بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱
واکنش ایران به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران بار‌ها بر تمامیت سرزمینی و حاکمیت خود بر جزایر ایرانی بر اساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین‌الملل تأکید و تصریح کرده است.
کد خبر : ۲۷۳۶۱۹

به گزارش بورس نیوز، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر شورای وزیران شورای همکاری خلیج فارس اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بار‌ها بر تمامیت سرزمینی و حاکمیت خود بر جزایر ایرانی بر اساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین‌الملل تأکید و تصریح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بهره‌برداری از منابع مشترک در خلیج فارس افزود: جمهوری اسلامی ایران، بر اساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تأکید کرده است؛ بدون تردید، رفتار‌های مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می‌تواند زمینه‌های مناسب همکاری‌های منطقه‌ای را فراهم کند.

کنعانی ادامه داد: کشور‌های حوزه خلیج فارس باید بر اساس حسن‌نیت و حقوق تاریخی از منابع بستر و زیربستر خلیج فارس در راستای منافع مشترک ملت‌ها بهره‌برداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعا‌های مربوط به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان نیز تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به پیشبرد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وفق حقوق و تکالیف ذیل معاهده عدم اشاعه و موافقت‌نامه جامع پادمان به‌صورتی سازنده ادامه داده و تحت‌تأثیر مداخلات و فشار‌های سیاسی و تبلیغاتی قرار نمی‌گیرد.

کنعانی با اشاره به ضرورت حفاظت همه طرف‌ها از فضای مثبت جدید حاکم بر فضای منطقه‌ای و لزوم تقویت روند هم‌افزایی و همگرایی منطقه‌ای در مسیر تأمین منافع و مصالح مشترک ملت‌های منطقه، افزود: جمهوری اسلامی ایران از همسایگان انتظار دارد با رویکردی واقع‌بینانه، از طرح ادعا‌های غیرواقعی پرهیز کرده تا زمینه برای ارتقا و تعمیق مناسبات منطقه‌ای فراهم شود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.