بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۰۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱
بانک سینا با شناخت درست نیازهای اقشار متوسط و خاص جامعه که به دنبال دریافت تسهیلات «بدون سود» هستند، طرح تسهیلاتی «آفتاب» را معرفی کرده است.
کد خبر : ۲۷۷۲۷۳

اساس کار نظام بانکی بر «جذب منابع مشتریان» در قالب سپرده و «تخصیص منابع به متقاضیان» در قالب تسهیلات است، اما آیا بانک‌ها امکان تامین همه نیاز‌های تسهیلاتی متقاضیان را دارند؟

بر اساس این گزارش، نیاز‌های تسهیلاتی متقاضیان نظام بانکی را می‌توان به دو دسته «فوری» و «زمان‌دار» تقسیم کرد. در حالت نخست، بانک می‌تواند در قالب طرح‌های مصوب بانک مرکزی و در قالب عقود و ارقام مشخص با نرخ سود و کارمزد معلوم، تسهیلاتی را به شکل مرابحه، خرید دین، مضاربه، جعاله و… پرداخت کند.

با این حال، بسیاری از مشتریان نظام بانکی نمی‌توانند نیاز خود را در چارچوب‌های مشخص‌شده برآورده کنند و به شرایطی منعطف در این زمینه نیازمندند. آن‌ها می‌خواهند میزان تسهیلات را خودشان تعیین کنند، در انتخاب دوره بازپرداخت اختیار داشته باشند و حتی در انتخاب میزان اقساط دخل و تصرف کنند.

در چنین شرایطی است که بانک‌ها با طراحی محصولات منحصر به فرد، متناسب با نیاز و البته توانایی مالی مشتریان، تسهیلات ویژه‌ای در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. بانک سینا نیز با شناخت درست نیاز‌های اقشار متوسط و خاص جامعه که به دنبال دریافت تسهیلات «بدون سود» هستند، طرح تسهیلاتی «آفتاب» را معرفی کرده است.

تسهیلات این طرح که بدون سود و با کارمزد صفر پرداخت می‌شود، ویژه سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز است و با هدف استفاده اعضای سازمان نظام مهندسی، گروه مساجد، گروه اهل سنت، کارگران دارای بیمه تامین اجتماعی، گروه پیشه‌وران، گروه مددجویان، گروه دامپروران، گروه روحانیون، گروه رانندگان کامیون، رانندگان تاکسی، رانندگان سواری و گروه عشایر طراحی شده است.

افتتاح سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز با حداقل موجودی ۵۰۰ هزار ریال برای بهره‌مندی از این تسهیلات، الزامی است، اما میزان تسهیلات پرداختی مناسب با میانگین موجودی خواهد بود و تا ۱۴۷٫۲ درصد میانگین موجودی نیز قابل پرداخت است.

انعطاف‌پذیری «مبلغ تسهیلات» تا سقف ۳ میلیارد ریال، متغیر بودن «مدت سپرده‌گذاری» از یک تا ۱۲ ماه و قابلیت انتخاب «دوره بازپرداخت» از ۶ تا ۴۸ ماه، باعث می‌شود که تسهیلات گیرنده، این پارامتر‌ها را بر اساس نیاز و توانایی خود انتخاب کند.

یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی که در جریان سپرده‌گذاری به منظور دریافت تسهیلات برای مشتریان نظام بانکی رخ می‌دهد، رفع نیاز به دریافت تسهیلات در طول زمان است. در چنین شرایطی، مشتری با این سوال مواجه می‌شود که امتیاز دریافت وام، چه خواهد شد.

بانک سینا در طرح تسهیلاتی آفتاب، شرایط واگذاری امتیاز طرح به دیگران را نیز فراهم کرده است و از این رو، می‌تواند تسهیلات خود را به فردی که خود معرفی می‌کند، واگذار کند. همچنین، دارندگان حساب طرح آفتاب می‌توانند از کارت بانکی استفاده کرده و با واریز و برداشت وجوه خود به این کارت، میانگین موجودی را کنترل کنند.

منبع: خرد و کلان

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.