بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۵
زعفران و صندوق طلا در رتبه نخست بازار قراردادهای آتی
بررسی معاملات هفتگی بازار قرارداد‌های آتی در بورس کالای ایران نشان می‌دهد بیش از ۵۱ هزار و ۸۸۵ قرارداد به ارزش بیش از ۷۱۱ میلیارد تومان در هفته چهارم خرداد منعقد شد.
کد خبر : ۲۷۰۸۷۹

به گزارش بورس نیوز، بررسی معاملات هفتگی بازار قرارداد‌های آتی در بورس کالای ایران نشان می‌دهد بیش از ۵۱ هزار و ۸۸۵ قرارداد به ارزش بیش از ۷۱۱ میلیارد تومان در هفته چهارم خرداد منعقد شد. قرارداد آتی زعفران به لحاظ حجم و قرارداد آتی واحد‌های صندوق طلا به لحاظ ارزش معاملات در رتبه نخست بازار قرارداد‌های آتی ایستادند.

بر این اساس، ۵۱ هزار و ۸۸۵ قرارداد آتی به ارزش بیش از ۷۱۱ میلیارد تومان در بازار مشتقه در هفته چهارم خرداد منعقد شد. بیشترین سهم معاملات بازار قرارداد‌های آتی به لحاظ حجم متعلق به زعفران با ۲۳ هزار و ۲۰۱ قرارداد به ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد و ۱۶۶ میلیون تومان برای ۳ موعد تحویلی تیر، شهریور و آبان ۱۴۰۲ بود.

از سوی دیگر بیشترین سهم معاملات بازار قرارداد‌های آتی به لحاظ ارزش متعلق به صندوق طلا با ۲۲ هزار و ۸۱۸ قرارداد به ارزش نزدیک ۵۹۱ میلیارد تومان بود. این تعداد قرارداد در ۷ موعد تحویلی خرداد، مرداد، مهر، آذر و بهمن ۱۴۰۲ و فروردین و خرداد ۱۴۰۳ در هفته منتهی به ۲۶ خرداد منعقد شد.

شمش طلا نیز شاهد انعقاد ۵ هزار و ۱۵۴ قرارداد به ارزش بیش از ۱۶.۹ میلیارد تومان در ۴ موعد تحویل ۲۲ خرداد، ۵ تیر، ۱۷ تیر و ۳۱ تیر ۱۴۰۲ بود.

نقره هم با انعقاد ۷۱۲ قرارداد به ارزش نزدیک ۳ میلیارد تومان در ۳ موعد تحویلی خرداد، شهریور و آذر ۱۴۰۲ روبه رو بود.

سهم صندوق طلا از حجم معاملات ۴۴ درصد و از ارزش ۸۳ درصد بود؛ به این ترتیب صندوق طلا به لحاظ حجم در جایگاه دوم و از نظر ارزش در جایگاه نخست ایستاد.

زعفران با سهم ۴۵ درصدی در حجم و ۱۴ درصدی از ارزش کل معاملات قرارداد‌های آتی از نظر حجم در جایگاه نخست ایستاد، اما به لحاظ ارزشی بعد از صندوق طلا در رتبه دوم جای گرفت.

سهم شمش طلا از حجم معاملات ۱۰ درصد و از ارزش ۲ درصد بود و این دارایی در هر دو بخش سوم شد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر