کد خبر : ۲۶۸۳۹۷
آژانس بین‌المللی انرژی:
۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۵
آژانس بین‌المللی انرژی که به اقتصاد‌های بزرگ مشاوره می‌دهد، اعلام کرد؛ عرضه نفت جهان در نیمه اول امسال، از تقاضا فراتر خواهد رفت.

عرضه نفت فراتر از تقاضا خواهد شد

به گزارش بورس نیوز، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد ذخایر نفت به بالاترین میزان در ۱۸ ماه گذشته افزایش پیدا کرد، زیرا تولید روسیه با وجود هشدار‌ها مبنی بر این اینکه تولید این کشور از تحریم‌های بین المللی متاثر خواهد شد، ماه میلادی گذشته، در واقع افزایش پیدا کرد. اما تقاضا که انتظار می‌رفت اوج بیشتری پیدا کند، در بحبوحه تداوم نگرانی‌ها نسبت به بروز رکود، اندک مانده است.

این آژانس که به اقتصاد‌های بزرگ مشاوره می‌دهد، اعلام کرد عرضه نفت جهان در نیمه اول امسال، از تقاضا فراتر خواهد رفت. بخش عمده مازاد عرضه، منعکس کننده تولید بالای روسیه است که به تغییر مسیر تجارت نفت خود به سمت مقصد‌های جدید شتافته است.

قیمت‌های نفت در آغاز سال شروع پر افت و خیزی داشتند، زیرا اقتصاد چین پس از سال‌ها قرنطینه ضدکرونایی، بازگشایی شد و همزمان، رشد بخش‌های دیگر جهان ضعیف ماند. بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، هفته جاری به دلیل نگرانی نسبت به گسترش مشکلات در بخش بانکی آمریکا، به پایین مرز ۸۰ دلار در هر بشکه نزول کرد.

همچنین بالا ماندن تولید نفت روسیه مانع پیشروی قیمت‌ها شده و بر خلاف پیش بینی‌های آژانس بین‌المللی انرژی ظاهر شده که مکررا پیش بینی کرده بود که تولید روسیه بلافاصله پس از حمله نظامی به اوکراین در سال ۲۰۲۲، به میزان ۲۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. دو ماه پیش این آژانس پیش بینی کرده بود تولید روسیه در سه ماهه جاری، ۱.۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

کرملین اعلام کرده تولید نفت را در ماه میلادی جاری به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا کاهش می‌دهد. این کاهش تنها بخشی از کاهشی است که آژانس بین‌المللی انرژی و موسسات دیگر در ابتدا پیش بینی کرده بودند.

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود اعلام کرد که تولید روسیه به شکل شگفت آوری پس از حمله نظامی به اوکراین، حفظ شده و این کشور با گذشت یک سال از جنگ و محکومیت بین‌المللی، همچنان میزان بالایی نفت را به بازار‌های جهانی عرضه می‌کند.

این آژانس پیش‌بینی خود از تولید روسیه را به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز بالا برد و تخمین زد تولید این کشور ۷۴۰ هزار بشکه در روز معادل حدود هفت درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا خواهد کرد در حالی که ماه گذشته، کاهش یک میلیون بشکه‌ای را پیش بینی کرده بود.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: باید دید آیا تقاضای کافی برای فرآورده‌های نفتی روسیه اکنون که سقف قیمت به اجرا گذاشته شده، وجود دارد یا تولید این کشور تحت وزن تحریم‌ها، شروع به کاهش خواهد کرد.

ذخایر جهانی نفت در ژانویه، به میزان ۵۲.۹ میلیون بشکه افزایش یافت و به ۷.۸ میلیارد بشکه رسید که بالاترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۲۱ بود. شاخص‌های مقدماتی برای فوریه، رشد بیشتر ذخایر را نشان می‌دهد. اما بازار‌های جهانی تحت تاثیر بهبود فعالیت اقتصادی و سفر در چین که بزرگترین وارد کننده نفت در جهان، به سوی محدودیت عرضه در نیمه دوم سال پیش می‌روند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد رشد تقاضای جهانی، سال ۲۰۲۳ را ضعیف آغاز کرد، اما پیش‌بینی می‌شود سال را با قدرت به پایان برساند. رشد کنونی تنش‌ها را خواهد کاست و بازار را در نیمه دوم سال دچار کمبود عرضه می‌کند.

مصرف جهان امسال دو میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد کرد و به ۱۰۲ میلیون بشکه در روز می‌رسد و به این ترتیب از سطح تقاضا در دوران پاندمی فراتر خواهد رفت. همزمان گروه اوپک پلاس اعلام کرد قصد دارد تولید را تا پایان سال ۲۰۲۳ بدون تغییر نگه دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، توریل بوسونی، مدیر بخش صنعت و بازار‌های آژانس بین‌المللی انرژی در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار کرد: ما انتظار داریم که تقاضا برای نفت امسال بهبود چشمگیری داشته باشد. می‌توانیم به سرعت ببینیم که بازار‌ها در ادامه سال دچار کمبود عرضه خواهند شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: