بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
قیمت گذاری گاز بخش های خانگی و غیرخانگی
شرکت ملی گاز شرایط قیمت‌گذاری برای مشترکان بخش های مختلف خانگی و غیرخانگی را مشخص کرده است.
کد خبر : ۲۷۵۶۰۱

به گزارش بورس نیوز، بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه امسال، ­وزارت نفت را موظف کرده، ­تعرفه گاز مشترکان خانوار‌های کشور را به گونه‌­ای اصلاح کند ­که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان تا سقف الگوی مصرف خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف به‌صورت یارانه‌ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به‌صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی­ تعیین شود.

میزان افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بار مالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم‌مصرف را جبران کند و نیاز به تأمین منابع جدید نداشته باشد.

هیئت وزیران برای اجرای این قانون در تاریخ ۲۱ خرداد امسال مصوبه‌ای داشت که بر اساس آن، ­تعرفه گاز بخش خانگی و الگوی مصارف این بخش مطابق جدول پلکانی به تفکیک اقلیم (شرایط آب و هوایی) ­و در چهار دامنه «کم مصرف، با مصرف متوسط، پر مصرف و بسیار پرمصرف» تعیین شد.

این تعرفه‌ها به صورت پلکانی و در قالب ۱۲ پله تدوین و ابلاغ شده است و تعرفه هر پله به مصارف مازاد بر پله قبلی اعمال خواهد شد؛ ­اقلیم‌های آب و هوایی را هم ­پژوهشکده هواشناسی کشور تعیین و به شرکت ملی گاز ایران اعلام می‌کند.

سه­ پله ­اول مشترکان کم مصرف، سه پله دوم مشترکان با مصارف متوسط، چهار پله بعدی مشترکان پرمصرف و دو پله پایانی یعنی ­یازدهم و دوازدهم، بسیار پرمصرف یا غیر متعارف نامیده شده اند و فاصله هر پله تا پله بعدی ۱۰۰ مترمکعب است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر