شنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵
در آخرین گزارش شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات؛

"ومعادن" در مدار توسعه

سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده "ومعادن" در این دوره مالی مربوط به شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و شرکت‌های غیر بورسی بود.
کد خبر : ۲۷۰۲۴۳

بورس نیوز:

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات آخرین گزارش ماهانه خود را در تاریخ 10 اردیبهشت‌ماه 1402 در سامانه کدال به اطلاع سهامداران بازار سرمایه رساند. سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده "ومعادن" در این دوره مالی مربوط به شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه و شرکت‌های غیر بورسی بود.

میزان سرمایه‌گذاری "ومعادن" که در فروردین‌ماه 1402 (سال مالی منتهی به اسفندماه 1402) متعلق به شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه بود، بهای تمام‌شده آن برابر با مبلغ 15 هزار و 281 میلیارد تومان بود و در شرکت‌های غیر بورسی نیز توانست میزان سرمایه‌گذاری خود را به 8 هزار و 294 میلیارد تومان برساند.

مجموع میزان بهای ‌تمام‌شده سرمایه‌گذاری "ومعادن" در فروردین‌‌ماه مبلغی برابر با 23 هزار و 578 میلیارد تومان به ثبت رسید و همان‌طور که  ملاحظه شد، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی 65 درصد از کل سرمایه‌گذاری این شرکت را تشکیل می‌‌دهد و مابقی نیز در حوزه شرکت‌های غیربورسی انجام‌شده است.

بر اساس نمودار فوق ملاحظه می‌کنیم که سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بورسی بیشترین سهم از سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند، 83 درصد از این میزان در فروردین‌‌ماه مربوط به استخراج کانه‌های فلزی، 17 درصد مربوط به فلزات اساسی و مابقی در دیگر حوزه‌ها مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته است.

بهای‌ تمام‌شده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در اولین دوره از سال مالی با افزایش همراه بود و توانست در مقایسه با ماه گذشته به رشد حدود 4 درصدی دست پیدا کند. میزان افزایش صورت گرفته در سرمایه‌گذاری مربوط به حضور این شرکت در بخش غیر بورسی است که در این ماه با افزایش 839 میلیارد تومانی روبه‌رو بود و در پرتفوی بورسی خود نیز در فروردین‌‌ماه نزدیک به 58 میلیارد تومان پول تزریق کرد.

 

بیشترین تغییر در افزایش بهای تمام‌شده "ومعادن" در فروردین‌‌ماه متعلق به استخراج معادن و دیگر صنایع (شرکت‌های غیر بورسی)، استخراج کانه‌های فلزی (پرتفوی بورسی) بود.

گفتنی است، برای یک سرمایه‌‌گذاری می‌توان از زوایای مختلف استراتژی تعریف کرد. از جمله استراتژی‌ها در بازار سرمایه، زمان است که به سه بازه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تبدیل می‌شود. سهام "ومعادن" را می‌‌توان جزء گروه سوم این دسته‌بندی قرار داد و نگاهی بلندمدت به آن داشت.

مهم‌ترین دلیلی که باعث وجه تمایز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با دیگر بازارها می‌شود، طول مدت‌زمان سرمایه‌گذاری در این بازار است. بازار سرمایه، بازاری کوتاه‌مدت برای یک یا دو ماه نیست، بلکه بازار بلندمدتی است که باید سهامداران با نگاه میان‌مدت یک‌ساله یا بلند‌مدت 3 تا 5 ساله به این بازار نگاه کنند.

همان‌طور که در نمودار فوق ملاحظه می‌کنید روند ارزش بازار روز پرتفوی بورسی "ومعادن" از فروردین 1400 با روند صعودی همراه بوده و تا آغاز سال 1401 نیز این روند را ادامه داده اما؛ برای مدتی این روند با نزول همراه شد که در پایان سال مالی نیز توانست روند کاهشی خود را جبران کند و در اسفندماه 1401 سقف قبلی خود را تکرار کرد و در ادامه این روند صعودی، در فروردین‌ماه 1402 بیشترین میزان ارزش بازار در طول 2 سال اخیر را با مبلغ 182 همت به ارمغان آورد.

با نگاهی به روند ارزش بازار "ومعادن" می توان دریافت، در گزارش ماهانه منتهی به فروردین‌‌ماه 1402 به مبلغ 182 همت دست‌یافته است و این مبلغ در مقایسه با دوره مشابه خود رشد 14 درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آورده و بر این اساس "ومعادن" را می‌توان در گروه سهامی قرار داد که عملکردی بلندمدت را به همراه دارند.

در ادامه لازم به ذکر است، این شرکت سرمایه‌گذاری در مقایسه با ماه گذشته نیز شاهد افزایش 15 هزار میلیارد تومانی ارزش بازار خود بوده است. بیشترین تأثیر در رشد ارزش بازار "ومعادن" متعلق به استخراج کانه‌‌های فلزی با 11 هزار میلیارد تومان بود که رد پای خود در این افزایش را بر جای گذاشت.

بیشترین سرمایه‌گذاری این شرکت در شرکت های بورسی مربوط به سنگ‌آهن گل گهر، تأمین مواد اولیه فولاد صبا نور، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ‌آهن گهر زمین است که دراین‌بین سنگ‌آهن گل گهر با بهای تمام شده 5 هزار و 580 میلیارد تومان در پرتفوی بورسی ومعادن، بیشترین سهم را از نظر بهای تمام شده به خود اختصاص داده است. ارزش بازار گل گهر 248 هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن سهم 23 درصدی ومعادن از این شرکت نزدیک به 52,600 میلیارد تومان از کل ارزش روز پرتفوی بورسی آن سهم کگل تشکیل می دهد.

بر اساس این گزارش فعالیت ماهانه "ومعادن" در فروردین‌‌ماه، به ارزش بازار در مقایسه با بهای ‌تمام‌شده پرتفوی بورسی خود به رشد یک هزار و 92 درصدی دست پیدا کرد.

 در ادامه گفتنی است، P/E این شرکت 9.11 و P/E گروه نیز 12.76 به ثبت رسید و بر اساس آخرین صورت مالی ارائه‌شده این شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به آذرماه 1401 به حاشیه سود خالص 107.7 درصدی رسیده است.

در پایان این گزارش می‌‌توان پیشرفت چشمگیر پروژه‌های پیشران شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در سراسر کشور از مجموع ۴۸ پروژه پیشران پیشرفت اقتصادی کشور، اجرای 8 پروژه‌ بر عهده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات است، این پروژه‌ها که در شمال، جنوب شرق، غرب و مرکز ایران پراکنده‌اند یا به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند و یا در دست اجرا هستند و در چند سال آینده آغاز به کار می‌کنند. "ومعادن" توانست با مناقصه معدن مس جانجا پروژه‌های طرح پیشرانان را به 8 مورد رشد دهد.

 

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر رقم زد؛

"کگل" موفق شد

استخراج کانه‌های فلزی الویت
سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات رقم زد؛

استخراج کانه‌های فلزی الویت "ومعادن"

استخراج کانه‌های فلزی الویت
سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات رقم زد؛

استخراج کانه‌های فلزی الویت "ومعادن"

ارسال نظر
نظرات بینندگان
حسینی
Iran (Islamic Republic of)
يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
بورس فقط سرمایه را منفی و بی ارزش کرده و می کند زندگی ها و سرمایه ها در سالهای اخیر در بورس از بین رفت و.....
مهدی رحیم زاده
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۰
سلام دوست عزیز،
بورس برای افراد نا آگاه باتلاق و برای افراد مطلع و باهوش بازاری بی رقیب و در واقع بهشت سرمایه گذاری هست
با آموزش و دانش و اینکه به عنوان شغل اول اگر بهش نگاه بشه بهترین و بهترین محل سرمایه گذاریست حتی با وجود اینکه دولتی ها و رانتی ها دخالت مستقیم دارند
موفق باشبد