بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۳۶
اداره آمار فرانسه اعلام کرد؛

نرخ تورم فرانسه کمی بیش از برآوردهای اولیه

نرخ تورم فرانسه کمی بیش از برآوردهای اولیه
اداره آمار فرانسه موسوم به اینسی INSEE در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور طی ماه مه به ۲.۳ درصد رسید.
کد خبر : ۲۸۲۰۳۶
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، اداره آمار فرانسه موسوم به اینسی INSEE در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور طی ماه مه به ۲.۳ درصد رسید که کمی بالاتر از برآورد‌های اولیه بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از یورونیوز، اداره آمار فرانسه موسوم به اینسی INSEE در گزارش روز جمعه خود اعلام کرد که تورم در این کشور طی ماه مه به ۲.۳ درصد رسید که کمی بالاتر از برآورد‌های اولیه بود.

بر اساس این گزارش، رقم اعلام شده برای نرخ تورم در فرانسه طی ماه مه کمی بالاتر از ۲.۲ درصد ثبت شده در آوریل بود.

این در حالی است که تورم در آوریل به پایین‌ترین سطح خود در دو سال و نیم گذشته رسیده بود. تحلیلگران همچنین تخمین زده بودند که رقم ماه مه مانند آوریل باقی بماند.

 بیشتر بخوانید

 نرخ تورم در اسپانیا در ماه مه افزایش یافت

 افرایش نرخ تورم در آلمان طی ماه مه

این افزایش تورم عمدتاً ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی به میزان ۱.۳ درصد در ماه مه صورت گرفت که نسبت به ۱.۲ درصد ثبت شده در آوریل افزایش نشان می‌دهد.

این ارقام روند سیزده ماهه کاهش تورم آهسته مواد غذایی در فرانسه را معکوس کرد که علت اصلی آن افزایش هزینه محصولات تازه از منفی ۰.۷ درصد در آوریل به مثبت ۳.۵ درصد در ماه مه بود.

علاوه بر این، هزینه انرژی در این کشور طی ماه مه ۵.۷ درصد افزایش یافت در حالی که در آوریل این رقم ۳.۸ درصد ثبت شده بود که عمدتاً به دلیل قیمت اقلام نفتی افزایش یافت و در ماه گذشته میلادی از منفی ۰.۷ درصد در آوریل به ۲.۹ درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم بخش خدمات در ماه مه شاهد افزایش ۲.۸ درصدی بود که نسبت به ۳ درصد ثبت شده در ماه قبل از آن کاهش نشان می‌دهد.

جدا از افزایش تورم، فرانسه همچنین شاهد افزایش هزینه‌های وام و رسیدن آن به بالاترین سطح خود در سال جاری میلادی بوده است و این در حالی است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهور این کشور انتخابات غیرمنتظره‌ای را بین ۳۰ ژوئن و ۷ ژوئیه امسال برگزار می‌کند.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.