بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲
توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، فرصتی برای شکوفایی اقتصاد کشور
گفت: توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی کشور، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد کشور در شرایط تحریم است.
کد خبر : ۲۷۶۷۵۴

به گزارش بورس نیوز، مهدی عبوری، مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر در حاشیه نشست سیاست‌گذاری اقتصاد پتروشیمی گفت: توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی کشور، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد کشور در شرایط تحریم است.

وی با اشاره به عسرت سازی تحریم‌ها علیه برنامه توسعه‌ای کشور افزود: تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران خصوصا در زمان ترامپ، اقتصاد ایران را هدف گرفت. این تحریم‌ها موجب کاهش درآمد‌های نفتی ایران و افزایش هزینه‌های تولید و صادرات شد.

عبوری ادامه داد: توسعه پایین دستی پتروشیمی و ارزش آفرینی در این زنجیره، راهکاری موثر برای خنثی سازی تحریم‌ها و کاهش اثرات آن بر اقتصاد کشور است.

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری غدیر اضافه کرد: تکمیل زنجیره ارزش در پتروشیمی، به معنای تولید محصولات میانی و پایین دست پتروشیمی و تامین خوراک صنایع پتروشیمی است. این امر موجب ایجاد ارزش افزوده بیشتر و کاهش وابستگی کشور به صادرات محصولات خام نفتی و گازی می‌شود.

وی اشاره کرد: باید نفت خام، گاز‌های همراه نفت و فراورده‌هایی مانند بوتان، پروپان و اتان را به محصول نهایی تبدیل کنیم تا هدف گذاری‌های انجام شده در مسیر کاهش خام فروشی محقق شود.

عبوری تاکید کرد: به اعتقاد بنده پرهیز از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش و تبدیل محصولات پایه و میانی به محصولات با ارزش افزوده بالا، فرصتی طلایی برای شکوفایی اقتصاد کشور در شرایط تحریم است.

در صورت توسعه فعالیت بخش خصوصی در حوزه پایین‌دست، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در تعامل بهتر صنایع بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی، ضمن ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی، زمینه رقابت تولیدات داخلی در بازار‌های جهانی فراهم‌می‌شود که بدون شک این امر به توسعه کشور منجر‌می‌شود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر