بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳
معافیت مالیاتی نیان الکترونیک تا بیش از ۱۰ سال دیگر ادامه دارد
مدیرعامل نیان الکترونیک با اشاره به سابقه دانش بنیانی ۳۰ ساله این شرکت تا کنون، گفت: معافیت مالیاتی نیان الکترونیک تا بیش از ۱۰ سال دیگر ادامه دارد. 
کد خبر : ۲۷۰۹۵۳

به گزارش بورس نیوز،محمدعلی چمنیان، مدیرعامل نیان الکترونیک، اظهار کرد: شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک، به شرکتی گفته می‌شود که تمام محصولات آن دانش بنیان باشد و نیان به واسطه این امتیاز معاف از مالیات است.

چمنیان، مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک در خصوص برنامه شرکت برای عرضه سهام سایر شرکت‌های زیر مجموعه نیان ادامه داد: عرضه سهام دو شرکت تابعه نیان باتری و نیان موتور نیز در دستور کار قرار دارد و به منظور بهبود ساختار مالی نیان الکترونیک، قطعا برنامه افزایش سرمایه از اولویت‌های شرکت خواهد بود. بدین صورت که با ورود به بازار‌های جدید و توسعه سبد محصولات، ارزش افزوده بالایی را خلق کرده و سود مناسبی را ایجاد خواهیم کرد.

 وی بنیان‌گذار مجموعه نیان یاد آور شد هم اکنون در حال راه اندازی خط تولید موتور‌های پربازده با تولید ۱۰۰ هزار عدد در سال هستیم و سال آینده نیز امیدواریم از مرز ۴۰۰ هزار عبور کرده و سال بعد آن نیز برنامه تولید باتری‌های لیتیومی در دستور کار شرکت قرار دارد؛ و همچنین با توجه به توسعه‌هایی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در حال طراحی و ساخت محصولات فناورانه بیشتری در این بازار هستیم.

مدیر عامل نیان الکترونیک با اشاره به گزارش شرکت ارزشگذار در نشست معارفه توضیح داد: با توجه به اینکه اکنون نیان نخستین شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک در تاریخ بازار سرمایه ایران است، در بخش ارزشگذاری پیش‌بینی ظرفیت تولید با توجه به افزایش ظرفیت سال‌های اخیر در طرح‌های توسعه‌ای در شهرک صنعتی چناران و طرح توسعه کارخانه نیان باتری، محافظه‌کارانه محاسبات انجام‌شده است.

وی ادامه داد: توجه به اینکه اکثر شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه تاکنون با رویکرد سنتی و متکی بر ماشین آلات و تجهیزات و دارایی فیزیکی بوده اند، پذیرش درج و حتی ارزشگذاری شرکتی همانند نیان الکترونیک به عنوان اولین شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک با ارزش دانش فنی (دارایی‌های نامشهود) بسیار بالاتر از دارایی مشهود، در بازار سرمایه امری دشوار بوده است.

مدیرعامل نیان الکترونیک یاد آور شد: نکته مهمی که درارزشگذاری نیان به آن توجه نشد مصوبه هیئت وزیران در خصوص ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود و شرکت‌هایی در زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مجوز فعالیت در این حوزه را کسب کرده اند بود که باید به ارزش گذاری دارایی نامشهود را با استفاده از کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه‌های مرتبط استفاده می‌شد، اما در ارزشگذاری نیان مغفول ماند و ارزش دارایی‌های نامشهود این شرکت در گزارشات ارزش گذاری لحاظ نشده است. از مزیت شرکت‌های دانش بنیان رشد یافته می‌توان به افزایش تنوع سبد محصولات از راه استفاده از سرریزفناوری و دانش فنی بدست آمده و توسعه‌های روز افزون آن‌ها یاد کرد وهمین امر باعث می‌شود که ریسک سرمایه گذاری در این شرکت‌ها کاهش یابد.

چمنیان خاطرنشان کرد: تا کنون در ایران به آینده و رشدی بودن شرکت‌های دانش بنیان کمتر توجه شده است. همانطور که در گزارش ارزش گذاری و سامانه کدال قابل مشاهده است، قرارداد‌های باز شرکت نیان الکترونیک از سال گذشته و قرارداد‌های منعقد شده در ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۲، بیش از ۱۵۰ درصد نسبت به سال مالی گذشته رشد داشته است.

چمنیان گفت: بر اساس اطلاعیه شرکت فرابورس عرضه اولیه سهام شرکت نیان الکترونیک به روش ترکیبی یعنی ۴ درصد سهام به صندوق‌های سرمایه گذاری و ۸ درصد به عموم سرمایه گذاران در روز چهارشنبه ۳۱ خرداد انجام می‌شود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر