بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۶
طی نامه بانک مرکزی به مدیران شبکه بانکی کشور؛

دستور بانک مرکزی درخصوص نرخ سود سپرده بانکی

دستور بانک مرکزی درخصوص نرخ سود سپرده بانکی
بانک مرکزی طی نامه‌ای خطاب به مدیران شبکه بانکی کشور، بر رعایت نرخ سود سپرده از سوی بانک‌های عامل تاکید کرد و درخصوص تخلف از قانون هشدار داد.
کد خبر : ۲۸۱۳۳۱

به گزارش بورس‌نیوز، بانک مرکزی طی نامه‌ای خطاب به مدیران شبکه بانکی کشور، بر رعایت نرخ سود سپرده از سوی بانک‌های عامل تاکید کرد، هیأت مدیره و هیات عامل بانک‌ها را در این زمینه مسئول و پاسخگو و همچنین تخلف از قانون را برابر با برخورد قانونی، تعلیق و سلب صلاحیت از آن‌ها دانست.

متن نامه بانک مرکزی به شرح زیر است:

احتراما، بدین وسیله به استحضار می‌رساند به رغم تاکیدات این بانک مبنی بر لزوم رعایت سقف نرخ سود انواع سپرده‌های سرمایه گذاری و نیز نرخ سود تسهیلات، حسب بازرسی‌های انجام شده و گزارش‌های واصله، برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری همچنان با توسل به روش‌ها و شیوه‌های مختلف مبادرت به تخطی از نرخ‌های سود مصوب و ابلاغی می‌نمایند.


مع‌الوصف ضمن تاکید بر نخر‌های مصرح در بخشنامه ۲۸۰۳۷۳/۰۱ مورخ ۱۴۰۱.۱۱.۱۰ این بانک، تصریح می‌نماید مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده خاص در مقاطع زمانی مختلف با اهداف مشخص بوده و به هیچ وجه به منزله تغییر سیاست نرخ سود یا اعلام نرخ سود جدید نبوده و تجهیز و تخصیص منابع حاصله صرفا در چارچوب ضوابط ابلاغی ذی‌ربط میسر بوده است.


خاطر نشان می‌سازد به موجب مفاد بند (۱۶) بخشنامه شماره ۲۸۰۳۷۳/۰۱ مورخ ۱۴۰۱.۱.۱۰ این بانک، رئیس کمیته رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) آن بانک / موسسه اعتباری موظف به ارائه گزارش عملکرد بانک / موسسه اعتباری غیربانکی در ارتباط با رعایت نرخ‌های سود به این مدیریت کل بوده و در صورت احصاء هرگونه عملکرد مغایر با موازین مقرراتی ذی‌ربط، عنداللزوم عملکرد ایشان، عضو هیات مدیره مربوطه، مدیرعامل و سایر اعضاء هیات مدیره در «کمیسیون احراز و لغو تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری» مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت.


از این رو؛ مقتضی است دستور فرمایید مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳/۹۶ مورخ ۱۳۹۶.۰۵.۱۶ به تمامی واحد‌های ذی‌ربط آن بانک / موسسه اعتباری ابلاغ و برحسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید

دستور بانک مرکزی درخصوص نرخ سود سپرده بانکی

دستور بانک مرکزی درخصوص نرخ سود سپرده بانکی

اشتراک گذاری :
ارسال نظر