کد خبر : ۲۷۰۰۳۷
رئیس اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی:
۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۶
رئیس اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی گفت:سوال من این است، چرا حاضر هستید که محصول را به بیگانه ارزان بفروشید، اما به تولیدکننده داخلی خیر؟ چرا محصولات را صادر می‌کنید؟ چرا از من تولیدکننده داخلی پول پالت می‌گیرید و از بیگانه خیر؟ از خریدار بیگانه ارزش افزوده نمی‌گیرید، اما تولیدکننده داخلی باید ارزش افزوده بپردازد؟

چرا تولیدکننده داخلی باید ارزش افزوده ۹ درصد بدهد، اما تولیدکننده خارجی نه!

به گزارش بورس نیوز، حسین دُر، رئیس اتحادیه سراسری صنایع پایین دستی پتروشیمی در برنامه میز اقتصاد اظهار کرد: درگفتگوی امروز آقای شاهمیرزایی گفتند که اول همه پتروشیمی‌ها در بورس کالا عرضه می‌کنند و بعد صادرات را انجام می‌دهند. ما کف عرضه داریم و قیمت را کف عرضه مشخص می‌کند. مبنای قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا براساس نرخ نشریات جهانی یا بالاترین قیمت محصولات صادراتی خواهد بود.

وی افزود: من تولیدکننده ایرانی، محصولات از خریداران خارجی یک ریال ارزان‌تر نمی‌خرم. با این تفاوت که از تولیدکننده ایرانی برای خرید از بورس کالا هزینه کارمزد، ۹ درصد ارزش افزوده، هزینه پالت و بسته بندی و هزینه رقابت دریافت می‌شود. از طرفی پتروشیمی‌ها می‌گویند که باید تحریم را دور بزنیم، با افتخار می‌گویند که ما فلان مقدار محصول صادر کردیم که منجر به ارزآوری شد.

در ادامه داد: سوال من این است، چرا حاضر هستید که محصول را به بیگانه ارزان بفروشید، اما به تولیدکننده داخلی خیر؟ چرا محصولات را صادر می‌کنید؟ چرا از من تولیدکننده داخلی پول پالت می‌گیرید و از بیگانه خیر؟ از خریدار بیگانه ارزش افزوده نمی‌گیرد، اما تولیدکننده داخلی باید ارزش افزوده بپردازد؟

در ادامه مرتضی شاهمیرزایی در این باره بیان کرد:  کف عرضه باتوجه به فرمول‌هایی در وزارت صمت تعیین می‌شود، در کمیته تخصصی پتروشیمی موضوعات مهم مطرح می‌شود و قیمت هفته براساس نرخ ارزی که بانک مرکزی اعلام می‌کند مشخص می‌شود. در گذشته معیار قیمت، ارز نیمایی بود. از اواخر سال قبل با تلاطمات ارزی در بازار سرمایه که قیمت ارز سامانه نیما با ارز بازاز آزاد متفاوت شد تقاضا برای محصولات پتروشیمی افزایش پیدا کرد.

وی بیان کرد: مجموعه حاکمیتی باید کف عرضه‌ها را رعایت کند. مجتمع‌های تولیدی عرضه را انجام می‌دهند و توافق شد که همین مجتمع‌ها علاوه بر تولید خود، موظف هستند که نیاز داخل را تامین کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

کدام شرکت‌ها تا پایان آبان‌ماه به مجمع می‌روند؟

شرکت‌ها در این بازه زمانی گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

مجامع این ۲۰ شرکت را زیر نظر داشته باشید!

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۵۰ تومانی در مجمع "فارس"

این شرکت در پایان سال مالی خود میزان درآمدی که از خود بر جای گذاشته ۵۲ هزار و ۴۹۷ میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال مالی گذشته با افزایش ۳۴ درصدی همراه بوده است.
مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

مجامعی که در ۲ روز آینده برگزار می‌شوند

شرکت‌ها در این تاریخ گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهم‌تر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

تا پایان هفته کدام شرکت ها به مجمع می روند؟

شرکت‌ها در این تاریخ‌ها گزارش عملکرد پایان سال مالی خود را برای سهامداران خود تشریح خواهند کرد و از همه مهمتر میزان سود تقسیمی هر سهم نیز در این مجامع به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: