کد خبر : ۲۶۹۴۹۳
نظرسنجی رویترز نشان داد؛
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۴
نظرسنجی رویترز نشان داد سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) ماه میلادی گذشته، ۲۸.۶۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۹۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس کاهش داشت.

کاهش تولید یک میلیون بشکه ای اوپک

به گزارش بورس نیوز، نظرسنجی رویترز نشان داد سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) ماه میلادی گذشته، ۲۸.۶۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۱۹۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس کاهش داشت. تولید این گروه از سپتامبر، بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش داشته است.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، اواخر سال ۲۰۲۲ در پی وخامت دورنمای اقتصادی که به قیمت‌ها ضربه زده بود، توافق کردند برای حمایت از بازار، تولید خود را کاهش دهند. دور جدید کاهش تولید این گروه از ماه مه آغاز شده و تا تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا می‌کند.

برای آوریل، اوپک توافق کرده بود تولید نفت خود را به میزان حدود ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. بر اساس یافته‌های نظرسنجی رویترز، با کاهش ناخواسته در عراق و نیجریه، پایبندی به توافق محدودیت عرضه در میان تولیدکنندگان اوپک، در آوریل به ۱۹۴ درصد در مقایسه با ۱۷۳ درصد در مارس، افزایش یافت. تولید این گروه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کمتر از سطح هدف‌گذاری شده بود، زیرا بسیاری از تولیدکنندگان به خصوص نیجریه و آنگولا، فاقد ظرفیت لازم برای تولید در سطح توافق شده بودند.

بزرگترین کاهش تولید به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز در عراق بود که شرکت‌ها، تولید در شمال این کشور را در پی توقف صادرات از طریق خط لوله در مارس، کاهش دادند. صادرات بالاتر از جنوب عراق، تا حدودی کاهش صادرات از شمال را جبران کرد.

دومین کاهش بزرگ تولید به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز در نیجریه بود که شرکت اکسون به دنبال بروز اختلاف کارگری، برای ارسال محموله‌های نفت از پایانه‌هایش در این کشور، وضعیت فورس ماژور اعلام کرد. این شرکت ۲۷ آوریل اعلام کرد پس از حل این مسئله، فعالیت‌هایش را از سر گرفته است.

بر اساس نظرسنجی رویترز، عربستان سعودی، کویت و امارات متحده عربی، نرخ بالای پایبندی به توافق اوپک پلاس را حفظ کرده و تولیدشان را ثابت نگه داشتند.

در میان کشور‌هایی که تولید بالاتری داشتند، بزرگترین افزایش تولید مربوط به آنگولا بود. ایران، لیبی و ونزوئلا، سه کشور تولیدکننده عضو اوپک هستند که از شرکت در توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، معاف شده اند. تولید ایران ثابت بود، اما تولید لیبی کاهش پیدا کرد و تولید ونزوئلا اندکی افزایش داشت.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد بازار انجام می‌شود و بر مبنای اطلاعات کشتیرانی است که توسط منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکت‌هایی مانند پترولجستیک و کپلر که نفتکش‌ها را رصد می‌کنند و اطلاعات فراهم شده از سوی شرکت‌های نفتی، اوپک و شرکت‌های مشاوره تهیه می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: