بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۳
رشد درآمدها به زیر سایه زیان عملیاتی رفت؛

حاتم بخشی "وسنا" در قالب عیدی و پاداش

حاتم بخشی
تعداد نفراتی که در این شرکت شاغل هستند ۳۸ نفر به ثبت رسیده که ۲۰ نفر کارکنان قراردادی و ۱۸ نفر نیز کارکنان خدماتی هستند.
کد خبر : ۲۶۸۶۲۳

بریز و بپاش‌های

بورس نیوز:

موضوع فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران – سنا شامل سرمایه‌گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحد‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی با هدف کسب انتفاع به‌طوری‌که به تنهایی یا به همراه اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌پذیر را در اختیار گرفته در زمینه ایجاد، راه اندازی، توسعه و خرید نیروگاه‌های تولید برق و انواع طرح‌ها و پروژه‌های تولیدی و صنعتی، بازرگانی، صادرات و واردات مرتبط با انرژی فعالیت می‌کند.

شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران - سنا در گزارش صورت مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه خود که منتهی به پایان شهریورماه ۱۴۰۱ را در تاریخ ۱۶ بهمن ماه منتشر کرد، در صورت سود و (زیان) خود به اطلاع سهامداران و دیگر استفاده کنندگان اعلام کرد که در این دوره که در این دوره ۶ ماهه با درآمد عملیاتی ۶۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی دست یافت، با وجود آنکه در این دوره نسبت به سال گذشته با رشد درآمدزایی ۵۲ درصدی همراه بود اما؛ به زیان عملیاتی ۸۰ میلیارد و ۴۸ میلیون تومانی رسید.

"وسنا" با توجه به افشای اطلاعاتی که در ۵ فروردین سال ۱۴۰۲ در خصوص سقف قیمت بازار برق منتشر کرد انتظار می‌رود تا روند افزایش میزان درآمد‌های عملیاتی این شرکت از گذشته هم بالاتر برود.

رشد درآمد‌ها به زیر سایه زیان عملیاتی رفت+بورس نیوز

مبلغی که توسط "وسنا" در این دوره ۶ ماهه در رابطه با زیان عملیاتی به ثبت رسید قالباً مربوط به هزینه‌های فروش، اداری و عمومی این شرکت است و لازم به ذکر است که در دوره مشابه سال گذشته زیان عملیاتی که این شرکت از خود برجای گذاشت برابر با ۳۳ هزار و ۴۵۷ میلیون تومان بود.

زیان‌های متوالی "وسنا" در ۶ سال گذشته

شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران - سنا در این دوره مالی، زیان خالصی که از خود بر جای گذاشت برابر با ۶ میلیارد و ۱۴ میلیون تومان بود، "وسنا" این مبلغ را در دوره مشابه سال گذشته ۳۴ میلیارد تومان شناسایی کرد، در ادامه گفتنی است که مبلغی که باعث آن شد تا "وسنا" در حدود ۲ میلیارد تومان میزان زیان خالص خود را نسبت به زیان عملیاتی کاهش دهد مربوط به سایر درآمد‌ها (سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری، سود فروش سهام و درآمد حاصل اجاره) است که به کمک این شرکت آمد.

زیان‌های متوالی

همان‌طور که در نمودار فوق ملاحظه می‌کنید شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران – سنا در ۷ سال گذشته بیشتر اوقات با عملکردی منفی دست و پنجه نرم می‌کند و در طول ۶ دوره متوالی (سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱) با زیان خالص همراه بود، در آخرین دوره ۶ ماهه حسابرسی‌شده نیز با زیان خالص ۶ میلیارد تومانی روبه‌رو شد و همچنین در ازای هر سهم نیز زیان ۱۷ ریالی را به ثبت رساند.

 

نکته قابل توجهی که می‌تواند در صورت مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه وسنا قابل تأمل باشد مربوط به بخش هزینه‌ها است در قسمتی تحت عنوان عیدی و پاداش و حتی تشریفات و پذیرایی صورت گرفته در این دوره است. اول لازم است که به تعداد کارکنان این شرکت نگاهی بیاندازیم که چند نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.

