق، احداث شهرک‌های مسکونی، جاده و راه آهن، آموزش پرسنل و ... در کمتر از ۵ سال انجام گرفت که اجرای چنین طرح عظیمی نه قبل از آن در کشور سابقه داشت و نه بعد از آن تکرار شد.

ذوب آهن اصفهان، مقیاس معدن کاری را در ایران متحول کرد

وی افزود: شرکت ملی ذوب آهن ایران، برای احداث کارخانه ذوب آهن اصفهان که اولین کارخانه تولید فولاد در ایران بود، تعداد زیادی از معادن را جهت تأمین مواد اولیه، تجهیز کرد که با راه اندازی و بهره‌برداری از این معادن، مقیاس معدنکاری در ایران متحول شد.

این چهره برتر مهندسی، در خصوص عدم توازن در زنجیره فولاد کشور نیز افزود: بدون توجه به طرح جامع فولاد کشور، هنوز هم مجوز احداث صنایع فولادی جدید صادر می‌شود، اما به آینده و پایداری این صنایع توجهی نمی‌شود.

وی گفت: مقوله اکتشافات در سطح کشور جای کار بسیار فراوانی دارد و نیاز است در راستای تولید پایدار فولاد و به ویژه در بخش سنگ آهن، برنامه ریزی بلند مدت انجام گیرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: