بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۰
بزرگترین تولیدکننده مس جهان در معرض ورشکستگی
گزارش‌ها نشان می‌دهد که کودلکو شیلی با افزایش بدهی در معرض خطر ورشکستگی است.
کد خبر : ۲۷۲۹۴۵

به گزارش بورس نیوز، مرکز مطالعات مس و معدن شیلی در گزارشی اعلام کرده است که کودلکو شیلی، بزرگترین تولیدکننده مس جهان، به دلیل افزایش هزینه‌ها و انباشت بدهی رو به رشد ناشی از طرح‌هایی که اهداف تولید را از دست داده‌اند، در معرض خطر ورشکستگی قرار دارد.

نتایج بررسی نشان داد که بدهی این کشور احتمالاً از ۱۸ میلیارد دلار فعلی تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید. کودلکو اعلام کرد که کدلکو موقعیت مالی خوبی دارد و دسترسی گسترده‌ای به بازار‌های مالی دارد.

تولید ۱.۴۶ میلیون تنی سال گذشته ۲۸ درصد از کل تولید ۵.۳۳ میلیون تن شیلی را تشکیل می‌دهد. عرضه جهانی مس در مجموع حدود ۲۵ میلیون تن بود.

کودلکو اعلام کرد که تمرکز خود را روی تولید مس تغییر نخواهد داد. مرکز مطالعات مس اعلام کرد که رونق آینده شیلی به ثروت کودلکو گره خورده است و معدنچی دولتی باید قبل از ازسرگیری سرمایه‌گذاری و ایجاد بدهی بیشتر بر کارایی در حاکمیت، ساختار اداری و نظارت تمرکز کند.

در این گزارش آمده است که کودلکو یکی از پیچیده‌ترین لحظات در تاریخ ۵۲ ساله خود را تجربه می‌کند. سطح بدهی‌ها می‌تواند به سطوح بالایی برسد که می‌تواند شرکت را به ورشکستگی بکشاند و در صورت عدم تحقق وعده‌های تولید و هزینه این طرح‌ها توانایی مالی آن را به خطر بیندازد.

بر اساس گزارش رویترز، تولید کودلکو ۶۳۳ هزار تن مس در نیمه اول سال ۲۰۲۳ بود که کمترین میزان در ۲۵ سال اخیر است. طی پنج سال گذشته، تولید مس آن ۱۷ درصد کاهش یافته است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ کاهش یابد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.