تعداد نفراتی که در این شرکت شاغل هستند ۳۸ نفر به ثبت رسیده که ۲۰ نفر کارکنان قراردادی و ۱۸ نفر نیز کارکنان خدماتی هستند. این تعداد نسبت به دوره مشابه تغییری را به همراه نداشته است. با این وجود در صورت مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ آمده است که این تعداد مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان عیدی و پاداش دریافت کرده‌اند اما؛ در پایان شهریورماه ۱۴۰۱

تعداد نفراتی که در این شرکت شاغل هستند ۳۸ نفر به ثبت رسیده که ۲۰ نفر کارکنان قراردادی و ۱۸ نفر نیز کارکنان خدماتی هستند. این تعداد نسبت به دوره مشابه تغییری را به همراه نداشته است. با این وجود در صورت مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به شهریورماه ۱۴۰۰ آمده است که این تعداد مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان عیدی و پاداش دریافت کرده‌اند اما؛ در پایان شهریورماه ۱۴۰۱ "وسنا" میزان عیدی و پاداش را برای کارکنان خود ۹۴۹ میلیون تومان در نظر گرفته است.

بریز و بپاش‌های

اکنون در این موضوع شاهد افزایش پرداختی ۲۵۱ درصدی (معادل ۶۷۸ میلیون تومان) از سوی "وسنا" هستیم، در بخش بعد نگاهی به تشریفات و پذیرایی خواهیم داشت که چگونه از هزینه ۸۵ میلیون تومانی در شهریورماه ۱۴۰۰ به مبلغ ۳۹۸ میلیون تومانی رسیده است. حال توجه مطالعه‌کنندگان این گزارش را به روند پرداختی‌های این شرکت جهت پرداخت عیدی و پاداش‌ها جلب می‌کنیم.

بریز و بپاش‌های

کاهش سود انباشته "وسنا" در ۶ ماه گذشته

شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران-سنا در پایان دوره منتهی به اسفندماه ۱۴۰۱ میزان سرمایه‌ای که به ثبت رساند برابر مبلغ ۳۴۵ میلیارد تومان بود که در مقایسه با پایان سال مالی گذشته دچار تغییر نشده، همچنین این اتفاق برای بخش اندوخته قانونی شرکت که مبلغ آن ۳۲ میلیارد تومان شناسایی شده افتاده است که تغییراتی را به دنبال نداشت اما؛ سود انباشته وسنا در این دوره از مبلغ ۱۱۶ میلیارد تومان در ابتدای سال مالی به ۴۸ میلیارد تومان تنزل پیدا کرده است.

سوالاتی که در خصوص ابهامات صورت مالی میاندوره‌ای ۶ ماهه میاندوره‌ای شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران – سنا وجود دارد:

  • اکنون سؤالی که به وجود می‌آید در خصوص زیان خالص‌های متوالی از سوی این شرکت است که چه اقداماتی برای بهبود شرایط انجام داده‌اند؟
  • دلیل افزایش پرداختی ۲۵۱ درصدی جهت عیدی و پادش‌ها از سوی این شرکت چیست؟ در صورتی که تعداد کارکنان شرکت دچار تغییرات قابل تأملی نشده است.

بورس‌نیوز به‌عنوان رسانه‌ای مرجع در بازار سرمایه آماده درج هر گونه پاسخ از سوی شرکت سرمایه‌گذاری نیروگاهی ایران – سنا در خصوص سوال‌های به وجود آمده از سوی این شرکت رادارد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
بازارگردانی
در پی انصراف از فعالیت بازارگردان نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران؛

بازارگردانی "وسنا" به پایان رسید

با اعلام شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران- سنا؛

"وسنا" هیات مدیره را تغییر داد

با اعلام شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران- سنا؛

مجمع "وسنا" پیشنهاد افزایش سرمایه داد

سقوط ۹۰ درصدی قیمت سهام
نگاهی به عملکرد بانک سامان؛

سقوط ۹۰ درصدی قیمت سهام "سامان" از اوج

ارسال نظر