بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۱
تامین مالی ۱۸ هزار میلیارد تومانی ۳۰ شرکت توسط بازار سرمایه
مدیر شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای ۳۰ شرکت بخش خصوصی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه صورت گرفته است.
کد خبر : ۲۷۳۶۷۱

به گزارش بورس نیوز، محمدحسین صدرائی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه در خصوص روش‌های تامین مالی از طریق بازار سرمایه، اظهار کرد: در اقتصاد‌های متعارف تامین مالی از بازار سرمایه به دو صورت تامین مالی سرمایه‌ای (پذیره نویسی یا عرضه اولیه سهام شرکت ها) و تامین مالی بدهی محور (معمولا انتشار اوراق بدهی) تعریف می‌شود.

وی افزود: شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه "مدام" مطابق مقررات رکن ناشر اوراق بدهی در بازار سرمایه ایران به حساب می‌آید و وظیفه تجمیع اطراف قرارداد‌های هر طرح تامین مالی، تنظیم قرارداد‌ها به وکالت از دارندگان اوراق، انتشار اوراق و پیگیری بازپرداخت اصل و فرع اوراق را بر عهده دارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه در ادامه با بیان اینکه صکوک یک ابزار پر قدرت در تامین مالی شرکتی محسوب می‌شود، تصریح کرد: در دو سال اخیر همگام با برداشتن گام‌هایی در تشریح مزایای تامین مالی از بازار بدهی شاهد هستیم بخش خصوصی به صورت فزایند‌های به سمت این بازار برای تامین مالی خود، متمایل شده است.

صدرائی بیان کرد: یکی از مهمترین مواردی که خریداران اوراق صکوک به آن توجه دارند، اطمینان به باز پرداخت اصل و فرع صکوک است. در همین راستا سازمان بورس و اوراق بهادار گام‌های مثبتی را برداشته و شرایط متنوعی را به منظور اطمینان بخشی به خریداران صکوک برای باز پرداخت اصل بدهی و اقساط توسط بانیان ایجاد کرده، ضمانت اصل و فرع صکوک توسط بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری و ضمانت بازپرداخت اصل و فرع صکوک از مسیر توثیق سهام دو روش عمومی در این حوزه به حساب می‌آید.

وی تاکید کرد: طی دو سال اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار امکان انتشار صکوک با اخذ رتبه اعتباری را نیز تسهیل و تسریع و شاهد نمونه‌های موفق انتشار اوراق صکوک مبتنی بر رتبه اعتباری بانی نیز هستیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه در رابطه با شرایط تامین مالی ناشران از طریق بازار بدهی، اظهار کرد: تامین مالی از طریق بازار بدهی بر اساس انتشار صکوک صرفا مخصوص ناشران بورسی نیست، موارد موفق بسیاری وجود دارد که شرکت‌های غیر بورسی و سهامی خاص نیز از مزایای بازار بدهی بهره برده و منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کرده‌اند.

صدرایی گفت: مدیران شرکت‌ها برای هره گیری از صکوک به منظور تامین مالی شرکتی باید در ابتدا مشاور را انتخاب کنند سپس به تجمیع مدارک دریافت موافقت اصولی توسط مشاور یا بانی و ارسال درخواست به سازمان بورس اوراق بهادار، دریافت موافقت اصولی بپردازند، در ادامه نیز شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به منظور انجام تعهدات خود فرآیند تامین مالی مراحل تجمیع اطراف قرارداد‌ها مانند طرفِ متعهد پذیره نویسی، طرف بازارگردان، طرف ضامن ... را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: در ادامه پس از اخذ مجوز انتشار توسط شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، اوراق و واریز وجوه جمع آوری شده به حساب بانی توسط مدام پس از اخذ مجوز برداشت از سبا صورت می‌گیرد.

مدیر شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه افزود: حجم تامین مالی صورت گرفته طی دو سال اخیر برای شرکت‌ها در گستره اعداد ۳۰ میلیارد تومان تا ۶ هزار میلیارد تومان قرار دارد و دایره درخواست‌ها هر روز گسترده می‌شود و شرکت‌های بخش خصوصی در صنایع متنوع برای تامین مالی به سمت بازار بدهی در حال حرکت هستند. همچنین از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای ۳۰ شرکت بخش خصوصی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه صورت گرفته است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.