بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۲۳
صندوق زیتون، گزینه‌ای مناسب برای هر سرمایه گذار؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت
بی تردید صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، یکی از ابزار‌های پرکاربرد در بازار‌های مالی کشور‌های توسعه یافته می‌باشد. ضرورت تسلط و بهره مندی از علوم مختلف اقتصادی، صنعتی و مالی از یک سو و پیگیری اخبار و اطلاعات روزانه و ۲۴ ساعته رخداد‌های داخلی و بین المللی اعم از تغییرات قوانین، اجرای مصوبه‌های گوناگون، تغییر قیمت‌های جهانی کالا و مواد اولیه و ...، از سوی دیگر، سبب شد تا صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک با استقبال گسترده‌ای از سوی سرمایه گذاران روبرو گردند.
کد خبر : ۲۸۲۱۹۱

به گزارش بورس نیوز، چندین دهه از حضور فعال و تاثیر گذار صندوق‌های سرمایه گذاری در بازار‌های مالی دنیا می‌گذرد. شرکت‌های تخصصی و نوابغ زیادی در بازار‌های مالی بین المللی توانستند با ثبت بازدهی‌های بی نظیر در صندوق‌های سرمایه گذاری، اعتماد عموم را به این ابزار مفید جلب کنند.


مکانیزم و ماهیت وجودی و دلیل محبوبیت بالای این صندوق ها، شفاف و منطقی به نظر می‌رسد. این صندوق‌ها شرایط را برای حضور هر سرمایه گذاری با هر میزان سرمایه، درجه ریسک پذیری و یا ریسک گریزی و هر سطحی از دانش و تسلط به علوم مالی مهیا می‌سازد.


تعریف و تاسیس انواع صندوق‌های با درآمد ثابت برای اشخاص حقیقی و حقوقی ریسک گریز، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام برای اشخاص ریسک پذیر، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط برای اشخاص حقیقی و حقوقی فرصت طلب، صندوق‌های مبتنی بر سپرده‌های کالایی، صندوق‌های مبتنی بر آپشن‌ها و ...، گویای توانایی این ابزار در جذب طیف وسیعی از انواع سرمایه گذاران می‌باشد.


در بازار سرمایه کشورمان نیز به ویژه در یک دهه گذشته، شاهد تاسیس و فعالیت انواع مختلفی از صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک می‌باشیم. علی رغم آنکه نمی‌توان از ضعف‌های موجود در نحوه اعطای مجوز، مدیریت و عملکرد برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در ایران چشم پوشی کرد، با این حال روند جذب منابع و اعتماد روزافزون سرمایه گذاران خرد به این ابزار مالی قدرتمند، غیر قابل انکار است.


در این راستا، رسانه بورس نیوز تصمیم دارد تا بنا بر درخواست‌های بیشمار شما عزیزان و ایفای نقش خود در افزایش سطح آگاهی و کمک به اتخاذ فرآیند تصمیم گیری سرمایه گذاران، در گزارشاتی هفتگی، به بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه گذاری و معرفی اجمالی برخی از بهترین صندوق‌ها با بالاترین عملکرد بپردازد. 


صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام: (سرمایه گذاران ریسک پذیر)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

یکی از اصلی‌ترین صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه کشور، صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام می‌باشد. مبنای سرمایه گذاری در این نوع صندوق ها، دریافت و تجمیع سرمایه‌های خرد و کلان از سهامداران حقیقی و حقوقی توسط مدیر صندوق (وابسته به نهاد‌های مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار کشور) و سرمایه گذاری در سهام شرکت‌ها و نهاد‌های فعال در بازار سرمایه می‌باشد.


برخلاف سرمایه گذاران ریسک گریز صندوق‌های با درآمد ثابت و سرمایه گذاران کم ریسک صندوق‌های مختلط، دارندگان یونیت‌های صندوق‌های در سهام، ترجیح می‌دهند با پذیرفتن ریسک بیشتر، از بازدهی بیشتری برخوردار باشند.

به نظر نمی‌رسد نیازی به به تشریح وضعیت اسفناک بازار سرمایه در روز‌ها و هفته‌های گذشته باشد. علی رغم نوسانات مثبت در برخی از روز‌های هفته گذشته، حجم معاملات کم، ارزش معاملات ناچیز و روند نوسانی قیمت بسیاری از سهام کوچک و بزرگ بازار سرمایه، نمایی کامل از بلاتکلیفی و ناامیدی سرمایه گذاران و سهامداران در هفته گذشته می‌باشد.
با توجه به دامنه نوسان محدود بازار بورس و فرابورس در هفته گذشته و ادامه این روند در هفته جاری، به نظر نمی‌رسد شاهد تغییرات جدی و تغییر روندی محسوس در بازده صندوق‌های در سهام باشیم.


