بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۶
در ادامه روند انتشار آمار نرخ‌های بهره بازار پول؛

کاهش نرخ بهره بین بانکی به ۲۳.۶۳ درصد

کاهش نرخ بهره بین بانکی به ۲۳.۶۳ درصد
نرخ بهره بین بانکی در شرایطی افتی ۰.۰۱ واحد درصدی پیدا کرد که وام‌دهی بانک مرکزی به بانک‌ها از طریق بازار شبانه افزایش و از طریق بازار باز کاهش یافت.
کد خبر : ۲۸۱۹۲۶

به گزارش بورس‌نیوز، بانک مرکزی در ادامه روند انتشار آمار نرخ‌های بهره بازار پول، به‌تازگی داده‌های نرخ بهره بازار بین بانکی و نرخ توافق بازخرید در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه ۱۴۰۳ را منتشر کرد. بررسی اعداد و ارقام ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که نرخ بهره بین بانکی همچنان روندی نوسانی را طی کرده و پس از رشد در هفته گذشته، در این هفته شاهد افتی اندک بود. از سوی دیگر، اما نرخ توافق بازخرید یا همان ریپو که نرخ مبادلات بانک مرکزی و بانک‌ها در بازار باز به شمار می‌رود این هفته نیز تغییر نکرد و در سطح ۲۳ درصد باقی ماند.

عقب‌نشینی ۰.۰۱ واحد درصدی نرخ بهره بین بانکی

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی از نرخ‌های سود بازار پول نشان می‌دهد نرخ بهره بین بانکی، پس از آنکه در هفته منتهی به ۱۶ خرداد ماه به بیشترین میزان خود از آغاز سال ۱۴۰۳ رسید، در این هفته افت اندک ۰.۰۱ واحد درصدی را رقم زد. به این ترتیب میانگین موزون نرخ بهره بین بانکی در هفته‌ای که گذشت، روی سطح ۲۳.۶۳ درصدی ایستاد.

تزریق پول در بازار بین بانکی تشدید شد

نرخ بهره بازار بین بانکی در شرایطی کاهشی شد که این هفته، بانک مرکزی نقش پررنگ‌تری در بازار شبانه داشت. بانک مرکزی در دو هفته گذشته به‌ترتیب تنها ۱۵۰ میلیارد تومان و ۹۳۰ میلیارد تومان از طریق بازار بین بانکی به شبکه بانکی وام داده بود. با این حال، در هشت روز منتهی به ۲۱ خردادماه، ۶ بانک و موسسه اعتباری از طریق اعتبارگیری قاعده‌مند، پنج هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی قرض گرفتند و تنها ۴۷۰ میلیارد تومان از این مبلغ به بانک مرکزی بازگشت.

کاهش اندک مبادلات در بازار باز

از سوی دیگر، اما میزان وام‌دهی بانک مرکزی به شبکه بانکی از طریق بازار باز شاهد افتی نسبی بود. زیرا این رقم که در هفته دوم خردادماه به حدود ۲۱۱ هزار میلیارد تومان رسیده بود، با کاهش سفارش‌های ارسالی شبکه بانکی، در هفته بررسی‌شده رقم ۲۰۸ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند. این مبلغ با حداقل نرخ سود ۲۳ درصد و مدت توافق بازخرید ۶ روزه به ۱۰ بانک و موسسه اعتباری وام داده شد.

بازار بین بانکی چیست؟

اگر بانک‌ها در طول فعالیت‌های روزمره خود دچار کسری منابع نقد شوند، می‌توانند با استفاده از سازوکاری اقتصادی به نام بازار بین بانکی، وجوه مورد نیاز خود را با استقراض از دیگر بانک‌ها یا بانک مرکزی تامین کنند. بانک‌ها در این بازار مبلغ مورد نیاز خود را از بانک‌های دیگر وام می‌گیرند و این وام را با نرخ بهره‌ای مشخص که همان نرخ بهره بین بانکی است، به بانک قرض‌دهنده پس می‌دهند. بانک مرکزی نیز می‌تواند با مداخله در این بازار، به نرخ بهره بین بانکی جهت دهد و سیاست‌های پولی خود را اعمال کند.

 

منبع: تجارت نیوز

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.