بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۲
بانک مرکزی روسیه اعلام کرد؛

یوان چین جایگزین دلار و یورو در روسیه

یوان چین جایگزین دلار و یورو در روسیه
بانک مرکزی روسیه (CBR) در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.
کد خبر : ۲۸۱۸۹۰
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، بانک مرکزی روسیه (CBR) روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یوان چین به ارز خارجی اصلی این کشور تبدیل و جایگزین یورو و دلار شده است.

به گفته این بانک، نرخ مبادله یوان-روبل اکنون مسیر سایر جفت ارز‌ها را در بورس مسکو (MOEX) از جمله یورو و دلار تعیین می‌کند.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که آخرین دور تحریم‌های ایالات متحده باعث شد تا بورس مسکو در روز چهارشنبه معاملات دلار و یورو را متوقف کند. بریتانیا روز پنجشنبه از آمریکا پیروی کرد و محدودیت‌هایی را علیه سیستم مالی روسیه اعمال کرد.

 بیشتر بخوانید: بیلت چین افت ۸ دلاری را ثبت کرد

 معاملات دلار آمریکا و یورو در بازار خارج از بورس (OTC) ادامه خواهد داشت.

در بیانیه بانک مرکزی روسیه آمده است: نرخ مبادله یوان/روبل… به یک نقطه مرجع برای فعالان بازار تبدیل خواهد شد. سهم یوان در معاملات بورس مسکو در ماه می ۵۴ درصد بود. بنابراین، یوان در حال حاضر به ارز اصلی در مبادلات تبدیل شده است.

به گفته این سازمان نظارتی، طی دو سال گذشته در نتیجه تغییر مسیر جریان‌های تجاری روسیه به شرق و تغییر واحد پول تسویه حساب‌ها به روبل، یوان و سایر ارز‌های متعلق به کشور‌های دوست، سهم دلار و یورو در بازار روسیه به طور مداوم کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، در بحبوحه تحریم‌های غرب علیه روسیه پس ازجنگ اوکراین، مسکو فعالانه شروع به جایگزین کردن دلار و یورو در تجارت خارجی کرده است.

از آن زمان تاکنون تعداد حساب‌های بانکی و تراکنش‌های بین شرکت‌ها و مؤسسات مالی مربوط به ارز‌های غربی به طرز چشمگیری کاهش یافته است. قبل از این تنش‌ها، سهم دلار و یورو در تسویه حساب‌های روسیه حدود ۹۰ درصد بود.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.