احتمالا ثبت میانگین بازدهی منفی ۱.۹۵ درصدی هفتگی و عملکرد منفی بسیاری از صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، گویای شرایط عمومی و منفی بازار سرمایه در هفته گذشته می‌باشد. 

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

• لازم به ذکر است، در هفته گذشته اکثر صندوق‌ها تا تاریخ ۲۹/۰۳/۱۴۰۳ به روز رسانی شده اند. همچنین صندوق‌های تازه تاسیسی که فاقد بازده سه ماهه می‌باشد از جداول گزارش حذف گردیده اند.
همانگونه که مشاهده می‌گردد، ۷ صندوق از ۱۰ صندوق نخست از حیث بازدهی هفتگی دارای بازده منفی سرمایه گذاری در هفته منتهی به ۲۹/۰۳/۱۴۰۳ می‌باشند.


صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت: (سرمایه گذار‌های ریسک گریز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

از پرطرفدارترین صندوق‌های سرمایه گذاری این روز‌های بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می‌باشد. در واقع بسیاری از سرمایه گذاران ریسک گریز و یا سرمایه گذارانی که بنا به تحلیل و تشخیص خود ترجیح می‌دهند، بخشی و یا تمام سرمایه خود را در مقاطع زمانی مختلف (عمدتا در زمان نزول و یا رکود بازار)، به ابزاری با درآمد ثابت و بی ریسک تبدیل کنند، از مشتریان پر و پا قرص این نوع صندوق‌ها می‌باشند.


از محاسن این صندوق‌ها در مقایسه با سپرده‌های بانکی می‌توان به تبدیل سریع این دارایی‌ها به انواع دیگری از اوراق و یا سهام اشاره نمود. (به ویژه صندوق‌های ETF و قابل معامله)
همچنین محاسبه نرخ بازدهی مفید بیشتر از سپرده‌های بانکی آنهم بدون وجود نرخ شکست، از مهمترین مزایای خرید یونیت چنین صندوق‌هایی می‌باشد.


در هفته گذشته، با توجه به سهم پایین و تنها ۵ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های با درآمد ثابت در اوراق سهام شرکت ها، بهترین و با ثبات‌ترین عملکرد در میان انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان به این صندوق‌ها نسبت داد. اگر چه ثبت میانگین بازدهی هفتگی ۰.۵ درصد برای صندوق‌های با درآمد ثابت، تفاوت محسوسی با عملکرد این صندوق‌ها نسبت به هفته گذشته و برخی از هفته‌ها و ماه‌های گذشته ندارد، با این وجود آنچه مشهود است، عملکرد مناسب این صندوق‌ها در قبال سرمایه گذاران ریسک گریزشان می‌باشد.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط: (سرمایه گذاران کم ریسک)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

ارزش پائین خالص دارایی‌های صندوق‌های مختلط در ایران نشان می‌دهد که یا ارزیابی‌های صحیحی از میزان ریسک پذیری افراد صورت نگرفته است (مانند ارزیابی میزان ریسک پذیری افراد) و یا بسیاری از سرمایه گذاران در دو طبقه ریسک گریز و ریسک پذیر قرار دارند.

 
به هر حال با توجه به سهم بیش از ۴۹ درصدی سرمایه گذاری‌های صندوق‌های مختلط در سهام موجود در بازار سرمایه، ثبت بازده منفی این نوع از صندوق‌ها در هفته گذشته غیر منطقی نمی‌باشد. در حالی که شاهد نوسانات منفی در بسیاری از سهام در هفته گذشته بودیم، صندوق‌های سرمایه مختلط در هفته گذشته، بازدهی منفی ۰.۸۶ درصدی را به ثبت رساندند. 
لازم به ذکر است صندوق مختلط گیتی دماوند با ثبت بازدهی هفتگی ۰.۴ درصدی در عملکرد هفته گذشته، از بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه بود.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی: (سرمایه گذاران مشتاق به سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز)

