بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
نزول شاخص قیمت جهانی آژانس موادغذایی
شاخص قیمت جهانی آژانس موادغذایی سازمان ملل متحد در ماه آگوست به پایین‌ترین حد خود در دو سال اخیر رسید و بازگشت ماه قبل را معکوس کرد، زیرا کاهش بیشتر کالا‌های غذایی افزایش برنج و شکر را جبران کرد.
کد خبر : ۲۷۳۶۲۶

به گزارش بورس نیوز، شاخص قیمت موادغذایی فائو از مارس ۲۰۲۱ در مقایسه با مارس ۲۰۲۲ تا ۲۴ درصد کاهش یافته است. شاخص قیمت جهانی آژانس موادغذایی سازمان ملل متحد در ماه آگوست به پایین‌ترین حد خود در دو سال اخیر رسید و بازگشت ماه قبل را معکوس کرد، زیرا کاهش بیشتر کالا‌های غذایی افزایش برنج و شکر را جبران کرد.

این آژانس در روز جمعه (۸ سپتامبر) اعلام کرد که شاخص قیمت سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) در ماه اگوست به طور متوسط ۱۲۱.۴ واحد در مقابل ۱۲۴ برای ماه قبل بود.

شاخص جولای در ابتدا به عنوان ۱۲۳.۹ در بازگشت از پایین‌ترین سطح دو ساله ژوئن در نظر گرفته شد. این رقم در ماه اگوست پایین‌ترین رقم از مارس ۲۰۲۱ بود و همچنین ۲۴ درصد کمتر از بالاترین رقم ثبت شده در مارس ۲۰۲۲ و حمله روسیه به اوکراین بود.

این آژانس اعلام کرد که کاهش در شاخص کلی علی‌رغم جهش معیار برنج فائو به بالاترین حد در ۱۵ سال اخیر پس از محدودیت‌های صادراتی هند، منعکس‌کننده کاهش محصولات لبنی، روغن‌های نباتی، گوشت و غلات است.

قیمت‌های انفجاری برنج به دلیل شرایط آب وهوایی شدید تشدید شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها بازگشت پدیده اقیانوسی ال‌نینو است که می‌تواند برداشت محصول را در سراسر جهان به خطر بیندازد. تأثیر بالقوه آن بر محصولات نیشکر نیز قیمت شکر را همراه با هوای خشک در تایلند، یکی از تولیدکنندگان پیشرو شکر، افزایش داده است.

شاخص غلات فائو نسبت به جولای ۰.۷ درصد کاهش یافت، زیرا قیمت گندم در مواجهه با برداشت‌های نیمکره شمالی کاهش یافت در حالی که ذرت برای هفتمین ماه متوالی سقوط کرد و به پایین‌ترین حد در سه سال اخیر رسید که تحت فشار رکورد محصول برزیل و نزدیک شدن به برداشت ایالات‌متحده بود.

شاخص شکر فائو در ماه آگوست ۱.۳ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که به دلیل نگرانی‌ها در مورد تأثیر الگوی آب وهوایی ال نینو بر تولید جهانی، آن را ۳۴ درصد بالاتر از سطح سال قبل نشان می‌دهد.

قیمت روغن نباتی در ماه اگوست ۳.۱ درصد کاهش یافت، در حالی که قیمت لبنیات ۴ درصد کاهش یافت و هشتمین افت ماهانه متوالی که منعکس‌کننده عرضه فراوان در اقیانوسیه و کاهش واردات چین است.

طبق گزارش رویترز، فائو در گزارش جداگانه‌ای درباره عرضه و تقاضای غلات، تولید جهانی غلات در سال جاری را ۲.۸۱۵ میلیارد تن پیش‌بینی کرد که اندکی کمتر از برآورد قبلی ۲.۸۱۹ میلیارد تن بود.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
یک گام مانده به خودکفایی گندم
معاون وزیر کشاورزی گفت:

یک گام مانده به خودکفایی گندم

تورم ژاپن تغییر نکرده است
در ماه جولای نسبت به ژوئن؛

تورم ژاپن تغییر نکرده است

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.