بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۴۱
پروژه پالایش گاز هویره یک پروژه محیط زیست محور است/ تولید فاز یک پالایش گاز هویزه پس از ۱۰ سال
مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس گفت: در سال ۱۴۰۲ موفق شدیم فاز یک پالایش گاز هویزه را پس از مدت ۱۰ سال از آغاز پروژه، وارد مدار تولید کنیم. 
کد خبر : ۲۸۰۷۲۶
نویسنده :
مینا علیزاده

افشین کیانی، مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس در گفتگو با بورس نیوز، اظهار کرد: در نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همراه با هلدینگ خلیج فارس برای شناسایی منابع خود و تامین نیاز‌های شرکت پالایش گاز هویزه حاضر شدیم.

وی افزود: تامین نیاز شرکت از شرکت‌های داخلی و خارجی، اما تکیه ما بر شرکت‌های داخلی است تا اگر بتوانیم، نیاز‌های خود را به کمک شرکت‌های داخلی تامین کنیم.

کیانی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ موفق شدیم فاز یک پالایش گاز هویزه را پس از مدت ۱۰ سال از آغاز پروژه، وارد مدار تولید کنیم. 

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس خاطرنشان کرد: پس از راه اندازی این فاز موفق شدیم گاز‌های همراه نفت را که در میادین یادآوران و آزادگان شمالی و یاران شمالی است، دریافت کنیم. با راه اندازی فاز ۲ موفق می‌شویم گاز‌های غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، منطقه دارخوین، جفیر و... جمع آوری کنیم.

وی عنوان کرد: کلیه گاز‌هایی که در غرب رودخانه کارون واقع هستند، به سمت شرکت پالایش گاز هویزه هدایت می‌شود. پس از شیرین سازی و جداسازی گازها، گاز متان آن به سیستم سوخت سراسری کشور تزریق می‌شود که می‌تواند تامین کننده گاز در فصول سرما و نیز خوراک پتروشیمی‌هایی باشد که گاز متان استفاده می‌کنند.

کیانی گفت: هدف اصلی پروژه ما این است که ۹۷ هزار بشکه گاز را به سمت پتروشیمی بندر امام روانه کنیم که می‌تواند جهش تولید و درآمد زایی بالایی برای هلدینگ خلیج فارس داشته باشد. در کنار آن بخشی از میعانات را به شکل حمل با تانکر به سمت پتروشیمی ایلام ارسال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس توضیح داد: اصل موضوع این است که پروژه پالایش گاز هویره یک پروژه محیط زیست محور است که با جمع آوری و سوختن گاز‌های غرب کارون کمک شایانی به محیط زیست می‌کند. همچنین، در راستای پاس کردن تعهدات جمهوری اسلامی ایران در کنفوانسیون پاریس نقش بسزایی خواهیم داشت. 

وی در خصوص تامین خوراک خاطرنشان کرد: درخصوص تامین خوراک مشکلاتی داریم که به دلیل کوتاهی از سوی تامین کنندگان خوراک رقم می‌خورد. هلدینگ خلیج فارس راسا سرمایه گذاری این موضوع را به عهده گرفته و حدود ۱۰۰ میلیون دلار را در سال جاری فاینانس کرده، پول را ما تامین می‌کنیم، مجری ما هستیم که از محل دریافت خوراک آن را مستهلک خواهیم کرد. امیدواریم ضمن اشتغالزایی و درآمدزایی هلدینگ خلیج فارس بتوانیم سهم بسزایی در محیط زیست کشورمان داشته باشیم.

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
ارسال نظر
نظرات بینندگان
شیروانی نصب
United States of America
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۰
*آیا نقش فروکاسته شده سازمان حفاظت از محیط زیست در صنعت پتروشیمی کشور ادامه می یابد ؟!*

*مدیر عامل شرکت پتروشیمی کوروش* بالاخره پس از پنهانکاری های فراوان و به بازی گرفتن عناوین مقدس و به سخره گرفتن دانش فنی و بومی سازی در کشور اعتراف نمود که جایگزین طرح پیشروی PDH این شرکت *یک واحد دست دوم PVC* خریداری شده است.
سوال از مراجع حاکمیتی کشور و علی الخصوص *مدیریت برنامه‌ریزی و مدیریت سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی* این است که چگونه بدون مجوز زیست محیطی موافقت خود را با این طرح اعلام نموده اند؟ آیا در منافع شخصی افراد و نابودی محیط زیست کشور سهیم هستند؟!
*آیا نقش فروکاسته شده سازمان حفاظت از محیط زیست در صنعت پتروشیمی کشور ادامه می یابد ؟!*