بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۶
هشدار صندوق بین المللی پول؛

رشد اقتصاد جهانی تهدید می شود

رشد اقتصاد جهانی تهدید می شود
صندوق بین المللی پول (IMF) هشدار داد که روند ایجاد بلوک‌های اقتصادی غربی به رهبری ایالات متحده و همچنین بلوک‌های همسو با چین، همکاری تجاری و رشد کلی اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند.
کد خبر : ۲۸۰۶۵۴
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، صندوق بین المللی پول (IMF) هشدار داد که روند ایجاد بلوک‌های اقتصادی غربی به رهبری ایالات متحده و همچنین بلوک‌های همسو با چین، همکاری تجاری و رشد کلی اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند.

به گفته گیتا گوپینات، معاون مدیر صندوق بین‌المللی پول، که روز سه‌شنبه در دانشگاه استنفورد سخنرانی می‌کرد، رویداد‌هایی مانند همه‌گیری کرونا و درگیری اوکراین تجارت جهانی را به شکل بی‌سابقه‌ای که از پایان جنگ سرد مشاهده نشده بود، مختل کرده است.

گوپینات اظهار داشت: کشور‌ها در سراسر جهان در تعیین اینکه با چه کشوری تجارت داشته باشند و یا در آن سرمایه‌گذاری کنند، به طور فزاینده‌ای به نگرانی‌های مربوط به امنیت اقتصادی و امنیت ملی خود توجه می‌کنند.

 وی افزود که این امر منجر به انتخاب کشور‌ها بین چین و ایالات متحده شده است.

گوپینات هشدار داد اگرچه تقویت انعطاف‌پذیری اقتصادی "لزوما بد نیست"، این پراکندگی تهدیدی برای "سیستم تجارت جهانی مبتنی بر قوانین" است و موجب فاصله گرفتن از "دستاورد‌های یکپارچگی اقتصادی" می‌شود.

روابط تجاری بین ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی بدتر شده است و هر دو طرف یکدیگر را به تشدید تنش‌ها متهم می‌کنند.

بر اساس این گزارش، واشنگتن با استناد به نگرانی‌های امنیت ملی، محدودیت‌های تجاری علیه چین را تشدید کرده است که پکن قویا این نگرانی‌ها را رد می‌کند.

دولت چین همچنین آمریکا را به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور، به ویژه فروش تسلیحات به تایوان، مورد انتقاد قرار داده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر