کد خبر : ۲۶۸۲۵۰
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:
۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۱
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: رکورد‌های بسیار خوبی در این بازار به ثبت رسیده و ارزش معاملات آن در سال جاری هزار همت و حجم معاملات آن بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع کالا‌ها در این بازار بوده است.

دادوستد ۱۱۰ میلیون تن کالا در بورس کالا

به گزارش بورس نیوز، مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره معاملات شمش طلا در بازار‌های مالی و مشتقه بورس کالای ایران اظهار کرد: طلا یکی از ابزار‌های جذاب برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود و در این بین یکی از حلقه‌های مفقوده ابزار‌های مالی در بحث شمش طلا بود و خوشحالم با اراده‌ای که در وزارت صمت و بورس کالا وجود داشت توانستیم معاملات گواهی سپرده شمش طلا را افتتاح و راه اندازی کنیم.

عشقی بیان کرد: بورس کالا به عنوان یک بازار شفاف و کارا در سالیان گذشته نقش مهمی در مبادلات کالا‌ها به خصوص کالا‌های صنعتی مختلف بازی کرده و در حوزه محصولات پتروشیمی و صنایع فلزی و کشاورزی نقش محوری داشته و به عنوان یک بازار رقابت پذیر توانسته به نقش خود عمل کند.

وی افزود: رکورد‌های بسیار خوبی در این بازار به ثبت رسیده و ارزش معاملات آن در سال جاری هزار همت و حجم معاملات آن بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع کالا‌ها در این بازار بوده است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: زمانی که کالایی در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد منافع بسیار زیادی دارد چراکه کاملا قابل ردیابی است و دو طرف عرضه، تقاضا و قیمت قابل رصد و نظارت است لذا بورس کالا یکی از ابزار‌های قوی است برای سیاست گذار که می‌تواند با استفاده از آمار و اعدادی که از این بازار استخراج می‌کند برای آینده برنامه ریزی کند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت کالا‌ها ناشی از اشکال در بخش عرضه، تقاضا یا مولفه‌های موجود در بازار است گفت: بورس کالا مانند دماسنجی عمل می‌کند که می‌توان با بررسی متغیر‌های موجود در این بازار به کمک تنظیم بازار آمد.

عشقی با بیان اینکه تاکنون همکاری‌های خوبی با ذینفعان بازار طلا وجود داشته، خاطرنشان کرد: با همکاری بانک مرکزی اوراق سلف سکه بانک مرکزی منتشر شد و بخشی از نیاز بازار را پاسخ داد و فروش ربع سکه و تمام سکه از طریق ابزار‌های بورس کالا برای تعادل بازار صورت گرفت و سبب شد گام دیگری در این راستا برداشته شود.

عشقی ضمن تاکید بر این نکته که معضل معادن طلا، فروش این معادن است گفت: از طرفی درخواست زیادی برای طلا در بازار وجود دارد لذا با همکاری وزارت صمت و بورس کالا ابزار گواهی سپرده شمش طلا راه اندازی شد تا در قطعات کوچک سرمایه گذاران و مردم عادی سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: با این اقدام نه تنها به تولیدکننده شمش طلا کمک می‌شود بلکه ذخایر طلای کشور نیز حفظ می‌گردد و مانع ورود سرمایه‌ها در بازار‌های موازی می‌شود. از سوی دیگر می‌توان بر این بازار به راحتی نظارت داشت و افرادی که شمش را خریداری کرده قابل رصد هستند. گواهی شمش به عنوان یک ابزار مالی شناخته شده و این ابزار مالی به صورت حتی الکترونیک می‌تواند در بحث توثیق استفاده شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: با تکمیل این زنجیره بحث جمع آوری سرمایه‌های خرد مردم رقم خورده و فراهم می‌شود.

عشقی افزود: تصمیماتی که در حوزه خودرو طی چند سال اخیر انجام شده سبب عدم توسعه این بخش و کاهش کیفیت محصولات گردید که دود آن به چشم مردم رفته است در نتیجه یکی از پیشنهادات عرضه در بورس کالا بود.

رئیس سازمان بورس گفت: پیشنهادی در این زمینه در بورس کالا در حال جمع بندی است تا واحد‌های این صندوق‌ها در بازار ارایه شود و خرید و فروش و مالیات این کالا‌ها را مدیریت کنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: