بورس‌نیوز(بورس‌خبر)، قدیمی ترین پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

      
شنبه ۰۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۹
افت قیمت نفت به دنبال بررسی ضعف تقاضا برای سوخت
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد افزایش به ۸۶ دلار و ۴۱ سنت رسید.
کد خبر : ۲۸۲۴۶۲
نویسنده :
مینا علیزاده

به گزارش بورس نیوز، قیمت نفت در شرایطی در روز جمعه کاهش یافت که سرمایه‌گذاران در حال بررسی ضعف تقاضا برای سوخت در آمریکا هستند و احتمال کاهش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۲ درصد افزایش به ۸۶ دلار و ۴۱ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۲۰ سنت معادل ۰.۲۴ کاهش ۸۱ دلار و ۵۴ سنت معامله می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهای نفت در محدوده ۸۴ دلار

نفت برنت ۰.۰۲ درصد طی یک هفته گذشته افزایش قیمت و نفت آمریکا ۰.۲ کاهش قیمت داشته‌اند. قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی حدود ۶ درصد یک ماه گذشته افزایش یافته است.

طبق گزارش ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در حالی که تولید نفت و تقاضا برای آن در این کشور در ماه آوریل به بالاترین رقم طی چهار ماه گذشته رسیده، اما تقاضا برای بنزین تا ۸.۸۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، یعنی پایین‌ترین رقم از ماه فوریه.

شاخص هزینه‌کرد مصرف فردی در آمریکا که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره است در ماه مه تغییری نداشته که امید‌ها نسبت به کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر را افزایش می‌دهد. 

تاجران حالا ۶۴ درصد احتمال می‌دهند اولین کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر صورت بگیرد. این رقم در ماه گذشته برابر با ۵۰ درصد بود.

پایین آمدن نرخ بهره تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان را افزایش داده و به نفع نفت خواهد بود.

تحلیلگران بانک بارکلیز انتظار دارند قیمت نفت برنت طی ماه‌های آینده در حدود ۹۰ دلار در هر بشکه باقی بماند.

طبق نظرسنجی رویترز، نگرانی در مورد تقاضا در چین و دورنمای تولید بالای تولیدکنندگان بزرگ دنیا قیمت نفت را در نیمه دوم سال جاری میلادی تغییر چندانی نخواهد داد. پیش بینی می‌شود متوسط قیمت نفت خام برنت در ۲۰۲۴ حدود ۸۳.۹۳ دلار در هر بشکه و نفت آمریکا ۷۹.۷۲ دلار در هر بشکه باشد.

تعداد چاه‌های فعال نفت آمریکا که اولین نشانه تولید این کشور در آینده هستند ۶ حلقه کاهش یافته و به ۴۷۹ رسیده است یعنی پایین‌ترین تعداد از دسامبر ۲۰۲۱.

اشتراک گذاری :
ارسال نظر
خبرنامه
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نظرسنجی
به نظر شما دولت چهاردهم باید کدام یک از موارد زیر را در اولویت کاری خود قرار دهد.