بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۳۱
کاهش چشمگیر ذخایر دلاری چین در یک سال گذشته
بانک مرکزی چین طی یک سال گذشته بیش از ۷۴ میلیارد دلار از اوراق خزانه داری آمریکا را به فروش رسانده و تا حد چشمگیری از ذخایر دلار خود نیز کاسته است.
کد خبر : ۲۸۰۲۰۸

به گزارش بورس نیوز، بانک مرکزی چین طی یک سال گذشته بیش از ۷۴ میلیارد دلار از اوراق خزانه داری آمریکا را به فروش رسانده و تا حد چشمگیری از ذخایر دلار خود نیز کاسته است.

بر اساس آخرین گزارش آماری منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، پکن در بازه زمانی نیمه دوم سال ۲۰۲۳، میزان ذخایر دلار خود را از ۸۴۹ میلیارد دلار به ۷۷۵ میلیارد دلار کاهش داده و پیش بینی می‌شود تا پایان نیمه دوم سال جاری میلادی، ذخایر دلار بانک مرکزی چین به پایینترین میزان خود از سال ۲۰۰۹ به این سو برسد.

همچنین، هند نیز ۱.۴ میلیاد دلار از ذخایر دلار خود را تبدیل کرده و این میزان کاهش برای دیگر اعضای بریکس یعنی برزیل و عربستان سعودی به ترتیب، ۱.۲ میلیارد دلار و ۳۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

گفته می‌شود توافق دوجانبه چین و روسیه برای توقف استفاده از دلار برای تسویه حساب‌های دوجانبه خود، از مهمترین دلایل اقدام اعضای بریکس برای کاهش ذخایر دلار به حساب می‌آید. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در سخنان اخیر خود اعلام کرد که روسیه و چین، در مناسبات دوجانبه تجاری خود استفاده از دلار آمریکا به تقریبا به صفر رسانده اند.

به گفته لاوروف، تقریبا بیش از ۹۰ درصد از تسویه حساب‌های مالی میان دو کشور، از طریق ارز‌های ملی روسیه و چین انجام شده و مابقی این رقم نیز با استفاده از دیگر ارز‌های بین الملل رایج در جهان انجام می‌شود.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
احتمال محدودیت دامنه قیمت نفت
در نظرسنجی رویترز پیش بینی شد؛

احتمال محدودیت دامنه قیمت نفت

ثبات در بازارهای جهانی فولاد
در هفته گذشته رقم خورد؛

ثبات در بازارهای جهانی فولاد

ارسال نظر