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

متاسفانه با توجه به شرایط اسفناک اقتصاد کشور در سال‌های اخیر و تلاطمات و جهش‌های ناگهانی قیمت ارز، سرمایه گذاری در طلا و دلار همواره یکی از سرمایه گذاری‌های معقول و پر بازده در ایران بوده است. 
مشکلات ناشی از خرید و نگهداری طلا (عمدتا سکه) و دلار، اعم از امنیت و اعتماد خرید این دو کالا، قابلیت نقد شوندگی، موانع قانونی خرید (قوانین مربوط به قاچاق ارز)، اخذ مالیات، ثبت نام خریداران در سامانه‌های دولتی و ...، تنها برخی از دلایلی هستند که بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه را به سمت خرید یونیت صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپده کالایی (به ویژه مبتنی بر طلا) سوق داده است.


ابزاری که اگر چه شفافیت معاملات را در پی دارد، اما تا حدود زیادی خیال سرمایه گذارانش را از بابت استفاده از نوسانات قیمت طلا و تا حدود زیادی نرخ ارز، راحت کرده است.
همچون هفته گذشته در هفته اخیر نیز، شاهد نوسانات عجیب و دور از انتظاری در قیمت‌های جهانی طلا بودیم. پس از افت معنادار و محسوس قیمت هر انس طلا جهانی به قیمت‌های کمتر از ۲۳۶۰ دلار، در روز جمعه شاهد افت مجدد هر انس طلا تا قیمت‌های ۲.۳۲۱ دلار بودیم تا به نوعی شاهد عدم تغییر جدی در قیمت‌ها باشیم.


مشابه با افت ۰.۴ درصدی قیمت سکه‌های امامی در هفته گذشته، صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده کالایی نیز با ثبت بازدهی تنها ۰.۴۴- درصدی، هفته گذشته را بهتر از سکه‌های طلا به پایان رساندند.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های اختصاصی بازارگردانی هم که این روز‌ها با چالش‌های عجیبی نظیر حذف الزام شرکت‌ها به داشتن بازارگردان و شرایط نامطلوب بازار سرمایه، روبرو هستند، با ثبت بازده ۰.۰۹- درصدی، عملکرد امیدوار کننده‌ای نسبت به هفته گذشته به ثبت رساندند؛ بنابراین آنچه می‌توان از عملکرد انواع صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته گذشته، بیان کرد، ثبت بازدهی‌هایی بعضا مثبت، همسو با شرایط کلی بازار سرمایه و بر خلاف روند قیمت دلار است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

همانگونه که در جدول فوق مشاهده می‌گردد، تنها صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده‌های کالایی موفق به ثبت بازده سالانه ۳۴ درصدی شده اند؛ بنابراین اگر در سال گذشته عملکردی با بازدهی صفر و یا حتی بازدهی منفی تا ۱۰ درصد را به ثبت رسانده اید خیلی به خودتان سخت نگیرید چرا که برآیند فعالیت سالانه ۱۳۴ صندوق در سهام کشور، بازدهی ۶- درصدی را به همراه داشته است.


معرفی اجمالی صندوق مختلط " زیتون نماد پایا ": (نماد زیتون)

 

در گزارشات بررسی هفتگی صندوق‌های سرمایه گذاری، قصد داریم تا به بررسی اجمالی صندوق‌های برتر سرمایه گذاری بپردازیم تا علاوه بر تشویق مجموعه‌ها و مدیران این صندوق‌ها به ادامه روند مطلوب، چشم انداز مناسبی برای سرمایه گذاران و فعالین بازار سرمایه کشور فراهم گردد.


در هفته‌های گذشته به بررسی اجمالی برخی از بهترین صندوق‌های با درآمد ثابت پرداختیم. در این هفته قصد داریم به بررسی صندوق مختلط زیتون با عملکردی فراتر از صندوق‌های مختلط و در سهام بپردازیم.


صندوق سرمایه گذاری مختلط زیتون، یکی از صندوق‌های موفق در کسب بازدهی سالانه می‌باشد. این صندوق با " ثبت بازده سالانه بیش از ۱۵.۳ درصدی "، " نخستین صندوق از حیث بازدهی سالانه " در میان ۲۶ صندوق سرمایه گذاری مختلط می‌باشد.

 

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

 

مدیریت صندوق مختلط زیتون نماد پایا:

 

مدیریت صندوق زیتون، بر عهده شرکت مشاور سرمایه گذاری ترنج با مدیریت عامل رضا درخشان فر می‌باشد. همچنین هیوا قادری، پگاه قناعت پیشه سنائی، حوری طهماسبکی از مدیران صندوق مختلط زیتون می‌باشند.

