بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۰۹ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۹
سقف تسهیلات بافت فرسوده افزایش یافت
بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات بافت فرسوده شهری خبر داد.
کد خبر : ۲۷۵۲۹۸

به گزارش بورس نیوز، این تسهیلات در محدوده‌ها و محلات مشمول طرح و برنامه‌های بازآفرینی شهری به اشخاص حقیقی و حقوقی برای احداث واحد‌های مسکونی با درنظرداشتن هزینه باقیمانده پروژه به ازای ساخت هر واحد ۵۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

تسهیلات از سه منبع تودیعی دولت، منابع بدون سپرده بانک و منابع داخلی بانک (اوراق ممتاز) قابل پرداخت است.

تسهیلات بافت فرسوده از محل منبع تودیعی دولت ۱۸۵ میلیون تومان با نرخ سود صفر درصد، منابع بدون سپرده بانک ۱۸۵ میلیون تومان با نرخ سود ۲۳ درصد و از محل اوراق ممتاز ۱۸۰ میلیون تومان با نرخ ۲۱.۵ درصد پرداخت می‌شود.

با توجه به اینکه در زمان حاضر نرخ هر برگه اوراق حق تقدم حدود ۱۰۰ هزار تومان است متقاضیان وام مذکور باید ۳۶۰ برگه را خریداری کند که هزینه آن حدود ۳۶ میلیون تومان است. علاوه بر اینکه سود وام نوسازی بافت فرسوده از محل اوراق ۲۱.۵ درصد است که احتمالا بر تقاضای این نوع وام تاثیرگذار خواهد بود.

در مجموع سقف تسهیلات اعطایی برای ساخت یک واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده و ناکارآمد شهری ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

تسهیلات متناسب با پیشرفت پروژه و حداکثر در ۴ مرحله پرداخت می‌شود و ملاک تعیین میزان پیشرفت فیزیکی پروژه صرفا گزارش ارزیابی توسط بانک و براساس ضوابط و مقررات جاری است.

مجموع دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی تسهیلات طرح قرارداد عاملیت (اعتبار ۱۴۰۱) حداکثر به مدت ۷ سال (۲ سال دوران ساخت و ۵ دوران تقسیط) تعیین شده است.

درخصوص قرارداد‌های منعقد از محل اعتبار سال‌های گذشته ملاک عمل برای واریز مراحل سهم الشرکه، ضوابط اعلامی در مقطع انعقاد قرارداد خواهد بود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر