بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۶
عرضه بیش از ۶ هزار کیلوگرم زعفران صادراتی در بورس کالا
مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: بزرگترین عرضه زعفران با ۶ هزار و ۵۷ کیلوگرم با نرخ پایه ۹۴میلیون تومان در رینگ صادراتی بورس کالا فردا (دوشنبه 8 خرداد ماه) انجام می‌شود.
کد خبر : ۲۸۱۱۸۰

به گزارش بورس‌نیوز، به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی، مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص عرضه بزرگ زعفران در بورس اظهار کرد: در راستای استمرار در شفافیت عرضه کالا در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و عرضه‌های موفق محصول زعفران خریداری شده توسط تعاونی‌های روستایی در سال ۱۴۰۱ و نیاز بازار، سومین عرضه زعفران در سال جاری برای این محصول فردا دوشنبه هشتم خرداد در رینگ صادراتی بورس کالا انجام خواهد شد.

وی افزود: ۶ هزار کیلوگرم زعفران عرضه شده سبد زعفران خراسان رضوی، ۳۲ کیلوگرم سبد زعفران خراسان جنوبی و ۲۵ کیلوگرم سبد زعفران خراسان شمالی است که جزئیات کیفی هر سبد در اطلاعیه بورس کالا آورده شده است.

دبیر کمیته توسعه صادرات سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص جزئیات این عرضه توضیح داد: کل زعفران در معرض فروش در این عرضه، باید صادر شود و اسناد مثبت گمرکی آن در اختیار سازمان مرکزی تعاون روستایی قرار گیرد.

لطیفی افزود: از نکات مهم این عرضه امکان خرید نقدی و امکان خرید اعتباری است.

وی گفت: زعفران‌های عرضه شده در بسته‌های نایلونی مخصوص پلمپ شده با وزن حداکثر ۵ کیلو گرمی است و خریدار قبل از خرید، مکلف به رؤیت کالا و کسب اطمینان از کیفیت محصول است.

لطیفی نحوه خرید این عرضه در بورس از سوی صادرکنندگان اظهار کرد: برای خرید هم نقدی و هم اعتباری از سوی صادرکنندگان باید ۱۰ درصد قیمت به صورت نقدی به حساب بورس کالای ایران در مهلت تسویه واریز شود و تسویه باقی برای خرید نقدی بر اساس شرح مندرج در اطلاعیه بورس کالا، اما در خرید اعتباری باقی حداکثر در ۴ ماه با کارمزد ۲ درصد ماهانه، و ارائه ضمانت‌نامه بانکی و تعهد پرداخت صورت گیرد که خریداران برای اینکه مشکلی در فرآیند خرید پیدا نکنند باید با دقت اطلاعات مراحل مختلف خرید و تسویه را از بورس کالا دریافت کنند.

مدیرکل توسعه بازار سازمان تعاون روستایی ایران در خصوص تضمین صادرات این محصول گفت: برای تضمین انجام تعهدات صادراتی، خریدار موظف است یک فقره ضمانت‌نامه بانکی حسن انجام تعهدات معادل ۱۰ درصد ارزش کل قرارداد و به سررسید ۶۰ روز تقویمی همزمان با انجام امور تسویه به فروشنده ارائه کند و اظهار کالا به گمرک نیز با خریدار خواهد بود.

وی افزود: زمان تحویل کالا ۲۶ خرداد ماه سال جاری است و در صورت عدم حمل به موقع کالا توسط خریدار حداکثر تا ۱۰ روز کاری پس از مهلت مجاز تحویل، خریدار مشمول پرداخت هزینه انبارداری معادل ۴۰ ریال برای هر گرم در روز برای باقی مانده زعفران خریداری شده خواهد بود، افت کیفی ناشی از عدم خروج به موقع برعهده خریدار خواهد بود.

لطیفی تاکید کرد: حداقل عرضه زعفران خراسان رضوی ۱۰۰ کیلوگرم، خراسان شمالی ۲۵ کیلوگرم و خراسان جنوبی ۳۲ کیلوگرم در نظر گرفته شده است و حداکثر عرضه نیز طبق نامه‌ای که به کارگزاری ارسال شده برای خراسان رضوی دو هزار کیلوگرم خواهد بود.

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان گفت: در سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران توسط تجار به ۵۵ کشور جهان صادر شد که امارات با بیش از ۶۷ تن خرید، چین با ۴۹ تن، اسپانیا با ۴۴ تن، افغانستان با ۲۲ تن و قطر با حدود ۶ تن ۵ مقصد صادرات زعفران ایرانی بودند.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
۱۰ شرکت برتر بورس کالا مشخص شد
گزارش معاملات بورس کالا در هفته گذشته؛

۱۰ شرکت برتر بورس کالا مشخص شد

برنامه عرضه محصولات در بورس کالا ابلاغ شد
برای معاملات هفته منتهی به ۹ خرداد؛

برنامه عرضه محصولات در بورس کالا ابلاغ شد

دستور وزیر راه و شهرسازی برای خرید سیمان و فولاد از بورس کالا
در نشست شورای مسکن وزارت راه و شهرسازی مطرح شد؛

دستور وزیر راه و شهرسازی برای خرید سیمان و فولاد از بورس کالا

ارسال نظر