۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸
در این نشست که با راهبری آرش سروری برگزار شد ، قائم مقام مرکز نواوری تعاون ایران، مدیر پروژه ی طرح های نوآور، عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار مجازی، هم بنیانگذار و عضو هیئت مدیره تعاونی پلتفرم حضور داشتند.

نخستین نشست خبری تاسیس شرکت تعاونی پلتفرم پاراکس برگزار شد

به گزارش بورس نیوز، در این نشست که با راهبری آرش سروری برگزار شد، احسان دادخواه قائم مقام مرکز نواوری تعاون ایران، مهسا قربانی مدیر پروژه‌ی طرح‌های نوآور، رضا الفت نسب عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار مجازی، حسن طاهری هم بنیانگذار و عضو هیئت مدیره تعاونی پلتفرم، به گفت گو با خبرنگاران و تشریح برنامه‌های آتی تعاونی پرداختند.

آرش سروری شروع صحبت‌های خود را با تعریف کلمه‌ی پاراکس شروع نمود، وی پاراکس را شغلی در زبان هخوامنشی به معنای مهندس طراح بیان کرد.

احسان دادخواه، قائم‌مقام مرکز نوآوری و توسعه تعاون در این نشست خبری عنوان کرد: در واقع تعاونی پلتفرم پاراکس می‌خواهد بستری برای ارتباط میان کارفرمایان، فریلنسر‌ها، پروژه‌ها و مراکز سرمایه‌گذاری باشد. این پلتفرم امکان آموزش، مشاوره، پروژه یابی داخلی و خارجی و برخی امکانات دیگر را دارا خواهد بود.

وی در صحبت‌های خود پویایی و متمایز بودن اقتصاد را در مردمی بودن آن دانست.

دادخواه ادامه داد: اگر بخواهیم مشکلات کلان اقتصادی حل شود باید به مردم نقش بدهیم و آن‌ها را از مصرف‌کنندگی به مشارکت و تولید دعوت کنیم تا در سود و ارزش افزوده ایجاد شده در کسب و کار‌ها سهیم باشند. مشارکتی که دولت و بخش سرمایه داری درآن اثرگذار نباشند. در حال حاضر این ایده‌ها نیستند که جذب سرمایه می‌کنند بلکه اغلب مواقع سرمایه‌ها هستند که ایده افراد نخبه را استثمار می‌کنند.

مهسا قربانی، مدیر پروژه‌ها و طرح‌های نوآور نیز در مورد مدل‌های تعاونی در کشور‌های توسعه‌یافته صحبت کرد و گفت: اقتصاد اشتراکی مبتنی بر تقاضا است و همه اعضا در مدیریت، کنترل و مالکیت یک ایده نقش دارند ایشان بیان نمود با توجه به صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر که در پلتفرم هوشمند پاراکس پیش بینی شده است امکان سرمایه گذاری بر روی ایده‌های کلیه‌ اعضا بر پایه تعاونی پلتفرم وجود خواهد داشت از مزیت‌های تعاونی پلتفرم فریلنسر‌ها می‌توان به هزینه‌ی کمتر اجرای پروژه کوتاه‌تر بودن زمان اجرای پروژه، تجاری سازی تحقیق و اختراع و ابتکار و .. نام برد.

وی تعاونی پلتفرم را یک نوع از تعاونی بر پایه‌ی مشارکت اعضا نام برد که در انقلاب صنعتی چهارم بسیار اثرگذار است، ایشان با مطرح نمودن چند نمونه تعاونی موفق در کشور‌های توسعه یافته صحبت‌های خود را خاتمه داد.

رضا الفت‌نسب، دبیر سابق انجمن صنفی و فعال حوزه استارت‌آپی نیز در این نشست حضور داشت و گفت: امیدواریم "پلتفرم‌تعاونی پاراکس" در نحوه‌ی تسهیل کار فریلنسر‌ها موفق باشد و با دستورالعمل‌های حمایتی در این راه با شفاف کردن مسیر تسهیلگر باشد. آینده خوب همیشه در جایی است که اقتصاد در سمت دولت‌ها نباشد و به سمت مردم برود.

وی با بیان برخی دغدغه‌های فریلنسر‌ها مانند عدم وجود قوانین کار و تامین اجتماعی، عدم وجود قرارداد‌های حقوقی بین کارفرما و فریلنسر‌ها، عدم حمایت‌های قانونی از فریلنسر‌ها، تضیع حقوق مالی کارفرما و فریلنسر‌ها و برخی موارد دیگر که معایب شغل فریلنسری در این حوزه است، ابراز امیدواری کرد که با وجود تعاونی پلتفرم بتوان اینگونه موارد را حل کرد.

حسن طاهری، هم‌بنیانگذار و عضو هیات‌مدیره تعاونی پلتفرم پاراکس هم در مورد شکل گیری پاراکس با توجه به تجارب گذشته انجام پروژه‌های داخلی و خارجی توضیح داد: نگاه و رویکرد ما بر این است که هر فردی که در حوزه فناوری اطلاعات باشد، در هر دسته بندی‌ای که در این حوزه جا بگیرد می‌تواند در پلتفرم پاراکس ثبت نام کند. تا پایان سال ۲۰۲۹ نیمی از جمعیت جهان فریلنسر می‌شوند. تقریبا تمام افرادی که در زمینه‌هایی مثل طراحی رابط کاربری و تجربه‌ی کاربری، مشاوره کسب‌وکار، بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ، برنامه نویسی وب و نرم‌افزار، طراحان و تولیدکنندگان بازی‌های موبایلی و ویدئویی فعالیت دارند، با عنوان فریلنسر شناخته خواهند شد. در حالی که بسیاری از فعالان حوزه فناوری در حال مهاجرتند پلتفرم‌تعاونی پاراکس این بستر را فراهم کرده است که فریلنس‌ها بتوانند از این فضا بهره‌مند شوند.

طاهری به تشریح خدماتی که در تعاونی پلتفرم قرار است به جامعه‌ی فریلنس‌ها واگذار شود صحبت‌های خود را ادامه داد و خاطرنشان کرد: نقطه‌ تمایز این اقدام با سایر شرکت‌های مشابه سهامداری و منتفع شدن کلیه اعضا (همان فرینسرها) از کلیه منافع و سود حاصل از تمام بخشش‌های این پلتفرم از جمله سود پروژه، مالکیت برند و. خواهد بود (البته در دنیا دو سه نمونه‌ی موفق از این نوع شرکت وجود دارند که از آن‌ها برای این اقدام الهام گرفته شده) در تعاونی پلتفرم پاراکس کلیه اعضا و سهامداران دارای حق رای برابر فارق از میزان سهام خود هستند و در داشبورد مدیریت خود به لحظه میزان سهام، ارزش ریالی سهام، پروژه‌های در حال اجرا، تعداد اعضا و سایر فعالیت‌های پلتفرم را رصد خواهد کرد.

حسن طاهری در ادامه ضعف مجموعه‌ها را در زمان کنونی کمبود نیروی انسانی متخصص دانست و بیان کرد: با وجود تعاونی پلتفرم و حل مسئله از طریق جامه‌ی فریلنسر‌ها در آینده از منظر کمبود نیروی کار متخصص و متعهد دچار کمبود و نگرانی نخواهیم بود.

در پایان این نشست از فریلنسر‌هایی که در این حوزه فعال بودند با حضور و ثبت نام در وب سایت www.paraxcoop.com برای عضویت در این تعاونی پلتفرم دعوت به عمل آمد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: