بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴
به دلیل برداشت زیاد گندم در روسیه؛

قیمت جهانی گندم به پایین ترین حد رسید

قیمت جهانی گندم به پایین ترین حد رسید
قیمت گندم به‌دلیل برداشت زیاد محصول در روسیه به پایین‌ترین حد در سه سال اخیر رسیده است.
کد خبر : ۲۷۴۱۴۲

به گزارش بورس نیوز، قیمت گندم به‌دلیل برداشت زیاد محصول در روسیه به پایین‌ترین حد در سه سال اخیر رسیده است.

این در حالی است که تحلیلگران هشدار می‌دهند تشدید تنش‌ها بین اوکراین و روسیه در دریای سیاه و ریسک زیاد صندوق‌های پوششی، احتمال افزایش مجدد قیمت را در پی دارد.

حتی با وجود اینکه حملات روسیه موجب اخلال در عرضه یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم جهان یعنی اوکراین شده، قیمت‌ها نسبت به پایان ماه ژوئیه بیش از یک‌پنجم شاهد کاهش بوده است.
در زمانی که تورم قیمت سایر کالا‌های کشاورزی مانند کاکائو و قهوه را به بالاترین سطح چندساله خود سوق داده است، معامله‌گران روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده‌اند که عرضه مازاد از روسیه در سال جاری میلادی به کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند.

مایکل ماگدوویتز، تحلیلگر ارشد کالا در رابوبانک، گفت: ما شاهد کاهش چشمگیر قیمت گندم بوده‌ایم که اساساً نتیجه (صادرات) روسیه است.

بنادر دریای سیاه روسیه حدود ۷۰ درصد از صادرات گندم این کشور را به خود اختصاص می‌دهند که این دریا را به شریان حیاتی برای عرضه جهانی غلات تبدیل کرده است.

ماهیت شکننده این بازار در روز چهارشنبه مشخص شد؛ زمانی که قیمت معاملات آتی پس از برخورد یک کشتی باری در حال حرکت به‌سمت اوکراین با مین در دریای سیاه، در ابتدا بیش از ۲ درصد افزایش یافت و به ۵.۹۱ دلار در هر بشل رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت جهانی غلات نسبت به اوج خود در سال گذشته در پی جنگ اوکراین یعنی زمانی که به بیش از ۱۳ دلار در هر بشل رسیده بود، بیش از نصف شده است.

زمانی که مسکو بنادر دریای سیاه اوکراین را محاصره کرد، هزینه‌ها افزایش یافت و دسترسی یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات جهان از بازار‌های بین‌المللی قطع شد و احتمال یک بحران امنیت غذایی جهانی به‌وجود آمد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر