بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۲
اظهارات وزیر نفت کشور

جهش تولید نفت ایران در سال ۱۴۰۳

جهش تولید نفت ایران در سال ۱۴۰۳
وزیر نفت به برنامه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل در غرب کارون اشاره کرد و گفت: ضمن بهره‌برداری از پروژه‌های NGL3200 و NGL3100 و طرح بیدبلند خلیج فارس، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس آقای علی‌عسگری قول داده‌اند که در نیمه امسال جمع‌اوری گازهای شرق کارون محقق شود و با NGL3100 بخش دیگری از نیازهای پتروشیمی ماهشهر تأمین می‌شود. امسال 79 پروژه نیمه‌تمام به ارزش 16 میلیارد دلار با هدف جهش تولید به بهره‌برداری خواهد رسید، همچنین 50 پروژه جدید نیز به ارزش 25 میلیارد دلار در سال جاری آغاز خواهد شد.
کد خبر : ۲۸۰۲۴۷


به گزارش بورس‌نیوز، جواد اوجی، وزیر نفت کشور در مراسم امضای تفاهم‌نامه‌های مطالعات طرح‌های توسعه ۱۶ میدان گازی با هلدینگ‌ها، شرکت‌های پتروشیمی و شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی، بیان نمود: امروز امر بسیار بزرگی آغاز شده است؛ بحث سرمایه‌گذاری شرکت‌های پتروشیمی و هلدینگ‌ها در توسعه بخش بالا دست گاز می‌تواند ثمرات بسیار خوبی برای کشور به همراه داشته باشد.


وی مطرح کرد: در جلسات برگزار شده و طبق بررسی‌های صورت گرفته، شرکت‌های پتروشیمی نشان داده‌اند که می‌توانند به‌خوبی پروژه‌های بزرگ نفت و گاز در بخش بالادستی را با کمک شرکت‌های E&P مدیریت کنند.


وزیر نفت با اشاره به جهش تولید نفت ایران و افزایش تولید گاز در سال جاری افزود: ۶ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی و ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایش نفت کشور افزوده خواهد شد.

اوجی عنوان کرد: بر اساس آمار بانک مرکزی و آمار مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی نفت و گاز بسیار چشمگیر بوده است و در برخی سه‌ماهه‌ها رشد بالای ۲۵ درصدی داشته‌ایم.

وی اشاره نمود: رشد اقتصادی دولت نزدیک به ۶ درصد بوده است که نیمی از آن رشد اقتصادی بخش نفت و گاز مربوط می‌شود.

وزیر نفت از امضای تفاهم‌نامه با شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده متانول برای تولید بنزین در هفته اخیر خبر داد و گفت: حدود یک‌هفته پیش، تفاهم‌نامه‌ای به‌امضا رسید تا شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده متانول، به رفع ناترازی بنزین یاری رسانند و تولید بنزین کنند که این‌کار ظرف یک تا یک‌ونیم سال آینده به‌نتیجه خواهد رسید.

وی اشاره کرد: در واقع اکنون شرکت‌های پتروشیمی در زمینه تولید بنزین، سرمایه‌گذاری بخش بالادستی، جمع‌آوری گاز‌های همراه و توسعه زنجیره ارزش ورود موفقی داشته‌اند، که این چهار اقدام می‌تواند به تحول در توسعه صنعت پتروشیمی کشور و رونق اقتصادی منجر شود.

اوجی به برنامه‌های جمع‌آوری گاز‌های مشعل در غرب کارون اشاره کرد و گفت: ضمن بهره‌برداری از پروژه‌های NGL۳۲۰۰ و NGL۳۱۰۰ و طرح بیدبلند خلیج فارس، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس آقای علی‌عسگری قول داده‌اند که در نیمه امسال جمع‌اوری گاز‌های شرق کارون محقق شود و با NGL۳۱۰۰ بخش دیگری از نیاز‌های پتروشیمی ماهشهر تأمین می‌شود. امسال ۷۹ پروژه نیمه‌تمام به ارزش ۱۶ میلیارد دلار با هدف جهش تولید به بهره‌برداری خواهد رسید، همچنین ۵۰ پروژه جدید نیز به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در سال جاری آغاز خواهد شد.

وزیر نفت در زمینه تأمین خوراک پتروشیمی‌ها بیان کرد: سال گذشته ۸ درصد معادل روزانه ۵ میلیون مترمکعب گاز بیشتری به واحد‌های پتروشیمی نسبت به سال قبل از آن اختصاص داده شد که این مسئله منجر به جهش تولید و رسیدن تولید صنعت پتروشیمی به ۷۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۲ بود.

وی اظهار داشت: قول می‌دهم امسال هم از نظر حجم و هم از نظر ارزش تولید، تولید بیشتری در صنعت پتروشیمی کشور رقم بخورد.

اوجی همچنین به صنایع و نیروگاه‌هایی که راندمان پایینی در مصرف گاز دارند هشدار داد و گفت: به مصارف نامتعارف و غیربهینه در صنایع و نیروگاه‌ها هشدار می‌دهم که اگر امسال به فکر افزایش بهره‌وری و افزایش راندمان نباشند، با جرایمی مواجه می‌شوند و سهمیه سوخت آن‌ها بازبینی خواهد شد، چرا که نمی‌توانیم یک یا یک‌ونیم ماه در فصول سرد، گاز پتروشیمی‌ها را محدود کنیم، اما در همان زمان، صنایع و نیروگاه‌ها به صورت غیربهینه و با راندمان پایین مصرف گاز داشته باشند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر