بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۷
افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت کتاب در آستانه نمایشگاه کتاب تهران
افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت کتاب در آستانه نمایشگاه کتاب در حالی اتفاق افتاده که قیمت کاغذ نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته افزایشی نداشته و تعرفه‌های چاپ نیز در مدت اخیر و برای ماه‌های پیش رو با افزایش همراه بوده است
کد خبر : ۲۸۰۳۰۲

به گزارش بورس‌نیوز، آمار نشر در فروردین ماه، بیانگر افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت کتاب در این ماه نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته است؛ شمارگان کتاب نیز ۵۷ درصد افزایش داشته است.

براساس آمارهای موجود در خانه کتاب و ادبیات ایران،‌ در نخستین ماه از سال جدید،‌ نشر ایران شاهد انتشار ۵ هزار و ۲۱ عنوان کتاب تازه بوده است، به این معنا که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، افزایش ۲۴ درصدی را شاهد بوده‌ایم. از این میان ۳ هزار و ۶۶۲ عنوان تالیفی و هزار و ۳۵۹ عنوان ترجمه بوده است. ناشران تهرانی ۳ هزار و ۶۳۳ عنوان و ناشران شهرستانی هزار و ۳۳۸ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند.

در میان کتاب‌های منتشر شده فروردین ماه،‌ ۳ هزار و ۱۰ عنوان چاپ اول و ۲ هزار و ۱۱ عنوان تجدید چاپ بوده است،‌ شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده به شش میلیون و سیصد و سی هزار و دویست و شصت و چهار نسخه می‌رسد،‌ اگرچه تعداد عناوین نسبت به بازه زمانی مشابه ۲۴ درصد افزایش داشته است،‌ اما شمارگان کل کتاب‌ها با ۵۰ درصد افزایش مواجه بوده است.

میانگین شمارگان هر عنوان نیز هزار و ۲۶۰ نسخه بوده است که نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۵۷ درصد افزایش داشته است ارزش ریالی کتاب‌های منتشر شده در فروردین ماه،‌ ۱۱ میلیارد و شصت و دو میلیون و پانصد و هفتاد و یک هزار و نود ریال بوده و میانگین قیمت کتاب نیز به ۱۷۰ هزار تومان رسیده است؛ این در حالی است که در فروردین ماه سال گذشته میانگین قیمت کتاب ۸۱ هزار تومان بوده است،‌ یعنی افزایش ۱۱۰ درصدی در قیمت‌ها را، در آستانه نمایشگاه کتاب تجربه می‌کنیم. میانگین قیمت کتاب نیز از صفحه‌ای ۵۰۰ تومان به صفحه‌ای هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

در میان رده‌های دیویی نشر کودک و نوجوان با ۹۲۱ عنوان کتاب در صدر قرار دارد و پس از آن ادبیات با ۹۰۹ عنوان و کمک درسی با ۷۳۱ عنوان در رده‌های بعدی قرار دارند،‌ کمترین عناوین منتشر شده نیز با ۶۰ عنوان به حوزه کلیات اختصاص دارد. در حوزه کودک و نوجوان از ۹۲۱ عنوان کتاب منتشره ۵۶۸ عنوان تالیفی و ۳۵۳ عنوان ترجمه بوده است،‌ اگر چه فاصله ترجمه و تالیف در این حوزه چندان نگران کننده نیست،‌ اما وقتی آمار کتاب‌های چاپ اول این حوزه را در قیاس با تجدید چاپی‌ها بررسی کنیم،‌ خواهیم دید که روند حرکت ناشران به سمت کتاب‌های تجدید چاپ و کاهش تالیفات تازه در این حوزه ادامه دار بوده و وضعیت نگران‌کننده‌ای را ایجاد کرده است.

قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان نیز با افزایش روبرو بوده است،‌ از ۵۲ هزار تومان در فروردین سال گذشته به ۷۶ هزار تومان رسیده است. به عبارت دیگر ۴۴ درصد گران‌تر شده است.

لازم به ذکر است افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت کتاب در آستانه نمایشگاه کتاب در حالی اتفاق افتاده که قیمت کاغذ نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته افزایشی نداشته و تعرفه‌های چاپ نیز در مدت اخیر‌ و برای ماه‌های پیش رو با افزایش همراه بوده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر