بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۹
کاهش ۱۱.۵ درصدی قیمت کالاهای صادراتی در سال گذشته
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی ۱۸۵.۲ است و میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۳۰.۵ درصد بوده که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۴۲.۰ درصد) با کاهشی حدود ۱۱.۵ واحد درصد همراه بوده است.
کد خبر : ۲۸۲۲۲۴

به گزارش بورس‌نیوز، قیمت کالا‌های صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشور‌ها و نیز یکی از عوامل تعیین‌کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالا‌های صادراتی از کلیه کد‌های تعرفه صادراتی کشور سال ۱۴۰۰ (سال پایه) استفاده شده است. روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمار‌های ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه‌بندی مورد استفاده سیستم طبقه‌بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل‌انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.

طبق اعلام مرکز آمار ایران، برای محاسبه شاخص سال ۱۴۰۲ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است؛ بنابراین نتایج اعلام شده به‌صورت مقدماتی است. پس از استخراج و ارائه داده‌های قطعی سال ۱۴۰۲ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره به‌زودی به‌صورت قطعی، منتشر می‌شود.

کاهش تورم سالانه ریالی

بر اساس این گزارش، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالا‌های صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی ۱۸۵.۲ است. میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۳۰.۵ درصد است که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۴۲.۰ درصد) با کاهشی حدود ۱۱.۵ واحد درصد همراه بوده است. علاوه بر این، در گروه‌های اصلی طبقه‌بندی HS کم‌ترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «اشیاء هنری، اشیاء کلکسیون و برخی اقلام دیگر.» (۱۰.۶ درصد) و بیش‌ترین نرخ مربوط به گروه «ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی» (۶۵.۸ درصد) است.

کاهش تورم سالانه دلاری

مطابق این گزارش، در سال ۱۴۰۲، شاخص قیمت کل کالا‌های صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری برابر با ۱۰۳.۶ و میزان تغییرات این شاخص نسبت به سال قبل برابر با ۰.۴- درصد است که در مقایسه با سال ۱۴۰۱ (برابر با ۳.۹ درصد) با کاهشی حدود ۴.۳ واحد درصد همراه بوده است.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.