بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
صادرات نفت هفتگی روسیه از مسیر دریا افزایش یافت
صادرات نفت هفتگی روسیه از مسیر دریا، در آستانه دیدار وزیران اوپک پلاس که به دلیل اختلاف نظر بر سر اهداف تولید به تاخیر افتاد، رشد کرد.
کد خبر : ۲۷۶۳۶۰

به گزارش بورس نیوز، داده‌های رصد نفتکش‌ها که توسط بلومبرگ گردآوری شده، نشان می‌دهد حدود ۳.۲۴ میلیون بشکه نفت در روز در هفته منتهی به ۲۶ نوامبر از بنادر روسیه ارسال شده است که با وجود مختل شدن بارگیری نفت به دلیل طوفان در دریای سیاه، ۳۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به آمار بازبینی شده برای دوره منتهی به ۱۹ نوامبر، افزایش داشت، اما میانگین صادرات چهار هفته‌ای کاهش یافت.

قرار است گروه تولیدکنندگان نفت اوپک پلاس پنجشنبه هفته جاری، برای تعیین اهداف تولید در نیمه اول سال میلادی آینده، دیدار کنند. این گروه پس از مخالفت برخی از اعضای آفریقایی خود با هدف کاهش تولید که در ژوئن برای آن‌ها اعمال شده بود، مجبور شد نشست برنامه ریزی شده خود را به تعویق بیاندازد. به گفته منابع آگاه، عربستان سعودی اکنون از تولیدکنندگان دیگر در اوپک پلاس می‌خواهد برای تقویت بازار‌های جهانی، سهمیه‌های تولید نفت خود را به میزان بیشتری کاهش دهند.

مسکو در اوایل اوت اعلام کرد که محدودیت صادرات به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داد و اوایل ماه میلادی جاری، این سیاست را تایید کرد.

اگر این کاهش منحصر به نفت خام بود، صادرات نفت روسیه از طریق دریا، به ۳.۲۸ میلیون بشکه در روز می‌رسید. اما الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، ماه گذشته به خبرگزاری اینترفکس گفت: این کاهش شامل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی است. این امر، ارزیابی این که آیا دولت روسیه پس از اعمال ممنوعیت صادرات سوخت در سپتامبر، به تعهد خود عمل کرده است یا خیر را پیچیده می‌کند.

درآمد هفتگی تعرفه صادرات نفت بهبود یافت و بخش عمده کاهش هفته گذشته را جبران کرد. تولیدکنندگان نفت روسیه قرار است تعرفه تولید بالاتری را برای تامین مالی یارانه‌های پایین دستی، پرداخت کنند.

صادرات نفت روسیه از مسیر دریا، در چهار هفته منتهی به ۲۶ نوامبر، به ۳.۱۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد که کمتر از رقم بازبینی شده ۳.۲۶ میلیون بشکه در روز در دوره منتهی به ۱۹ نوامبر است. صادرات حدود ۴۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از میانگین مشاهده شده در دوره افزایش حجم صادرات بین آوریل تا ژوئن است.

صادرات رصد شده روسیه به مشتریان آسیایی شامل محموله‌های بدون مقصد نهایی، در چهار هفته منتهی به ۲۶ نوامبر، به ۲.۶۳ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۲.۷۴ میلیون بشکه در روز در دوره منتهی به ۱۹ نوامبر، کاهش یافت و بسیار پایین‌تر از رکورد حدود ۳.۶ میلیون بشکه در روز در ماه مه بود. صادرات نفت روسیه از مسیر دریا به کشور‌های اروپایی، از زمان حمله نظامی مسکو به اوکراین، سقوط کرده است. هیچ نفتی از روسیه به کشور‌های شمال اروپا یا کشور‌های حاشیه مدیترانه در هفته منتهی به ۲۶ نوامبر، صادر نشده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر