بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
جمعه ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
بورس زیر ذره بین میرزا قلمدون

جمعه بازار بورس- شماره ۳ - ۵ خرداد ۱۴۰۲

جمعه بازار بورس- شماره ۳ - ۵ خرداد ۱۴۰۲
به روی مبارک نیاوریم که در همین هفته‌ای که گذشت، بازدهی سکه طلا باز از بورس بیشتر بود و تورم هم طوری رکورد زده که تورم‌سازان دوره‌های قبل انگشت به دهان مانده‌اند!
کد خبر : ۲۷۰۲۳۰

بورس نیوز:


آنچه گذشت 

 

به گزارش میرزا قلمدون، هرچند بورس اول هفته‌ای که گذشت را سرخ آغاز کرد؛ اما در نهایت شاخص کل بورس ١ درصد رشد کرد(البته تحلیلگران تخت طاووس دوست داشتند بازار را سبزتر نشان دهند، فرمودند ٢ درصد رشد کرده) و در قله ٢ میلیون و ٣٤٥ هزار واحدی آرام گرفت تا دل‌مان خوش بماند که خرداد سبزی را استارت زده‌ایم. به شرط آنکه به روی مبارک نیاوریم که در همین هفته‌ای که گذشت، بازدهی سکه طلا باز از بورس بیشتر بود و تورم هم طوری رکورد زده که تورم‌سازان دوره‌های قبل انگشت به دهان مانده‌اند!

اگر بخواهیم منطقی باشیم، نه فقط بورس رشدی نکرده که در مقایسه با تورم سرسام‌‌‌آور این دو سه سال، حسابی هم عقب مانده و زیان نصیب سهامداران باوفا کرده است. 

 

رئیس تخت‌طاووس اما انگار خیلی دل خجسته‌ای دارد؛ کماکان سفر می‌رود و عکس یادگاری می‌اندازد و... این هفته هم بزرگوار سری به ساری زدند و فرمودند "دغدغه ما شکل‌گیری مدیریت مردمی در شرکت‌های استانی سهام عدالت است". قطعا به خاطر همین دغدغه‌شان هم هست که حدود ١٥ ماه از توقف نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت و قفل کردن سرمایه‌های مردم‌ می‌گذرد و هنوز خبری از بازگشایی نیست! کاش ایشان کمتر نگران شوند...

 

جمعه بازار بورس شماره 3

 

نگاهی هم داشته باشیم به مهم‌ترین خبرهای هفته؛

 

این هفته چشم‌مان به جمال سایت جدید TSETMC روشن شد که ای کاش نمی‌شد! اگر چند ثانیه هنگی و عقب ماندگی سایت جدید و عدم انطباق با افزونه‌های فیلترنویسی را در نظر نگیریم، هیچ تفاوتی با سایت قدیم ندارد‌.

 

دوستان در صندوق توسعه بازار هم منت بر سر بازار گذاشته و در اردیبهشت ماه، از بازار حمایت کرده و ٢.٢ همت خالص ورود نقدینگی به بازار داشته‌اند. فقط حیف که کسی نمی‌پرسد در فروردین که مشغول اصلاح پرتفوی و پرداخت وجوه کارگزاری‌ها بودید، چقدر خالص فروش داشتيد؟

 

البته این هفته اتفاق مبارکی هم افتاد. بعد از مدت‌ها چشم‌انتظاری، امکان استفاده از حق تقدم‌ها بصورت الکترونیک فراهم شد. امیدواریم مقدمه‌ای باشد بر کاهش مدت زمان انجام فرآیند کسل‌کننده افزایش سرمایه شرکت‌ها..‌.

 

٢ شرکت پروژه هم ظاهرا در راه بورس هستند و مدیران محترم فرموده‌اند امسال حداقل تا ٥ شرکت جا داریم. پس اگر قصد تامین مالی از این طریق دارید، بجنبید که در این بازار هميشه برای جذب نقدینگی یا به قول دوستان، کمک به تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی، پول هست‌.

 

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، خبرهای کدال هم این هفته نسبتا خوب بود. چند شرکت سیمانی‌ از جمله نمادهای "ساوه"، "سفانو"، "سمتاز" در گزارش‌های ١٢ ماهه ١٤٠١، نسبت به مدت مشابه سال قبل سود حداقل ٢ برابری محقق کردند! لابلای گزارش‌های خودرویی نیز، "خزامیا" با جهش ٣٤٨ درصدی، "خکاوه" با پرش ١٦٠ درصدی، و "خکرمان" با رشد ١٥٥ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل چشمک می‌زدند.

 

دوستان در دستگاه قضا هم از پیگیری پرونده تخلف ١٢ هزار میلیارد تومانی مدیرعامل سابق یک بانک بورسی خبر داده اند. معلوم نیست نظارت در این بانک‌ها چطور انجام می‌شود که اول هزاران میلیارد پول را می‌خورند و یک لیوان آب هم روی آن سر می‌کشند؛ بعد تازه صدای دزدگیر بلند می‌شود! و جالب‌تر اينکه تازگی‌ها مد شده بعضی دوستان بورسی برای حمایت از مفسدان امضا جمع می‌کنند و... 

 

در هفته‌ای که گذشت، اظهارات ضد و نقیضی هم در مورد نرخ تسعیر ارز پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها مطرح شد. شکی نیست که به زودی، دلار ٢٨٥٠٠ تومانی هم مثل دلار ٤٢٠٠، به افسانه‌ها خواهد پیوست؛ اما اگر این اتفاق افتاد و دلواپسان باز ساز کوک کردند که باید گاز و برق صنایع گران شود، اصلا نهراسید که همین حالا هم نرخ انرژی صنایع ارزان نیست و واقعی شدن نرخ حامل‌های انرژی اگر همراه با آزادسازی قیمت‌ محصولات باشد، به نفع بورسی‌ها هم خواهد بود.

جمعه بازار بورس شماره 3

 

نگاهی به خبرهای آينده 

وزیر اقتصاد در نامه‌ای به شورای نگهبان درخواست کرده طرح "مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی" و "اعتبارزدایی از اسناد عادی و وکالتی" و "الزام به ثبت رسمی اموال غیرمنقول" زودتر تایید شود. این اتفاق اثر مثبتی روی بازار سرمایه خواهد داشت.

 

 

سلطان عمان قرار است یکشنبه وارد ایران شود. این خبر از این جهت اهميت دارد که در شرایط تحریم، عمان یکی از مهم‌ترین مجاری تغییر کشتی و ورود و خروج کالا به ایران بوده است.

 

و خبر آخر اینکه طبق روال هر هفته، آقایان برای رفع تحریم‌ها در حال مذاکره اند و اوضاع خوب است!

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
پاسخ‌های مدیران پدیده شاندیز برای بازگشایی نماد: شفاف‌سازی یا ابهام‌زایی
گزارش بورس‌نیوز به درخواست خیل عظیمی از سهامداران نگران "گشان"

پاسخ‌های مدیران پدیده شاندیز برای بازگشایی نماد: شفاف‌سازی یا ابهام‌زایی

ارسال نظر
نظرات بینندگان
یاسر
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱
چرا سایت جدید دقیقا زمانی باز شد که بازار خوب شد؟ اینا قصدشون خیر نیست ببینید کی گفتم هر روز که بازار سبز باشه خودشون انگولک میکنن