بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
دوشنبه ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۲
باتوجه به الزام سازمان بورس؛

۶ پالایشگاه شفاف سازی کردند

۶ پالایشگاه شفاف سازی کردند
پالایشگاه‌های شیراز، بندر عباس، تبریز، اصفهان، تهران و لاوان با توجه به الزام سازمان بورس شفاف سازی کردند.
کد خبر : ۲۸۲۳۶۱
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، به دنبال الزام سازمان بورس به ۶ شرکت پالایشی مبنی بر افشای آثار مالی مصوبه اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌ها قبل از شروع معاملات روزجاری (دوشنبه) و اصلاح صورت‌های مالی، پالایشگاه‌های شیراز، بندر عباس، تبریز، اصفهان، تهران و لاوان، دست به شفاف سازی زدند.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه شیراز با نماد معاملاتی "شراز" باتوجه به اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری خوراک و فرآورده‌های اصلی براساس مصوبه هیات وزیران اعلام کرد: اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری خوراک و فرآورده‌های نفتی این شرکت تا ۲۳ دی سال گذشته منجر به افزایش سود خالص ۴۴۶.۶ میلیارد تومانی و ۴۰۶ ریال سود برای هر سهم در سال گذشته می‌شود. در صورت ابلاغ و تغییر در نرخ خوراک و نرخ فرآورده‌های اصلی امکان تغییر در محاسبات سود و زیان وجود خواهد داشت و مراتب به محض دریافت اطلاعات جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ابلاغ اصلاح دستورالعمل اخیر نرخ خوراک و فرآورده‌های پالایشی

پالایش نفت اصفهان با نماد معاملاتی "شپنا" نیز در پاسخ به نامه ۳ تیر در خصوص آثار مالی ناشی از اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری، اعلام کرد: میزان افزایش سود پس از کسر مالیات در دوره مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۲ بالغ بر ۴.۷ هزار میلیارد تومان است.

این در حالی است که پالایش نفت تهران هم با نماد معاملاتی "شتران" به استناد نامه ۳ تیرماه هیات وزیران در خصوص دستورالعمل خوراک و فرآورده‌های اصلی پالایشگاه‌ها اعلام کرد: طبق برآورد‌های اولیه این مصوبه بر عملکرد سال مالی ۱۴۰۲ بالغ بر ۵۷ ریال برای هر سهم نسبت به اطلاعات دریافت شده قبلی اثر مثبت دارد.

پالایش نفت لاوان با نماد معاملاتی "شاوان" نیز در پاسخ به نامه ۳ تیر هیات وزیران اعلام کرد: تا کنون نرخ‌های اصلاحی طبق مصوبه فوق از سوی مراجع ذی‌ربط به این شرکت ابلاغ نشده است؛ لذا بر اساس محاسبات صورت گرفته موارد به شرح زیر ایفاد می‌شود.

بر پایه این گزارش، پالایش نفت بندرعباس با نماد معاملاتی "شبندر" اعلام کرد: آثار تعدیلی ناشی از مصوبه ۲ تیر هیات وزیران بر صورت‌های مالی منتشره و حسابرسی نشده سال گذشته، منجر به افزایش سود هر سهم حسابرسی نشده از ۱۹۵۵ به ۲۱۶۷ ریال شد.

- برای محاسبه قیمت خوراک و فرآورده‌های اصلی ۱۰ ماهه سال گذشته از دستورالعمل قیمت گذاری سال ۱۴۰۱ و برای محاسبه قیمت خوراک و فراورده‌های اصلی دو ماه آخر سال از دستورالعمل قیمت گذاری سال ۱۴۰۲ استفاده شد.

- فروش ۶ فرآورده اصلی به شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی طبق ماده ۵ آیین نامه اجرایی ماده یک قانون الحاق ۲ و آیین نامه اجرایی بند "و" تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۲ است. (مقادیر تحویلی معادل فروش در نظر گرفته شده است.)

- طبق نامه معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت، میانگین ماهانه نرخ فروش حواله مرکز مبادله ارز و طلا مبنای نرخ تسعیر خوراک و ۶ فرآورده اصلی در سال گذشته قرار گرفت.

- گزارش موجود بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی تهیه شده و با توجه به رویه سال‌های گذشته، امکان تغییر اطلاعات و گزارش وجود دارد.

بنا بر اعلام پالایش نفت تبریز "شبریز"، میزان سود هر سهم محاسبه شده در صورت‌های مالی حسابرسی شده ۲۰۴۵ ریال است که با دریافت صورتحساب ارسالی وزارت نفت در ۲۱ خرداد به ۲۳۸۲ ریال افزایش یافت. دلایل افزایش سود هر سهم عمدتاً مربوط به اختلاف نرخ تسعیر ارز شهریور سال گذشته است که در صورت‌های مالی حسابرسی نشده ۱۰ روز اول شهریور با نرخ تسعیر ارز ۲۸.۵ هزار تومانی و ۲۱ روز مابقی با نرخ ۳۳۹۸۵۱ ریالی محاسبه شده بود که با دریافت صورتحساب ارسالی وزارت نفت مشخص شد نرخ کل ماه شهریور ۳۳۹۸۵۱ ریال است و این امر باعث تغییر EPS از ۲۰۴۵ به ۲۳۸۲ ریال شد.

- میزان تغییر فروش سال گذشته با لحاظ بند یک مصوبه هیئت وزیران ۴۷۱ میلیارد تومان افزایش می‌یابد که منجر به افزایش ۲۹ ریالی EPS خواهد شد که در نهایت سود هر سهم در صورت‌های مالی در حال حسابرسی به ۲۴۱۱ ریال افزایش خواهد یافت.

- سود انباشته و قابل تقسیم پتروشیمی تبریز از شرکت‌های وابسته این شرکت در پایان سال گذشته حسابرسی شده بالغ بر ۱.۶ هزار میلیارد تومان است که پس از برگزاری مجمع سالانه در چهارم تیر ماه میزان سود سهم این شرکت شناسایی و در صورت‌های مالی در حال حسابرسی منظور خواهد شد.

- بند ۲ مصوبه هیات وزیران در خصوص این شرکت موضوعیت ندارد.

- در خصوص بند ۳ مصوبه هیات وزیران با توجه به اینکه مطالبات این شرکت از شرکت ملی پالایش پخش فراورده‌های نفتی و شرکت‌های زیر مجموعه در پایان سال گذشته بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان است در صورتی که این شرکت در سال جاری از بابت مابتفاوت خرید نفت خام و فروش فرآورده‌های اصلی و سوخت هوایی به وزارت نفت بدهکار باشد، نیازی به گشایش اعتبار اسنادی نبوده و بدهی از محل مطالبات این شرکت تصفیه خواهد شد. در صورتی که ما به تفاوت فوق منجر به افزایش طلب از وزارت نفت شود به مطالبات این شرکت افزوده خواهد شد.

- طبق بند یک مصوبه سود خالص پالایشگاه لاوان در سال مالی منتهی به اسفند ۱۴۰۲ با در نظر گرفتن مجموعه فرایند‌های اصلاحی ۱۰۵۰ میلیارد تومان و ۱۳۱۲ ریال برای هر سهم افزایش خواهد یافت.

- در خصوص بند‌های ۲ و ۳ مصوبه با توجه به عدم دریافت اطلاعات از سوی مراجع مربوطه امکان برآورد آثار سود یا زیان این بند‌ها امکان‌پذیر نیست.

- در صورت ابلاغ و تغییر در نرخ خوراک و نرخ فرآورده‌های اصلی امکان تغییر در محاسبات سود و زیان وجود خواهد داشت.

گفتنی است اداره نظارت بر ناشران شیمیایی و غذایی سازمان بورس طی نامه‌ای به مدیران عامل ۶ پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز، لاوان، شیراز و بندر عباس اعلام کرده بود: با توجه به نامه ۲ تیر سال ۱۴۰۲ معاون اول رئیس جمهور در خصوص مصوبه ۲۷ خرداد هیات وزیران در راستای پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر اصلاح دستورالعمل قیمت گذاری خوراک و فرآورده‌های اصلی در اجرای مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات ناشران ثبت شده نزد این سازمان، ضروری است مراتب به همراه آثار مالی مربوطه قبل از شروع ساعت معاملاتی دوشنبه ۴ تیر به نحو مقتضی افشا شود. همچنین ضروری است در اسرع وقت نسبت به اصلاح اطلاعات و صورت‌های مالی طبق تغییرات اقدام شود.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.