بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۰۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۶
ابَر پروژه روی خاورمیانه، در
ابَر پروژه فرآوری روی ایران، این روز‌ها در حال برداشتن گام‌های نهایی در جهت راه اندازی است. کارخانه‌ای که بر اساس میزان تولید در فاز اول؛ لقب بزرگ‌ترین در ایران و خاورمیانه را با خود به همراه دارد.
کد خبر : ۲۷۳۱۱۱

به گزارش بورس نیوز،  معدن سرب و روی و باریت مهدی آباد در استان یزد، با دارا بودن بیش از ۷۰۰ میلیون تن ذخیره زمین شناسی سرب و روی و حدود ۱۷۰ میلیون تن ذخیره قابل استخراج، دومین ذخیره جهان محسوب می‌شود و با این پشتوانه توانسته بزرگ‌ترین پروژه تولید کنسانتره روی خاورمیانه را در دل خود جای دهد.

معدن مهدی آباد قرار است در سه فاز در مجموع به ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن کنسانتره روی به همراه ۸۰ هزار تن کنسانتره سرب-نقره دست یابد که اکنون فاز نخست آن مراحل انتهایی را طی می‌کند. با راه اندازی تنها فاز نخست این پروژه عظیم، بزرگترین کارخانه فرآوری سرب و روی کشور متولد خواهد شد. در این مرحله، سالانه با ورودی دو میلیون تن خاک معدن، ۲۰۰ هزار تن کنسانتره سولفیدی با عیار ۳۵ درصد روی تولید می‌شود.

حمید رضا حمایت، مدیر مجتمع سرب و روی و باریت مهدی آباد و مجری طرح جامع سرب و روی کشور با اشاره به قرارگیری ۷۵ درصد از ذخایر قابل استخراج سرب و روی کشور در مهدی آباد گفت: در حال حاضر ظرفیت کارخانه‌های تولید شمش روی کشور ۴۹۰ هزار تن و تولید واقعی شمش حدود ۲۲۰ هزار تن است که با ورود مهدی آباد به عرصه تولید و بهره برداری از فاز‌های سولفیدی مهدی آباد، بخش اعظم ظرفیت خالی کارخانه‌های تولید شمش روی کشور (حدود ۱۴۰ هزار تن) پوشش داده خواهد شد.

مشخصات ابَر پروژه

حمایت در خصوص تامین زیرساخت‌های اصلی این پروژه افزود: اجرای طرح تأمین آب کارخانه مهدی آباد با احداث خط لوله‌ای به طول ١٠٠ کیلومتر از محل تصفیه خانه شهر یزد چندی پیش راه اندازی شد، که بزرگترین طرح انتقال پساب کشور به صنعت محسوب می‌شود. درخصوص تامین برق کارخانه‌های فرآوری؛ با احداث پست برق ۳۳/۱۳۲/۴۰۰ کیلو ولت و خط انتقال ۱۳۲ کیلو ولت به طول ۲۷ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۸۰ مگاوات، برق کارخانه‌های فرآوری مهدی آباد تامین شده است. این در حالی است که به منظور دسترسی به ماده معدنی اصلی مهدی آباد، بیش از ۹۵ میلیون تن باطله برداری نیز انجام شده است.

بومی سازی

وی در ادامه با اشاره به اهمیت استفاده از تولیدات ملی تصریح کرد: در همین راستا در این واحد صنعتی و معدنی حتی الامکان از تجهیزات بومی و ساخت داخل استفاده شده است، به طوری که ۶۰ درصد از کل تجهیزات استفاده شده در این طرح از تولیدات داخلی بوده و همچنین تجهیزات خارجی تامین شده از بهترین برند‌های مطرح در دنیا هستند.

بزرگ‌ترین آسیا صنعت روی کشور

حمایت اضافه کرد: مدار سنگ شکنی نصب شده با ظرفیت ۷۵۰ تن بر ساعت پاسخگوی فاز‌های یک و دو طرح بوده و آسیای بال میل نصب شده با توان ۵.۵ مگاوات و با طول ۱۱ و قطر ۵.۵ متر که ظرفیت ۲۵۰ تن بر ساعت را داراست، بزرگ‌ترین آسیای صنعت سرب و روی کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در فاز نخست طرح، ۱۱۰۰ متر نوار نقاله نصب و در مدار فلوتاسیون این کارخانه برای اولین بار در صنعت سرب و روی کشور از سلول‌های تانک سل استفاده شده است. همچنین با به کارگیری آسیای ریگراند قابلیت خردایش مجدد ذرات ۵۰ میکرونی تا ابعاد ۱۰ میکرون انجام می‌شود که تاثیر قابل توجهی در افزایش عیار کنسانتره و محصولات مورد نظر ایجاد می‌کند و با استفاده از دستگاه‌های فیلترپرس مجهز به تکنولوژی پیشرفته و به روز دنیا، شرایط آبگیری ذرات تا ابعاد ۱۰ الی ۱۵ میکرون در فشار عملیاتی بیش از ۲۰ بار، مهیا شده است.

یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در سه گام

حمیدرضا حمایت ضمن اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری لازم برای بهره برداری از کلیه فاز‌های این طرح عظیم، تصریح کرد: هم اکنون سرمایه گذاری انجام شده برای فاز نخست به مرز ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. در همین حال، نکته قابل توجه این است که برای نخستین مرتبه، قرارداد سرمایه گذاری در مقیاس جهانی با اعتماد دولت (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران _ ایمیدرو) به بخش خصوصی (شرکت پیشگامان صنعت سرب و روی) به منظور استخراج و آماده سازی معدن، تامین زیرساخت‌های لازم و تولید کنسانتره واگذار شده است.

فاز نخست در چند قدمی افتتاح

مدیر مجتمع مهدی آباد با اشاره به مشکلات اولیه پروژه اظهار داشت: در گذشته‌ای نه چندان دور مهدی آباد دچار چالش‌های متعددی از جمله، نبود زیرساخت لازم (آب – برق) برای راه‌اندازی کارخانه‌های فرآوری، فقدان دانش فنی مرتبط با فرآوری مواد معدنی کم عیار، نیاز به سرمایه گذاری کلان، حجم عظیم باطله برداری به منظور دسترسی به ماده معدنی اصلی معدن مهدی آباد (سولفید روی) و همچنین اخذ مجوز‌های محیط زیست در خصوص احداث کارخانه‌ها و کنترل پسماند آن با توجه به قرارگیری دومین ذخیره سرب و روی جهان در منطقه حفاظت شده کالمند بوده است که با تدابیر سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، توانمندی و تلاش بخش خصوصی و همراهی مسئولان و سازمان‌های دولتی ذیربط، مرتفع شده و هم اکنون فاز اول طرح با پیشرفت ۹۲ درصد در آستانه افتتاح و بهره برداری قرار دارد.

همچنین در حال حاضر بیش از ۶۰۰ نفر به طور مستقیم در طرح مشغول به فعالیت هستند که پیش بینی می‌شود پس از راه اندازی فاز نخست، این عدد به ۱۰۰۰ نفر افزایش یابد.

طرح سرمایه‌گذاری احداث کارخانه‌های فرآوری سرب و روی مهدی، اینک وارد دوره جدیدی شده و پس از ۷۰ سال از شناسایی اولیه معدن، در حال سر برآوردن است و نویدبخش طلوعی خیره کننده در صنعت روی ایران خواهد بود.

 
اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.