بورس‌نیوز، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۷
نشست خبری بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران
نشست خبری بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران با حضورمدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و نمایندگان رسانه‌های گروهی برگزار شد.
کد خبر : ۲۷۷۹۲۶

به گزارش بورس نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی؛ در آستانه برگزاری بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران که دوم بهمن ماه برگزار می‌شود، دکتر مصطفی مومنی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی به همراه دکتر مجید درویش دبیر بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر در نشست خبری مرتبط با این رویداد پاسخگوی نمایندگان رسانه‌های گروهی بودند.

دکتر مومنی در ابتدای این نشست با تشریح اهداف سازمان مدیریت صنعتی در حوزه رتبه بندی شرکت‌های برتر کشور گفت:یکی از هدف‌های انجام رتبه بندی در سازمان مدیریت صنعتی به دست آوردن و تجمیع اطلاعات موثق و ارائه تحلیل‌های متناسب با این اطلاعات در مسیر کمک به توسعه و پیشرفت کسب و کار است. در واقع ماهیت سازمان مدیریت صنعتی از ابتدا همین بوده تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی در حوزه مدیریت و تربیت مدیران و کارشناسان، برگزاری دوره‌های تخصصی، تولید اطلاعات و ایجاد فضای اشتراکی در حوزه‌های دانش و تجربه به توسعه صنعت در کشور کمک کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی همچنین با اشاره به برگزاری بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران اظهار داشت:این همایش روز دوشنبه دوم بهمن ماه با حضور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و وزیر محترم اقتصاد و دارایی وجمعی از مسئولین و مدیران ارشد کشور همچنین مدیران شرکت‌های برتر در سالن همایش‌های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شد
رتبه بندی شرکت‌های برتر بر اساس ۳۳ شاخص در نظر گرفته شده و با محوریت شاخص فروش انجام گرفته و جمع اطلاعات شرکت‌ها، صورت‌های مالی حساب شده سال گذشته آن‌ها بوده است.

نشست خبری بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت های برتر ایران

دکتر مومنی در تشریح دستاورد و اهداف رتبه بندی تصریح کرد:یکی از مهمترین دستاورد‌ها شفاف سازی شرایط کسب و کار‌ها، ارزیابی صحیح میزان تولید و فروش همچنین نقش شرکت‌ها در حوزه کلان فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی کشور است. این اطلاعات بستر و زمینه مناسبی برای رقابت بین شرکت‌ها همچنین فعالیت‌های پژوهشی و در نهایت توسعه و ارتقای سطح تولید، افزایش فروش و بالا رفتن نرخ بهره وری ایجاد می‌کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به ارتقای جایگاه شرکت‌های دانش بنیان در رتبه بندی سال ۱۴۰۲ اظهار داشت:یکی از اتفاقات مهم رتبه بندی در این سال افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در بین برترین شرکت‌های کشور است. وی گفت: درجمع ۵۰۰ شرکت برتر کشور نام ۶۱ شرکت دانش بنیان به چشم می‌خورد و در میان ۱۰۰ شرکت برتر کشور نیز ۵ شرکت دانش بنیان حضور یافته اند، که این اتفاقی قابل توجه و بسیار ارزشمند است و ارتقا و پیشرفت شرکت‌های دانش بنیان را نشان می‌دهد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به فهرست رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران با تاکید بر اینکه نتایج بدست آمده براساس اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ است اضافه کرد:نگاهی کلی به نتایج بدست آمده نشان می‌دهد نرخ رشد واقعی فروش شرکت‌ها در قیاس با سال قبل حدود ۱۱ درصد افزایش داشته و به ۸/۱۷ درصد رسیده است که نشان از روند مثبت حوزه تولید در کشور دارد و امیدواریم این مسیر درسال ۱۴۰۲ نیز تداوم داشته باشد. همچینین نتایج نشان می‌دهد د رحالی که ۱۰۰ شرکت برتر کشور سهم ۸۷ درصدی فروش و ۹۱ درصدی صادرات را در میان ۵۰۰ شرکت برتر دارند، اما سهم عمده این حوزه همچنان در اختیار شرکت‌های نفتی و پتروشیمی است.
وی همچنین به اطلاعات مختصری از رتبه بندی سال ۱۴۰۲ اشاره کرده و گفت:بر اساس نتایج حاصله در حوزه صادرات، شرکت‌های پتروشیمی در بالاترین جایگاه قرار گرفته اند، فراورده‌های نفتی و فلزات اساسی نیز رتبه‌های بعدی حوزه صادرات را به خود اختصاص داده اند. در حوزه فروش نیز شرکت‌های نفتی و پتروشیمی‌ها بیشترین میزان فروش را در بین شرکت‌ها به خود اختصاص دادند، اما در بخش اشتغال بانک‌ها در صدر این رده بندی قرار دارند و شرکت‌های خودروساز و تولید کنندگان قطعات خودرودر جایگاه بعدی دیده می‌شوند.

در ادامه این نشست دکتر مجید درویش دبیر بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در این دوره اظهار داشت:مهمترین شاخصه رتبه بندی شرکت‌های برتر کشور شفافیت و مستند بودن شاخصه‌ها و فرایند رتبه بندی است، مانند الگویی که در رتبه بندی معتبر و بین المللی فورچون شاهد هستیم.
دبیر بیست و ششمین همایش رتبه بندی همچنین گفت:اهمیت شاخص فروش در رتبه بندی، سهم شرکت‌های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. در واقع رتبه بندی اجازه می‌دهد که فعالیت و آمار و ارقام مرتبط با ۵۰۰ شرکت برتر کشور مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد و بتوانیم روند فعالیت این شرکت‌ها را در طول سال‌ها رصد کنیم. افت و خیز و میزان فعالیت شرکت‌ها یا رشته‌های مختلف کسب و کار در این روند قابل تحلیل و بررسی است.

بیست و ششمین همایش رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران صبح روز دوشنبه دوم بهمن ماه در سالن همایش‌های بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار خواهد شدو در این مراسم از شرکت‌های برتر و پیشروی کشور تجلیل به عمل خواهد آمد.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
همایش شرکت‌های برتر ایران
دوم بهمن ماه از سوی سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود؛

همایش شرکت‌های برتر ایران

فرایند ارزیابی جایزه ملی تعالی سازمانی ۱۴۰۲ آغاز شد
با حضور ارزیابان مرکز تعالی سازمانی در فولاد هرمزگان؛

فرایند ارزیابی جایزه ملی تعالی سازمانی ۱۴۰۲ آغاز شد

ارسال نظر