بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۲
اقتصاد منطقه یورو نمی‌تواند از رشد ۰.۶ درصد فراتر رود
بر اساس نتایج نظرسنجی کنونی که توسط فایننشال تایمز در میان ۴۸ اقتصاددان انجام شد، انتظار می‌رود بلوک ارزی یورو متشکل از ۲۰ کشور، در سال ۲۰۲۴ تنها رشد اقتصادی متوسطی ثبت کنند.
کد خبر : ۲۷۷۴۰۴

به گزارش بورس نیوز، چشم‌انداز منتشر شده توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) و صندوق بین‌المللی پول (IMF) خوش‌بینانه‌تر است، زیرا تحلیلگران این موسسات انتظار دارند اقتصاد این بلوک در سال ۲۰۲۴ به ترتیب ۰.۸ و ۱.۲ درصد رشد کند.

کارشناسان در این نظرسنجی گفتند که اقتصاد منطقه یورو نمی‌تواند از رشد ۰.۶ درصد فراتر رود، علیرغم اینکه انتظار می‌رود دستمزد‌ها سریعتر از تورم رشد کنند.

دو سوم از پاسخ‌دهندگان گفتند که اقتصاد منطقه یورو را به سمت رکود پیش‌بینی می‌کنند که معمولا به‌عنوان دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی تعریف می‌شود.

به گفته اقتصاددانان، رشد دستمزد‌ها در حوزه ارز واحد در سال ۲۰۲۴ در مجموع تنها چهار درصد است، در حالی که پیش‌بینی می‌شود شاخص قیمت مصرف کننده به‌طور متوسط در سال آینده بیش از ۲.۵ درصد و در سال ۲۰۲۵ کمی کمتر از ۲.۱ درصد افزایش یابد.

بانک مرکزی اروپا پیش از این رشد دستمزد‌ها و تورم را در سال آینده به ترتیب ۴.۶ و ۲.۷ درصد پیش‌بینی کرده بود که برای اولین بار در سه سال اخیر رشد درآمد واقعی خانوار‌ها را نشان می‌دهد.

تنظیم‌کننده انتظار دارد شاخص قیمت مصرف کننده در سال ۲۰۲۵ به میزان ۲.۱ درصد رشد کند. در همین حال، بر اساس نظر اکثر اقتصاددانان این نظرسنجی، پیش‌بینی می‌شود که بیکاری از پایین‌ترین رکورد منطقه یورو یعنی ۶.۵ درصد در ماه اکتبر به ۶.۹ درصد در پایان سال آینده افزایش یابد.

اقتصاددانان هشدار دادند که نرخ‌های بهره بالا، آشفتگی احتمالی بازار انرژی و بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی منجر به رکود عمیق‌تر خواهد شد و انتخاب احتمالی دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا همراه با احتمال شکست اوکراین در درگیری نظامی با روسیه می‌تواند منجر به رکود اقتصادی عمیق‌تر نیز شود.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.