بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۹
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران اعلام کرد؛

تغییر در ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور

تغییر در ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور
مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به انتقال ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به مبادی مصرف در سال گذشته، اعلام کرد: ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به ۹۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
کد خبر : ۲۸۰۵۷۴

به گزارش بورس‌نیوز، غلامعباس حسینی، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، امروز (شنبه، ۲۲ اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در روز پایانی بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، بیان کرد: شرکت انتقال گاز ایران، یکی از شرکت‌های فرعی شرکت ملی گاز با دارا بودن ۱۰ منطقه عملیاتی است که ۱۱ هزار نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند.


وی افزود: مأموریت اصلی این شرکت پس از بخش بالادست و پالایشگاه‌ها، انتقال گاز به ورودی شهرها، صنایع و مصرف‌کنندگان کل کشور است.

حسینی مطرح کرد: همکارانم گاز طبیعی را از ۲۲ پالایشگاه گازی، مناطق نفت‌خیز و دو مخزن ذخیره‌سازی تحویل گرفته و از طریق بیش از ۳۹ هزار کیلومتر خط فشار قوی و ۹۱ ایستگاه تقویت فشار، به ۲ هزار و ۲۰۰ نقطه ورودی تحویل می‌دهند.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به ماموریت اصلی این شرکت که رساندن پایدار، ایمن و بهره‌ور گاز به مبادی تحویل است، گفت: تعمیرات اساسی ایستگاه‌ها وخطوط انتقال در فصل گرم سال انجام می‌شود تا ظرفیت کاملی برای گازرسانی در روز‌های سرد سال ایجاد شود.

وی یادآور شد: در سال گذشته، ۲۷۵ میلیارد مترمکعب گاز و ۱.۵ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ گاز طبیعی تحویل مبادی مصرف گردید؛ البته با وجود این افزایش حجم انتقال گاز، شاهد کاهش سه میلیارد مترمکعبی کاهش مصرف بخش خانگی بودیم که به‌دلیل اقدام‌های بهینه‌سازی مصرف و توجه مردم محقق شد.

حسینی بیان کرد: در دو سال گذشته حدود ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر پیگرانی و ۳۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر نیز نشت‌یابی خطوط انتقال گاز انجام شده است.

وی درخصوص ظرفیت انتقال گاز کشور و بیشترین حجم انتقال در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور با بهره‌برداری ۶ ایستگاه تقویت فشار و حدود هزار کیلومتر خطوط جدید در سال ۱۴۰۲، به روزانه ۹۵۰ رسید؛ در تاریخ ۹ بهمن‌ماه نیز با انتقال ۸۵۵ میلیون مترمکعب بیشترین حجم انتقال گاز سال گذشته ثبت شد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به عملیات تروریستی در سال ۱۴۰۲ توضیح داد: آن عملیات طوری برنامه‌ریزی شده بود که شریان‌های اصلی گاز از کار افتاده و همچنین جریان گاز استان‌های تهران، اصفهان و بخشی از غرب کشور قطع شود؛ اما همکاران من در مناطق عملیاتی توانستند به‌سرعت این توطئه دشمن را خنثی کنند. در کمتر از ۳۲ ساعت خطوط آسیب‌دیده، عملیاتی شدند، به‌طوری که بسیاری از مردم حتی متوجه وقوع این حادثه نشدند.

حسینی با اشاره به حمایت شرکت انتقال گاز ایران از دانش‌بنیان‌ها و ساخت بار اول تصریح کرد: تعمیر و ساخت قطعات مورد نیاز از سوی شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود و اکنون نیازی به واردات توربین از خارج از کشور نداریم، در حالی که تعمیر توربین‌ها تا چند سال گذشته در خارج از کشور انجام می‌شد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران خاطر نشان کرد: در‌های شرکت انتقال گاز بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز است و ما آماده همکاری همه‌جانبه با این شرکت‌ها و بخش خصوصی هستیم.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
ارسال نظر