بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
پنجشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۹
از سوی مرکز آمار؛

تورم آذرماه اعلام شد

تورم آذرماه اعلام شد
مرکز آمار طی گزارشی میزان تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه خانوار‌های کشور، نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور و همچنین درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آذر ماه ١٤٠٢را اعلام کرده است.
کد خبر : ۲۷۷۲۵۲

به گزارش بورس نیوز، مرکز آمار طی گزارشی میزان تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه خانوار‌های کشور، نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور و همچنین درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آذر ماه ١٤٠٢را اعلام کرده است.

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در آذر ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٤٠،٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٤٠.٢ درصد بیشتر از آذر ماه ١٤٠١ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه آذر ماه ١٤٠٢، در مقایسه با ماه قبل، ١،٠ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در آذر ماه ١٤٠٢، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٩ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ٤.١ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در آذر ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٤،٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠،٥ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم سالانه کشور در آذر ماه ١٤٠٢، برابر ٤٤،٤ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤١.٩ درصد برای دهک­­ اول، تا ٤٦.٠ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٤.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٣ واحد درصد) ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.