بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۶
هیچ پولی بدون کنترل حساب خزانه نباید جا به جا شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه هفتم تلاش بر این است که اعتبار نامه بانکی نقدی به اعتباری تبدیل شود و هیچ پولی بدون کنترل حساب خزانه جا به جا نشود.
کد خبر : ۲۷۳۵۱۵

به گزارش بورس نیوز، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم رونمایی از گزارش تفریق بودجه سال ۱۴۰۱ با اشاره به اهمیت جایگاه دیوان محاسبات اظهار کرد: دیوان محاسبات جراحی‌های عمیق و دقیق را بر امور کاری خود انجام می‌دهد. وقتی بحث مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی را مطرح می‌کنیم باید دقت لازم را داشته باشیم و فرآیند هوشمندسازی در اینجا به ما کمک می‌کند.

وی افزود: ما به راحتی می‌توانیم بر بودجه تسلط داشته باشیم و کشور را از یک گیجی در حوزه بودجه و پولی و بانکی نجات دهیم. دیوان محاسبات نقش سلسله اعصاب را دارد که پیغام را به درستی و به جا به مغز برساند. دو تصمیم است که ما می‌توانیم در یک سال صفر تا صد آن را انجام دهیم. ابتدا اینکه در کشور نباید بگذاریم در حساب‌های تجاری پولی از پول‌های بیت المال بماند. باید همه اعتبارات به حساب‌های خزانه واریز شود یعنی واریز پول به حساب‌های تجاری را باید تخلف قطعی محسوب کنیم و موضوع دوم اینکه پول‌ها را به جای نقدی، اعتباری منتقل کنیم. یعنی تا به مصرف کننده نهایی نرسیده نباید پولی به معنای اِل سی (اعتبار نامه بانکی) نقدی واریز یا جا به جا کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد: یکی از اشکالات این است که همین ۳ درصد تنخواه گردان دولت نیز بعضی وقت‌ها جوابگو نیست و این سبب می‌شود که پایه پولی به شدت بالا رود و اینجا تکالیف دولت باعث می‌شود که بانک‌های عامل از بانک مرکزی استقراض کنند. باید بدانیم که در زمان بودجه نویسی؛ بودجه را برای مردم می‌نویسیم و اثر آن برای مردم باید باشد.

وی گفت: من در این ۴ سال خدمت نتوانستم از ظرفیت بالای دیوان محاسبات استفاده کنم که یکی از غصه‌های من به عنوان یک مدیر همین است. من به عنوان خدمتگزار و نماینده مردم در مجلس جایی هم که اطلاعی دارم براساس تجربه و تلاشی است که خودم می‌کنم. اصل ۵۵ می‌گوید همه مردم باید درباره بودجه بدانند و موضوع مهم بودجه را باید ساده سازی کنیم که مثلا برای یک دانشجو که تخصص نداشته باشد هم قابل فهم باشد. یعنی شفاف و ساده بیان شود. یک امر مهم را باید به زبان ساده بگویید که عموم مردم متوجه شوند.

رئیس مجلس تصریح کرد: باید یک روشی درست کنیم که بودجه و ظرفیت‌های استفاده از آن شفاف، ساده و روان باشد.

وی گفت: امروز کشور و انقلاب و نظام ما باید مسیر خود را پر قدرت پیش ببرد. باور من این است که برای ما و انقلاب ما، تقسیم کردن تهدید و فرصت کار غلطی است. ما تهدید نداریم. هرچه داریم فرصت است. فرصت‌ها به دودسته با ریسک و بدون ریسک تقسیم می‌شود. ما نیازمند حرکت‌های جهشی هستیم که در فرصت‌های معمولی اتفاق نمی‌افتد و در فرصت‌های با ریسک با شجاعت؛ درایت و گذشت انجام می‌شود.

قالیباف افزود: قانون را باید درست کنیم. در برنامه هفتم هم داریم تلاش می‌کنیم که ال سی نقدی را جمع کنیم و همه را اعتباری کنیم و هیچ انتقال وجهی خارج از حساب کنترل خزانه نباید باشد و این اعتبار جایی به نقدینگی تبدیل می‌شود که آن، مصرف کننده نهایی است.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
دست نفتی‌ها و بانکی‌ها در جیب ۸۵ میلیون نفر ایرانی...
سوژه هفته: چرا در بحث افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها دولت کوتاه نمی‌آید؟

دست نفتی‌ها و بانکی‌ها در جیب ۸۵ میلیون نفر ایرانی...

ارسال نظر