تعداد بازدید : ۷۲۷
کد خبر : ۲۷۸۸۳
۰۸ دی ۱۳۸۸ - ۰۹:۱۶
وزارت محیط زیست عراق گلایه کرد که تهران به بغداد درباره ساخت مرکز هسته‌‌‌‌‌‌‌ای در نزدیکی مرز عراق اطلاعی نداده است.

نرمین عثمان وزیر محیط زیست عراق نیز نگرانی های خود را از ساخت تاسیسات هسته ای ایران به دلیل تاثیرات منفی آن بر محیط زیست عراق اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه الجزیره وی گفت: دولت عراق تماس هایی را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته تا بتواند اطلاعات مورد نیاز از فعالیت های هسته ای ایران را دریافت کند. در صورتی که مشخص شود ایران قصد دارد تاسیسات هسته ای را در نزدیکی مرز عراق ایجاد کند ، وزارت محیط زیست عراق نیز برای مقابله با این فعالیت ها دست به تحرک گسترده بین المللی خواهد زد.

هم چنین یک مقام آگاه در وزارت محیط زیست عراق نیز اظهار کرد مقامات ایرانی نه از طریق وزارت امورخارجه ونه از طریق سفارت خود در بغداد به طرف عراقی درباره ساخت تاسیسات هسته ای در نزدیکی مرزهای مشترک دو کشور اطلاعی نداده است. در عین حال تهران خبرهای مربوط به ساخت تاسیسات هسته ای در نزدیکی مرزهای عراق را نیز رد نکرده است.

بنابراین گزارش ایران قصد دارد در فاصله 70 کیلومتری شهر بصره در جنوب عراق تاسیسات هسته ای ایجاد کند.

مقامات عراقی اعلام کردند تجهیزات اطلاع رسانی سریع را در نزدیکی مرزهای مشترک خود با ایران نصب کرده است تا تاثیرات اشعه های پیش بینی شده از تاسیسات هسته ای ایران را رصد کند. عراق چنین اقدامی را در بصره و بغداد نیز انجام داده است.

وزیر محیط زیست عراق اضافه کرد:در صورتی که مشخص شود میزان اشعه بیش از اندازه معینی است اقدامات فوری و جدی برای حفظ عراقی ها و محیط زیست اتخاذ خواهد شد. وزارت محیط زیست عراق به نوع اقدامات خود اشاره ای نکرد.

گفتنی است ایران پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد نیروگاه اتمی را در منطقه دارخوین واقع در جنوب غربی استان خوزستان ایجاد کند.

براساس قوانین و مقررات بین المللی، ایران برای راه اندازی تاسیسات و نیروگاه های هسته ای تنها ملزم به همکاری و اطلاع رسانی در چارچوب قوانین با آژانس بین المللی انرژی اتمی است و الزامی برای دخالت های عراق در این روند وجود ندارد.


دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: