بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۰
کنسانتره بهاباد آماده افتتاح شد
مدیرعامل چادرملو گفت: کارخانه تولیدکنسانتره بهاباد با ظرفیت تولید یک تا ۱.۳ میلیون تن کنسانتره آهن آماده راه‌اندازی و بهره برداری گردید. خط تولید کلاف سرمد ابرکوه با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن نیز تا پایان امسال راه اندازی و وارد تولید تجاری می‌شود.
کد خبر : ۲۸۱۷۸۳
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: کارخانه تولیدکنسانتره سازی بهاباد با ظرفیت تولید ۱ تا ۱.۳ میلیون تن کنسانتره آهن آماده راه‌اندازی و بهره برداری است. همچنین خط تولید کلاف سرمد ابرکوه با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن پیش بینی می‌گردد تا در سه ماهه دوم سالجاری راه اندازی و وارد تولید تجاری می‌شود.

 امیرعلی طاهر زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به سختی‌های پشت سر گذاشته چادرملو در سال ۱۴۰۲ از جمله محدودیت‌های انرژی اشاره و اظهار کرد: با این وجود چادرملو بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه خود انجام داد و ۵۵ درصد سود شرکت را نقداً بین سهامداران خود تقسیم کرد.

 دریافت حدود ۸ همت تسهیلات بانکی و اواق بدهی 

طاهر زاده بیان کرد: سال گذشته نخستین سالی بود که چادرملو و شرکت‌های تابعه علاوه بر منابع داخلی خود، بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تسهیلات، اوراق مرابحه و … از سیستم بانکی به منظور تسریع در اجرای طرح‌های توسعه و … استفاده کردند.

فعالیت‌های ساخت نیروگاه

وی در ادامه به فعالیت‌های ساخت نیروگاه در این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: چادرملو در حال حاضر دارای یک واحد نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی و یک واحد ۱۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی است و دومین واحد سیکل ترکیبی خود را نیز طی قرارداد EPC به ارزش ۲۴۵ میلیون یورو بدون لحاظ سرمایه گذاری‌های جنبی نیاز در حال ساخت دارد که امیدوار هستیم در سه ماهه دوم سال جاری بهره برداری از واحد‌های ۱ و ۲ گازی این نیروگاه آغاز که با توجه به خود تامین بودن نیروگاه جدید تاثیر بر میزان تولید در زمان محدودیت‌های انرژی برق خواهد داشت. 

مدیر عامل چادرملو همچنین تصریح کرد: در سال گذشته کلنگ یکی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در منطقه خضر آباد استان یزد به زمین زده شد و اکنون پنل‌های خورشیدی آن خریداری شده و پیمانکاران آن نیز در بخش‌های مختلف مشخص و عملیات اجرایی اغاز شده است. وی ساخت ۲ نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دیگر را در شهرستان اردکان و بهاباد از جمله طرح‌های در دست اجرای چادرملو عنوان کرد.

فعالیت‌های معدنی چادرملو

طاهر زاده با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی چادرملو در سه بخش در حال انجام است، گفت: فعالیت‌های اکتشافی توسعه‌ای در معدن این شرکت در حال انجام است و پیش بینی می‌گردد امسال ۱۰ میلیون تن خوراک از محل معدن و همچنین فرآوری باطله‌های معدنی تامین می‌شود.

وی افزود: در محدوده آنومالی ۱۰ که در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری معدن فعلی چادرملو واقع شده، مناقصه انتخاب پیمانکار استخراج در یکی از زون‌های اکتشافی انجام شده است و تاکنون حدود ۱۴ هزار متر حفاری در آن انجام شده است.

وی گفت: برای محدوده آنومالی  D۱۹ با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در بخش اکتشاف و اماده سازی و دریافت گواهی کشف اولیه در برنامه داریم که ۲۸ میلیون تن از ذخیره توده جنوبی را بهره برداری کنیم. در این محدوده در حدود ۱۶۰ میلیون تن باطله برداریانجام و به ذخیره سنگ آهن رسیدیم.

طاهرزاده عنوان کرد: در عین حال خرید سنگ آهن از سایر نقاط کشور نیز در دستور کار است و از معادن کوچک و سایر محدوده‌های موجود در استان و سطح کشور نسبت به خرید و تامین سنگ آهن اقدام می‌کنیم، به طوری که سال گذشته حدود ۶ میلیون تن خرید سنگ آهن توسط چادرملو انجام شد.

وی با بیان اینکه اکنون عملیات استخراج از محدوده زریگان در مرحله مناقصه انتخاب پیمانکار است تا بخشی از تامین خوراک چادرملو از این محل انجام شود.

مدیر عامل چادرملو خاطرنشان کرد: در عین حال در قالب یک کنسرسیوم برای دستیابی به منابع جدید معدنی در افغانستان، در حال رایزنی با مسئولان این کشور هستیم.

لجستیک جاده‌ای و ریلی چادرملو

وی در ادامه یادآور شد: در بخش لجستیک، تاکنون ۵۵۰ واگن و ۵۴ کشنده خریداری شده است، علاوه بر آن اسفند پارسال طی قراردادی با شرکت مپنا، خرید ۱۰ دستگاه لوکوموتیو سنگین باری MAP۳۰ با توان حدود ۴۰۰۰ اسب بخار در دستور کار قرار گرفته و قرار است طی مدت ۱۸ ماه تحویل شود.

مدیرعامل چادرملو تاکید کرد: اکنون و با این اقدامات، زنجیره حمل لجستیک ریلی چادرملو به منظور انتقال مواد از معدن به واحد صنعتی در فاز یک تقریبا تکمیل شده است.

وی گفت: در طی دو سال گذشته در تولید گندله، آهن اسفنجی و فولاد رکورد‌های را بدست آوردیم که از بدو فعالیت‌های این واحد‌ها بی نظیر بوده است، همچنین در سال گذشته رکورد‌های جدید در گندله سازی و فولادسازی خلق و رکورد تولید آهن اسفنجی نیز حفظ شده است.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر