بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲
با آغاز عملیات اجرایی در نجف آباد و خمینی‌شهر؛

آسیاتک، پنج شهر استان اصفهان را به فیبر نوری مجهز می‌کند

آسیاتک، پنج شهر استان اصفهان را به فیبر نوری مجهز می‌کند
عملیات اجرایی اتصال شهر‌های نجف آباد و خمینی‌شهر در استان اصفهان به فیبر نوری (FTTX) با سرمایه‌گذاری شرکت آسیاتک آغاز شد. 
کد خبر : ۲۷۷۳۴۲

به گزارش بورس نیوز، با آغاز عملیات در این دو شهر، طی سال آینده پنج شهرستان استان اصفهان با سرمایه‌گذاری این شرکت به شبکه فیبر نوری مجهز می‌شوند. عملیات اجرایی فیبر نوری (FTTX) شهر نجف آباد از هفته گذشته با اعتباری نزدیک به ۲۰۵ میلیارد تومان و با حفاری بیش از ۲۲۰ کیلومتر، به منظور تحت پوشش قرار دادن ۷۵ هزار خانوار این شهر کلنگ‌زنی شد. در شهرستان خمینی‌شهر نیز این عملیات، به ۲۵۰ کیلومتر حفاری در محدوده این شهر نیاز دارد تا ۸۰ هزار خانوار این شهر به شبکه فیبر نوری متصل شوند.

در مراسمی که روز پنج‌شنبه هفتم دی ماه با حضور مدیران شرکت آسیاتک، شهردار نجف آباد و جمعی از مقامات سیاسی و اجرایی شهرستان نجف آباد برگزار شد، عملیات اجرایی فیبر نوری (FTTX) این شهر به طور رسمی آغاز به کار کرد. 

بنا بر اعلام روابط عمومی آسیاتک «نجف آباد پنجمین شهری در استان اصفهان محسوب می‌شود که پروژه فیبر نوری آن با سرمایه‌گذاری آسیاتک آغاز می‌شود. با وجود تعهد ما به پایان این پروژه تا یک سال آینده، اما سعی و کوشش ما این است که تا قبل از پایان سال جاری امکان دسترسی بخشی از مناطق و خانوار‌ها را به اینترنت فیبر نوری مهیا کنیم. با تکمیل این پروژه میزان سرعت اینترنت به ۱۰۰ برابر سرعت فعلی می‌رسد و تجربه بی‌نظیری در دسترس افراد قرار می‌گیرد».

عبدالرسول امامی، شهردار نجف آباد در این مراسم با تاکید بر اهمیت دسترسی شهروندان این شهر به فناوری‌های روز و اینترنت پرسرعت گفت: «تبدیل نجف آباد به یک شهر هوشمند، یکی از اهداف توسعه پایدار مدیریت شهری طی چند سال اخیر بوده است. برای رسیدن به این هدف تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا زیرساخت و بستر‌های شهر هوشمند جهت دستیابی آسان شهروندان به تکنولوژی روز دنیا فراهم شود. از این رو با تلاش‌های صورت گرفته توسط مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری نجف آباد قرارداد اجرایی پروژه توسعه شبکه ملی فیبر نوری (FTTX) نجف آباد با اعتبار ۲۰۵ میلیارد تومان، بین شهرداری نجف آباد و شرکت آسیاتک منعقد شد تا مراحل اجرایی این کار با حفاری بیش از ۲۲۰ کیلومتر در طول آغاز شده و مقدمات تحقق افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت فراهم شود». 

در ادامه ابوالفضل ابوترابی، نماینده نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت‌های فیبر نوری برای توسعه فناوری در آینده گفت: «فیبر نوری یک زیرساخت مهم و حیاتی برای فناوری‌هایی است که در آینده‌ای دور و نزدیک گسترش می‌یابند و ما باید برای توسعه آن آماده باشیم. آینده‌ای که در آن اینترنت اشیا، خودرو‌های خودران و... گسترده شده و توسعه آن به زیرساختی همچون شبکه فیبر نوری نیاز دارد». 

جعفر مطلب زاده، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان در این مراسم گفت: «شبکه‌های ارتباطی موجود در کشور دیگر پاسخگوی نیاز‌ها مردم نیست و برای همین برنامه توسعه فیبر نوری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت. برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در کشور طراحی شد که از این میزان یک میلیون و ۲۵۰ هزار پورت سهم استان اصفهان است. تکمیل این پروژه و توسعه فیبر نوری، ظرفیت خوبی را برای استفاده و توسعه شرکت‌های دانش بنیان شهر نجف آباد و استان اصفهان فراهم می‌کند».

در پایان این مراسم با کلنگ‌زنی و حفاری بخش کوچکی از پروژه، عملیات اجرایی اتصال شهر نجف آباد به فیبر نوری (FTTX) آغاز به کار کرد. 

اولین عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری آسیاتک در مهر ماه سال ۱۴۰۱ در شهر چالوس استان مازندران شروع شد. این پروژه در اردیبهشت ماه سال جاری با دسترسی بیش از ۳۰ هزار خانوار این شهر به اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری (FTTH) با ظرفیت ۹۳۰ مگابیت بر ثانیه تکمیل و به پایان رسید. 
براساس برنامه‌ریزی انجام شده، پروژه فیبر نوری (FTTX) شهرستان نجف آباد در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.