بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۰
اعتراض به تخصیص ارز برای واردات ورق‌های فولادی/ تضعیف تولید ملی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای اعتراضی اعلام کرد: اختصاص ارز برای واردات ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌گردد.
کد خبر : ۲۸۲۳۷۴
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به روند افزاینده تخصیص ارز و واردات مقاطع فولادی به کشور اعتراض کرد. در حال حاضر این واردات شامل محصولاتی است که توان تولید آن در داخل کشور وجود دارد و عرضه‌های صورت گرفته در بورس کالا بدون مشتری مانده است. علاوه بر عدم وجود استراتژی و برنامه در واردات مقاطع فولادی به کشور، واردات محصولات فولادی بدون کیفیت به کشور مورد اعتراض صنعتگران کشور بوده است.

در نامه سید رسول خلیفه سلطانی دبیر این انجمن خطاب به محتشمی‌پور، معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است: نسبت حجم معامله به عرضه در سه ماهه سال جاری برای ورق سرد به ۷۵ درصد و برای ورق گالوانیزه به ۵۵ درصد رسیده است. از سوی دیگر آمار واردات دو ماهه نیز حاکی از تداوم رشد واردات این ورق‌ها به کشور می‌باشد در حالی که حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق سرد و ۷۰ درصد ظرفیت تولید کارخانجات ورق پوشش‌دار خالی است! در چنین شرایط خطیری، اختصاص ارز برای واردات این ورق‌های فولادی که تولید داخلی مازاد بر نیاز دارد، نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه موجب تضعیف تولید داخلی و هدر رفت سرمایه‌گذاری‌ها می‌گردد. علاوه بر این تعیین سهمیه مواد اولیه کارخانجات تولیدکننده این ورق‌های فولادی بر اساس میزان فروش آن‌ها در بورس کالا در شرایط رکودی فعلی موجب کاهش تولید کارخانجات و در نتیجه پیامد‌های اجتماعی و مالی متعدد برای تولیدکنندگان ورق‌های فولادی می‌گردد که برخلاف شعار سال مبنی بر جهش تولید است؛ لذا با عنایت به موارد یاد شده و ضمن ارائه درخواست بازنگری در رویکرد‌های فوق، تقاضا دارد وقت جلسه‌ای برای ملاقات تولیدکنندگان ورق‌های فولادی با جنابعالی تعیین و امر به ابلاغ فرمائید.

اشتراک گذاری :
اخبار مرتبط
فولاد مباركه سپاهان  علی‌رغم همه ناملایمات امید صعود به قله‌های افتخار را زنده كرد‌
پیام مدیرعامل فولاد مبارکه به مناسبت پنجمین قهرمانی تیم فولاد مبارکه سپاهان در جام حذفی؛

فولاد مباركه سپاهان علی‌رغم همه ناملایمات امید صعود به قله‌های افتخار را زنده كرد‌

عملکرد فوق‌العاده
شرکت فولاد آلیاژی ایران سربلند به استقبال تابستان رفت؛

عملکرد فوق‌العاده "فولاژ" در بهار 

رشد همكاران از لایه‌های پایین سازمان و مسئولیت‌پذیری در این فرایند
معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه تصریح کرد:

رشد همكاران از لایه‌های پایین سازمان و مسئولیت‌پذیری در این فرایند

ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.