بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
يکشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۷
ریال دیجیتال پروژه بزرگی است
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: ریال دیجیتال پروژه بسیار بزرگی است، جزو برترین کشور‌های دنیا در زمینه بانکداری الکترونیک و شمولیت مالی قرار داریم.
کد خبر : ۲۸۲۲۴۷
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، در جلسه‌ای با حضور رییس‌کل بانک مرکزی، اعضای هیئت عامل این بانک و مدیران عامل بانک‌ها ریال دیجیتال رونمایی شد. این پول مشابه با اسکناس، تعهد بانک مرکزی به‌شکل الکترونیکی است.

با اقدامات ⁧ بانک مرکزی⁩ و توسعه فاز آزمایشی خدمت جدید و عملیاتی‌شده "ریال دیجیتال" در جزیره کیش، مشتریان شبکه بانکی از تیرماه ۱۴۰۳ می‌توانند بدون استفاده از پول‌های کاغذی یا کارت‌های بانکی، به‌سادگی از طریق کیف پول ریال دیجیتال و تنها با اسکن بارکد تولیدشده توسط نرم‌افزار‌های ارائه‌شده، با شیوه‌های نوین خرید‌های خود را انجام دهند و یا نسبت به انتقال وجه به کیف پول سایر مشتریان اقدام کنند.

بیشتر بخوانید:آغاز استفاده از "ریال دیجیتال " در جریزه کیش

محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این مراسم گفت: ریال دیجیتال پروژه بسیار بزرگی است، جزو برترین کشور‌های دنیا در زمینه بانکداری الکترونیک و شمولیت مالی قرار داریم.

وی افزود: ۹۳.۵ درصد اشخاص بالای ۱۸ سال ایرانی به خدمات بانکی و بانکداری الکترونیک دسترسی دارند. این اتفاق در شرایط تحریم هست؛ هر ایرانی به صورت میانگین روزانه ۵ تراکنش بانکی دارد.

محرمیان با بیان اینکه با حذف اسکناس، مردم برای پرداخت‌های خرد مشکل داشتند، گفت: اگر میخواستیم برای حل این مشکل، اسکناس چاپ کنیم رسما به عقب بر میگشتیم. به همین دلیل به سمت چاپ واحد پول دیجیتال کشور پیش رفتیم.

معاون فناوری‌های نوین ریال دیجیال را محدود به پرداخت‌های خرد نمیداند و معتقد است در آینده گام‌های بعدی برای ریال دیجیتال برداشته خواهد شد.

وی گفت: ریال دیجیتال عملا اسکناس است؛ هر آنچه برای اسکناس تصور می کنیم برای ریال دیجیتال هم شامل می‌شود به جز حالت فیزیکی.

محرمیان ادامه داد: در جزیره کیش بانک‌های ملت و تجارت دستگاه‌های پوز را مجهز کردند، در تاکسی‌ها هم بصورت نزدیک کردن موبایل‌ها با هم یا اسکن Qr پرداخت انجام می‌شود.

وی از رونمایی اعتبارسنجی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این پروژه هم به تدریج در تمام بانک‌ها اجرایی می‌شود.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
ارز دیجیتال بانک مرکزی کارگشا و تحول‌آفرین خواهد بود
نایب رئیس هیات‌مدیره بانک تجارت در همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت:

ارز دیجیتال بانک مرکزی کارگشا و تحول‌آفرین خواهد بود

اخذ مجوز بانک مرکزی برای اجرای ریال دیجیتال
رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس خبر داد:

اخذ مجوز بانک مرکزی برای اجرای ریال دیجیتال

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.