 

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج (سهامی خاص) در سال ۱۳۹۳ مجوز رسمی فعالیت خود را در زمینه مشاوره سرمایه گذاری و سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران اخذ نمود و در سال‌های اخیر با تاسیس صندوق‌های متنوع عملکرد مناسبی را در بازار سرمایه کشور به ثبت رسانده است.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی سرو، درآمد ثابت افران، سهامی انار، صندوق در صندوق تمشک، با درآمد ثابت ترنج و سرو جسورانه از دیگر صندوق‌های تحت مدیریت این شرکت می‌باشد.

 

ترکیب دارایی‌های صندوق مختلط زیتون نماد پایا:


عمده دارایی‌های صندوق مختلط زیتون، سهام با ۶۵.۵ درصد دارایی ها، سپرده‌های بانکی با ۲۰ درصد، اوراق قرضه و مرابحه با ۱۳ درصد می‌باشد.

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری در هفته‌ای که گذشت

سرمایه گذاری در سهام:
بر اساس آخرین گزارش ماهانه منتشر شده این صندوق، بخش عمده‌ای از سهام خریداری شده در این صندوق مربوط به سهام شرکت‌های سرمایه گذاری (شستا، سبحان، بهمن و غدیر) و سهام شرکت‌های بنیادی نظیر فولاد مبارکه، پتروشیمی پردیس و ... می‌باشد.
ترکیب سهام موجود در پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق نشان از ریسک پائین این صندوق در شرایط پرریسک بازار دارد. البته وجود سهام شرکت‌هایی نظیر سایپا، دی، کرمان، پتروشیمی‌های کازرون و ممسنی از چالش‌های آتی و احتمالی این صندوق محسوب می‌گردد.


سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و اوراق اختیار فروش تبعی: 
بر اساس عملکرد اردیبهشت ماه منتشر شده صندوق، ۷۴ میلیارد تومان به سرمایه گذاری در اوراق مرابحه اختصاص دارد. بخش عمده‌ای از اوراق موجود در پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق مربوط به اوراق مرابحه دکوثر و گواهی شمش طلا می‌باشد.
 
سپرده‌های بانکی:
۱۱۴ میلیارد تومان سپرده‌های بانکی موجود در سبد سرمایه گذاری این صندوق تا تاریخ ۲۹ خرداد سال ۱۴۰۳، نشان از سهم ۲۰ درصدی بانک‌ها از کل منابع این صندوق دارد. لازم به ذکر است، بانک‌های پاسارگاد، اقتصاد نوین و گردشگری بیشترین سهم را از میان سایر بانک‌ها در جذب منابع این صندوق دارند
در مجموع در شرایطی که میانگین بازده سالانه صندوق‌های در سهام کشور در حدود ۶- درصد می‌باشد، عملکرد صندوق مختلط زیتون با ثبت بازدهی بیش از ۱۵ درصد سالانه از گزینه‌های جذاب سرمایه گذاران ریسک پذیر محسوب می‌گردد.

 

پایان مطلب

اشتراک گذاری :
نظرات کاربران
اخبار مرتبط
نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت
گزارشات هفتگی صندوق های سرمایه گذاری کشور را از بورس نیوز بخواهید؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت
گزارش‌های هفتگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور را از " بورس‌نیوز" بخواهید؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت
صندوق پایا ثروت پویا، دومین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از حیث بازدهی سالانه؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت
گزارشات هفتگی صندوق های سرمایه گذاری کشور را از " بورس نیوز" بخواهید؛

نگاهی جامع به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در هفته ای که گذشت

ارسال نظر
نظرات بینندگان
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۱
اوج شارلاتانیسم در بورس تهران.
شرکت کروی کل سالو 155 تومن ای پی اس داشت که امروز نزدیک مجمع سالیانه هست بطور ناگهانی اونو 25 تومن کرد. این چه فرقی با خفت گیری یا زورگیری دزدان تو خیابون داره؟ حالا هی کاندیداهای ریاست جمهوری بیان شعار بدن که ما اصلاح میکنیم ما ال میکینیم بل میکنیم مگه مغز خر خورده باشیم که رای بدیم.سهامدار کل سالو منتظر مجمع مونده دوزار سود سهام بکیره اونم تو ثانیه اخر از جیبش دولت میزنه.پ بر ائی از 3 شده 22.
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.