بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گزارش داد؛

رشد ۴۰ درصدی صادرات محصولات فولادی

رشد ۴۰ درصدی صادرات محصولات فولادی
صادرات محصولات فولادی، چه محصولات تخت و چه محصولات طویل در دو ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴۰.۳ درصدی داشته است.
کد خبر : ۲۷۰۹۷۱

به گزارش بورس نیوز، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران آمار صادرات و واردات فولاد کشور را در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۲ منتشر کرده و گزارشی از وضعیت صدور و ورود انواع محصولات فولادی، فولاد میانی و آهن اسفنجی ارائه داده است.
 
صادرات فولاد میانی در فروردین و اردیبهشت ۳۳ درصد بیشتر از ماه‌های مشابه سال گذشته بوده است، این افزایش حجم صادرات در اسلب شدت زیادی داشته و صادرات این محصول در دو ماهه نخست امسال ۱۲۵.۴ درصد بیشتر از دو ماهه نخست پارسال بوده است.
 
همچنین صادرات بیلت و بلوم نیز امسال ۷.۴ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش داشت.
 
با وجود جهش ۱۲۵ درصدی در افزایش صادرات اسلب، حجم صادرات بیلت و بلوم در هر دو سال بیشتر از اسلب بوده است و فولادسازان ایرانی در دو ماهه نخست امسال ۹۰۰ هزار تن بیلت و بلوم و ۵۱۴ هزار تن اسلب صادر کردند.
 
همچنین آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران حاکی از آن است که در دو ماهه نخست امسال و سال قبل تقریباً هیچ فولاد میانی به ایران وارد نشده و تمام نیاز فولادسازان به اسلب، بیلت و بلوم از واحد‌های داخل کشور تأمین می‌شود.
 
گفتنی است، در فروردین سال گذشته وزارت صمت بر صادرات محصولات فولادی عوارض وضع کرد و این اتفاق به کاهش چشمگیر حجم صادرات در دو ماه نخست سال ۱۴۰۱ انجامید. در نتیجه آمار صادرات محصولات فولادی در دو ماهه نخست امسال افزایش زیادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته دارد. این عوارض در آخرین روز‌های اردیبهشت لغو شد.
 
آمار مذکور همچنین نشانگر این است که صادرات محصولات فولادی، چه محصولات تخت و چه محصولات طویل در دو ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴۰.۳ درصدی داشته است.
 
در مقاطع طویل، صادرات انواع محصولات که شامل تیرآهن، میلگرد و نبشی، ناودانی و سایر مقاطع می‌شوند، افزایش مثبت داشت و مجموع افزایش صادرات آن‌ها در فروردین و اردیبهشت امسال ۳۵.۲ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال بود. در میان این محصولات صادرات تیرآهن افزایش بیشتر از ۱۰۸ درصدی را تجربه کرد.
 
در مورد محصولات تخت نیز هر چند حجم صادرات فروردین و اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته ۶۷.۹ درصد بیشتر شده بود، اما این افزایش تنها شامل ورق‌های گرم شد و ورق‌های سرد و پوششدار در سال جاری به ترتیب حدود ۸۳ درصد و ۴۱ درصد کمتر از سال گذشته صادر شدند.
 
از بررسی داده‌های انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره واردات محصولات فولادی در دو ماهه نخست امسال و سال گذشنته نیز این روایت حاصل می‌شود که در میان محصولات طویل واردات نبشی، ناودانی و سایر مقاطع از ۴ هزار تن به ۶ هزار تن افزایش کرد، اما واردات میلگرد و تیرآهن افزایش منفی داشت.
 
در میان محصولات تخت نیز تنها واردات ورق‌های سرد در دو ماهه امسال ۲۳۶.۸ درصد بیشتر از دو ماهه سال گذشته بود و واردات ورق‌های گرم و پوششدار سیر منفی داشتند.
 
آمار همچنین گویای آن است که ایران در دو ماهه نخست سال ۱۴۰۱ آهن اسفنجی صادر نکرد، اما در مدت مشابه سال ۱۴۰۲، ۲۰۴ هزار تن از این محصول از مبدأ ایران صادر شد، بنابراین حجم صادرات آن امسال افزایش ۲۰۴ درصدی را نشان می‌دهد. در مقابل حجم واردات آهن اسفنجی به ایران همانند اسلب، بیلت و بلوم هم در سال گذشته و هم امسال تقریباً صفر بوده است.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
رشد فقط برای صادرات خوب هست بااین افزایش قیمتها کی میتونه بخر بعنت به دولت