بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶
ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی کمتر شد
مجموع ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال در حال حاضر ۱.۰۴ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱.۱۵ درصد کمتر شده است.
کد خبر : ۲۷۴۱۳۳

به گزارش بورس نیوز، شاخص عرضه بیت‌کوین توسط دارندگان بلندمدت، از لحاظ تاریخی معیار خوبی برای سلامت بازار ارز‌های دیجیتال بوده است. از لحاظ تاریخی، این معیار با عملکرد بلندمدت قیمت بزرگترین ارز دیجیتال همبستگی منفی داشته است.

دارندگان بلندمدت دارایی‌های خود (هودل) را در طول پایین‌ترین سطح بازار همچنان ثابت نگه می‌دارند البته، بیشترین افزایش عرضه در دست دارندگان بلندمدت در بازار‌های خرس خشن رخ می‌دهد؛ این زمانی است که سرمایه‌گذاران قدرتمند، با مشاهده سقوط قیمت بیت‌کوین، تمایلی به فروش ندارند. این افراد سکه‌های خود را حفظ می‌کنند، زیرا معتقدند که بازار ارز‌های دیجیتال در آینده باز خواهد گشت و سرمایه‌گذاری آنان سودآور خواهد بود.

در مقابل این مورد، بازار گاوی قرار دارد؛ افزایش قیمت بیت‌کوین باعث می‌شود که دارندگان بلندمدت تمایل بیشتری به فروش دارایی‌های خود با سود داشته باشند. از لحاظ تاریخی، در طول هر بازار صعودی بزرگ، شاهد کاهش چشمگیر عرضه در اختیار دارندگان بلندمدت بوده‌ایم. به‌طور طبیعی، سکه‌ها سپس به دست دارندگان کوتاه‌مدت (STHs) منتقل می‌شوند که در اواخر مرحله به بازار ملحق می‌شوند و به دلیل تمایل به کسب سود سریع به بازار می‌پیوندند.

تحلیلگر ارز‌های دیجیتال اظهار کرد: در حال حاضر، نسبت عرضه بیت‌کوین در دست دارندگان بلندمدت و نزدیک به بالاترین حد آن یعنی ۷۶ درصد است. این مورد در پایان سال ۲۰۱۵ مشاهده شد، زمانی که قیمت بیت‌کوین به مرحله انباشت قبل از نیمه دوم پایان داد.

بر اساس نمودار‌ها هر بار مشاهده شده، این اندیکاتور چندین ماه قبل از هاوینگ بیت‌کوین به اوج یک چرخه معین می‌رسد سپس، بعد از این اوج، عرضه در دست دارندگان بلندمدت به تدریج کاهش یافته و تا چند ماه پس از هاوینگ بعدی روند جانبی طی می‌کند سپس حدود ۶ ماه پس از این رویداد کاهش شدیدی در این معیار مشاهده می‌شود و ارز‌های دیجیتال وارد بازار صعودی بالغ می‌شوند.

این تحلیلگر بازار رمزارز‌ها همچنین تحلیلی دیگر منتشر کرد که درصد پیشرفت بیت‌کوین را به نصف نشان می‌دهد. وی دوره‌های زمانی بین هاوینگ تاریخی سه چرخه قبلی را مقایسه می‌کند.

هاوینگ فعلی بیت‌کوین در حال حاضر ۸۵ درصد کامل شده است. علاوه بر این، دوره‌های پایان چرخه نسبتا کوچک ۱۵ درصدی با روند‌های جانبی قیمت بیت‌کوین مشابه مشخص می‌شوند. در هر دو مورد - در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ - قیمت بزرگترین ارز دیجیتال مشابه باقی ماند.

تفاوت این است که در دو چرخه پیش، بیت‌کوین روندی جانبی به سمت بالا را تجربه کرد. از سوی دیگر، در چرخه قبلی، قوی سیاه ناشی از سقوط کووید-۱۹ به سرمایه‌گذاران فرصت بیشتری داد.

اگر تاریخ تکرار شود، آنگاه – در طرح کلان – بازار ارز‌های دیجیتال ممکن است با یک روند جانبی تقریبا یک ساله روبرو شود. نصف شدن بیت‌کوین که برای اواسط آوریل ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، ممکن است فورا بر قیمت بیت‌کوین تاثیر نگذارد. اثرات آن ممکن است تنها در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۴ و در طی سال ۲۰۲۵ آشکار شود.

این پیش‌بینی با روند‌های مشاهده شده در نمودار عرضه که توسط دارندگان بلندمدت مشاهده می‌شود، مطابقت دارد. این شاخص در حال حاضر به بالاترین حد خود نزدیک می‌شود. همچنین حدود ۱۲ ماه زمان نیاز دارد تا روند خود را معکوس کند و وارد فاز توزیع شود. زمانی که دارندگان بلندمدت پس هاوینگ بیت‌کوین شروع به فروش کنند، یکی از اولین سیگنال‌های آغاز روند صعودی ارز‌های دیجیتال خواهد بود.

مجموع ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال در حال حاضر ۱.۰۴ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۱.۱۵ درصد کمتر شده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر